Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Chudý muzikant se zlatým srdcem, který putuje po kraji a písničkou si vydělává na skromné živobytí pro početnou rodinu, se jednoho dne rozdělí o poslední kousek chleba, ačkoli mu kručí v žaludku hlady. Jako odměnu za dobré srdce dostane od kouzelného dědečka čarodějný ubrousek, na kterém se na požádání objeví ty nejvybranější pochoutky. Než si jej však stačí pořádně užít, ukradne mu ho lakomý krčmář, který má všechno, ale chce ještě víc. A protože mu kouzelný ubrousek nestačí, okrade důvěřivého muzikanta také o oslíka, z něhož se sypou dukáty. Toho nešťastný chudák dostal od dědečka jako náhradu za ztracený ubrousek. Jenže nebyla by to pohádka, kdyby se všechno neobrátilo v dobré. A tak je nakonec muzikant spravedlivě odměněn a lakotný hostinský třetím dědečkovým darem po zásluze potrestán. (TV Nova)

(více)

Recenze (332)

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

"Proč jsou lidi tak zlí." Obušku, z pytle ven názorným způsobem poukazuje na to, jak mohou dobráci a poctivci tvrdě narazit ve světě plném zlounů a chamtivců. Ladislav Pešek se skvěle vžil do role naivního a důvěřivého muzikanta, stejně tak jako Josef Beyvl, jenž byl v roli hrabivého a podlého hostinského rovněž výtečný. Na svou dobu nabízí film kvalitně zpracovanou animaci s obuškem a ústřední píseň je vskutku chytlavá. Přesto na mě pohádka v porovnání s našemi jinými tuzemskými kousky působí veskrz průměrným dojmem, na čemž se dost možná podepsala místy až "hloupá naivita" hlavního hrdiny a postava kouzelného dědečka, jež až příliš ovlivňoval příběh. Závěrečná "obušková mela" však neměla chybu. P.S. "Hej, na světě je přece krásně." ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Krásný příběh o soubojï dobra a zla. Čistota potulného muzikanta se střetává s vypočítavostí hostinského. Parádní je souznění scén s hudbou Jana F. Fischera – hlavně při kvapíku, v němž „skotačí“ obušek a hostinský. Na svou dobu povedená animace – obušek poletuje jako skutečný. Nezapomenutelná je scéna s neviditelnou jitrnicí. A František Smolík je opravdu kouzelně pohádkový dědeček. ()

Reklama

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Odbila dvanásta hodina, chvál každý Hospodina! Nech nás chráni vo dne v noci, ochraňuje od zlej moci! Prostá ľudová rozprávka, ktorá je vďaka neexistujúcej jaternici, či dlhej bitke od obušku s tvárou, peknou krátkou komédiou. No musím zopakovať, prostá, lebo to slovo na to sedí. Ale, zas hej, na svete je predsa krásne, tak to nenaťahujme. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Obušku, z pytle ven! je klasickou filmovou pohádkou s jednoznačně laskavým tónem. Kostýmy a kulisy jsou výrazně osobité a jedinečně dokreslují zvolenou náladu. Komornější příběh pro tři herce se může sebejistě opřít o dominující herecké výkony. Boj dobra se zlem je nesmrtelný, nastolení spravedlnosti je žádoucí ve výchovném poslání a sociální spravedlnost byla v tehdejší době proklamovanou prioritou. Optimismus a hravost hladí po duši a uspokojuje svým rozuzlením. Hlavní postavou erbenovské pohádky je chudý potulný muzikant (skvělý Ladislav Pešek). Dobrou náladu a víru v lidskost neztrácí ani tváří v tvář zlomyslnému bezpráví. S důvtipnou elegancí obrací ústrky ve svá drobná vítězství, drnká do strun a bezelstně pěje o životě a radosti. Skromnost a dobrota je po zásluze odměněna a blahobyt se stává symbolem nové spravedlivější doby. Na druhé straně života stojí hostinský (vynikající Josef Beyvl), lakotný bohatec. Chudoba a skromnost jsou prostředkem k cynickému veselí, touha po bohatství dodává odvahu k troufalým činům bezpráví k utužení třídního rozdělení společnosti. Užívá si svou převahu moci a bohatství se škodolibou úskočností. Ochráncem utlačovaného prostého lidu je kouzelný dědeček (dobrý František Smolík), vševědoucí moudrá nadpřirozená síla. Ochrana se nedává bez zásluhy a vstřícnosti, je odměnou za dobromyslnost a morální ctnost. Je symbolem nadějné budoucnosti s rovnoprávným sociálním postavením. Animační trik s obuškem je vkusný a dostatečný, laskavá forma optimistické nálady převládá a herecké koncerty opakovaně nadchnou a pobaví. ()

Kimon 

všechny recenze uživatele

Byly doby, kdo se dařilo lidu obzvláště těžko. A těžká doba se lépe snáší s humorem a zpěvem. V těžkých dobách hladu pak vznikají pověsti a pohádky o kouzelných ubrouscích, kouzelných dobrosrdečných dědečcích a zlatých oslících. Dětem pak, když rodiče vyprávěli takovou pohádku už tolik v žaludcích nekroukalo. Obzvlášť, když nenasytný hostinský dostal za vyučenou a spravedlnost zase jednou zvítězila (alespoň v té pohádce). No, ... v pohádce nemusí být vždycky nějaký král. No, ne? ()

Galerie (17)

Zajímavosti (13)

  • Scéna výprasku byla hodně kritizována. Novinářům vadilo, že je tak krutá a naturalistická. (Sinecod)
  • Když dostane muzikant (Ladislav Pešek) „jitrnici, jakou svět neviděl“, lze si všimnout v pravém rohu mikrofonu. (Beo.wulf)
  • Film natočený na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena Kouzelné dary. (contrastic)

Reklama

Reklama