Simpsonovi

TV spot
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Sexy koláčky a hlupák v nesnázích (2008) (S20E01)

Homer a Ned dokážu byť skvelí parťáci, ale vzhľadom na ich, eufemisticky povedané, rozdielne povahy, im to nikdy nemôže dlho vydržať. Fanúšikovia buddy kriminálok by mali spozornieť, toto nie je ani tak paródia, ako vtipná pocta tomuto populárnemu subžánru. A že je s touto dvojkou poriadna zábava. Marge ide zase do poriadne šteklivého biznisu, aspoň teda z jej uhlu pohľadu sa tak pečenie erotických cukroviniek môže zdať. Tu zase víťazí scéna zo Skinnerovho domu. ()

Ztraceni s GPS (2008) (S20E02)

Každý tu má svoj moment. Skinner, jeho mama, Bart, Denis Leary, Brian Grazer, Homer, Marge... a na koniec všetkých tromfne Maggie. Navštívime Macu Picchu, bary v Austrálii alebo Švédsku. Tam sa napríklad dozvieme, že Bart miestnemu barmanovi ukázal, pekne po bergmanovsky, nezmyselnosť jeho bytia. Možno jedna z tých posledných skutočne legendárnych epizód vôbec... ()

Výměna bez záruky (2008) (S20E03)

Bart je zase neznesiteľný, ale aspoň sa dozvieme dôvod, prečo je zlosyn. Za prvé za to môže kvapka alkoholu, keď bola Marge tehotná, za druhé vražedná kombinácia lentiliek a sladených nápojov. Tých dôležitých informácií je tu ale viac, napríklad konečne zistíme, že Simpsonovci patria k dolnej strednej vrstve USA. A kto by to povedal, že Bart má v Springfielde svojho dvojníka, nezodpovedanou otázkou navždy zostane, prečo sme sa s ním doteraz nestretli. ()

Speciální čarodějnický díl (2008) (S20E04)

Možno najzvláštnejší čarodejnícky diel doposiaľ, avšak každá z epizód má svoje skvelé momenty. Tá prvá s Transformermi predovšetkým samotný záver so zistením, ako s nami títo mechanickí mimozemšťania naložia. Tá druhá, kde sa stane Homer zabijákom celebrít, zase špeciálne zostrihanú reklamu s Johnom Wayneom. No a do tretice tu máme obrovskú oživlú tekvicu, ktorá sa ukáže ako rasista. ()

Nebezpečné zatáčky (2008) (S20E05)

Ďalšia variácia na to, ako to kedysi bolo a ani neviem, či to niektoré fakty z fikčného vesmíru Simpsonovcov popiera, ale nie. Ide skôr o taký pohodový, romantický diel, čo ale v prípade Marge a Homera znamená, že zopár krát začujeme, ako sa nenávidia a ako ľutujú, že sa vôbec kedy stretli. Ide ale asi o najslabšiu epizódu za veľmi dlhú dobu, čo neznamená, že nie je dobrá. Len od každej očakávame vysoký nadpriemer a ten sa nám tu nedostal. 70% ()

Homer a Lisa ve při (2008) (S20E06)

Bart s Lízou začnú predávať pred domom citronádu a vyzerá to na dobrý kšeft. Takže sa zdá, že epizóda bude o ich podnikaní. Nie je to však pravda, na úrade sa Líza zaľúbi do krížoviek a postupne ich kúzlu naplno prepadne. Homer zase prepadne stávkovaniu na jej výhry. Všetko sa však skomplikuje, keď... Najlepšia scéna je asi montážna sekvencia pri súťažnom lúštení v doprovode hitu Word Up, Homer na Lízinom bicykli ale príliš nezaostáva... ()

MyPody a sousedi (2008) (S20E07)

Homer sa zase prejavuje ako netolerantný buran, keďže sa do susedstva prisťahovali Jordánci. Tvorcovia zase reflektujú niečo veľmi signifikantné, nielen, pre americkú spoločnosť. Dôležité ale je, že to nie je mravoučné, ale predovšetkým veľmi vtipné. Jeho snaha zastaviť "teroristický útok" je priamo úmerná jeho inteligencii a dopadne to špeciálne pre Homera skutočnou pohromou. Dejová linka Líza a MyPod je slabšia, ale Bart ako Steve Jobs totálne rúluje. ()

Burns a včely (2008) (S20E08)

Dosť originálna zápletka, dokonca až tak, že by ste nepovedali, že sa podľa tohto námetu dá nakrútiť epizóda Simpsonovcov. Lízine dejové linky patria v epizódach skôr k tým slabším, avšak tentokrát ako záchrankyňa včiel nelezie na nervy, ale je zdrojom vtipu, len si počkajte, ako jej to sluší s včelou bradou. Parádne to okomentuje Abrahám... No a dokonca sa jej príbeh prelína s tým Burnsovým a z dielu sa stane regulérny katastrofický film. ()

Hysterka Líza (2009) (S20E09)

Homer ako fantasy príšera v Ekválii je možno jeho najlepšie alter ego s veľkým potenciálom. Ten tu ale nie je vôbec využitý a bol by som rád, keby sa k nemu tvorcovia v budúcnosti vrátili. No a síce je český dabing lepší ako originál, občas ale chcete počuť viac hosťujúce hviezdy a tentokrát tak prichádzame o hlas Emily Blunt ako novej Lízinej kamarátky. V jej prípade ale tieto vzťahy akosi nefungujú... ()

Jak to vlastně bylo aneb Zfalšované volby (2009) (S20E10)

Výlety do minulosti majú za následok častokrát popieranie fikčného sveta Simpsonovcov, tvorcovia to ale tentokrát vymysleli šalamúnsky a pozeráme sa na alternatívnu minulosť v rajčinovej omáčke. No a ako by to teda skončilo, keby Homer vyhral na strednej škole voľby? Marge by naňho skrátka nemala a zvyšok prezrádzať nebudem. Bohužiaľ sa to ale dozvedel Homer a usúdil, že chce žiť v omáčke... Niekoľko vydarených fórov ma presvedčilo o najvyššom hodnotení, i keď minulosť by už mala ostať minulosťou a nemali by sme sa k nej donekonečna vracať, i keď aj v takto zaujímavej forme. ()

Jak vyzrát na test (2009) (S20E11)

Keď sem zarátame kompilačnú sekvenciu z minulých dielov venujúcu sa Homerovi, tak ide o epizódu s najväčším množstvom nehôd a skoronehôd v histórii seriálu. ()

Půjčka na oprátku (2009) (S20E12)

Toto je aj na Simpsonovcov príliš kruté, keď vidím túto rodinku zrazu bez domova, nemôže to byť proste taká sranda, aj keď v skutočnosti je. To, že si ich dom kúpi Ned, sa síce zdá byť riešením, ale je jasné, že to proste dlhodobo nemôže fungovať. A tak napríklad Bart zistí, že zrazu má na sebe tričko, ktoré kedysi venoval na charitu. My zase zistíme, že jeho skutočná farba vlasov nie je žltá a že Abrahám u Simpsonovcov nikdy nejedol jedlo pre ľudí. ()

Gone Maggie Gone (2009) (S20E13)

Dejovo síce značne nesúrodé, začíname zatmením slnka, pokračujeme krysami u Simpsonovcov a nakoniec sa dostávame do kláštora. No ale ani tým to nekončí, pretože sa začne hľadať istý vzácny diamant. Výsledok je veľmi prekvapivý. Ale nasleduje ďalší zvrat a máme tu ešte dovetok, ktorý všetko otáča ešte raz hore nohami. Najlepšia scéna je Homer ála Ratatouille, konečne aspoň niečo sám navarí... ale ako sa to vezme. No ale posledné slovo má aj tak Bart, už v spomínanom dovetku. ()

Ve jménu dědy (2009) (S20E14)

Z koho si ešte Simpsonovci nerobili srandu... hmmm, no z Írov. Teda asi si ju už viackrát robili, ale ešte nenavštívili túto krajinu, ktorá v našej postfaktuálnej dobe zakázala ako jedna z prvých fajčenie v krčmách. Takže vďaka náhode, ako inak, sa tu ocitá aj naša rodinka a že po ich odchode tu môžu byť radi, že sa ich zelený ostrov nepotopil, ani netreba spomínať. Homer a Abe si otvoria krčmu, ale nejak to nejde, tak pomôže Očko. A ako sem nahnať zákazníkov? Odpoveď je zašifrovaná už v komentári. No a čo by to bol írsky diel bez Colma Meanyho, len ten Colin chýbal, ale svoj odkaz tu má. Potešili aj Glen a Markéta. ()

Nešťastná svatba (2009) (S20E15)

Podľa mňa jedna z najlepších epizód dvadsiatej sezóny. Že sa ukazuje manželstvo Marge a Homera ako neplatné, pretože Lovejoy niečo doplietol v administratíve, to sa dalo čakať. Keď sa hráte celé dni s vláčikmi a vyvoláva vám Flanders, niet sa čo diviť. Máme tu tu ale aj skvelú paródiu na Saw, uväzneným je pochopiteľne Homer a únoscom... nebudem prezrádzať, epizóda sa hrá s postupným odhaľovaním tajomstva. ()

Kráska přes internet (2009) (S20E16)

Jedna z nemnohých epizód, kde sú obe dejové línie kvalitatívne rovnocenné, rozumej skvelé. Maggie už začína považovať za svojho otca Spasiteľa, takže Homer sa bude musieť začať snažiť. Ich spoločné vychádzky ale vždy končia na jednom mieste... našťastie U Očka je za podnikom aj detské ihrisko. No a náš majiteľ krčmy sa zoznámi cez internet s peknou ženou, ale s jednou vadou na kráse. Očko ich má podstatne viac, takže zase až taký problém by to byť nemal. Tony skvelých hlášok aj vizuálnych fórov, prebaľujúci Spasiteľ, video Maggie a Homera, Očkove nemiestne fóriky na rande a tak ďalej. ()

Hodný, zlý a zfetlá (2009) (S20E17)

Neviem kedy naposledy, respektíve či vôbec niekedy, bol Bart takto zaľúbený. Ale v jeho veku je aj tak dôležitejšie priateľstvo. Čuduj sa svete, ale zo zápletky, ktorá začína obligátnym otravným Líziným fňukaním nad ekologickým stavom sveta, sa stane dosť možno najvtipnejšia dejová línia s touto mladou slečnou. No a kto za to môže? Nie kto, ale čo, a to čo sa volá ignorital. No a Lízine halucinácie nemajú chybu. ()

Táta to ví nejhůř (2009) (S20E18)

Homer si opäť uvedomí, že nie je len frustrovaný neskorý tridsiatnik, ale aj rodič troch detí... dobre, pamätá si, že má dve deti, a tak sa rozhodne svojim deťom ukázať, čo je to poriadna výchova. Ako to bude prebiehať a ako to skončí, sa netreba rozpisovať, len si to treba užiť, čo sa dá, keďže nikto nie sme Bart a Líza. Každopádne nikto z nás by nechcel zažiť scénu Homer v školskej jedálni, to bolo pre Barta skutočne na slučku. ()

Waverly Hills 9021-D´Oh (2009) (S20E19)

Niekoľko výborných fórov, ale pre mňa nezaujímavá zápletka, pretože Bart a Líza hold patria na Springfieldskú základku a inde to nie je až taká sranda. Homerova nová posteľ v novom byte sa ale zdá ako dizajnové riešenie pre doby, keď nás tu bude zase o pár miliárd viac. Našťastie sa na konci všetko dostalo do starých koľají a už sa teším ako na základku, tak na starý rodinný dom, ktorý z nejakého zázračného dôvodu stále stojí. ()

Čtyři velké ženy a manikúra (2009) (S20E20)

Podobné špeciály obsahujú vždy po tri príbehy, tak je prekvapivé, že tentokrát sú štyri. A menej, respektíve zase tri, by bolo viac. Osobne ma najviac bavil geniálny príbeh o talentovanej architektke Maggie a ako sa ukáže na konci, tak aj maliarke. Myslím, že v minulosti už raz tento talent prejavila. Veľmi slušné sú aj ostatné tri príbehy, ale skôr tým, o čom rozprávajú a čo parodujú, než že by boli extra vtipné od začiatku do konca. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června