Reklama

Reklama

Po smrti svojho kráľovského otca Jaffeho Joffera (James Earl Jones) sa vlády v africkom kráľovstve Zamunda ujal následník trónu, princ Akeem (Eddie Murphy). V súčasnosti však aj on uvažuje o vlastnom nástupníctve. Z jeho manželstva s kráľovnou Lísou (Shari Headleyová) nevzišiel mužský následník trónu, ako to vyžadujú staré tradície a zákony, ale tri dcéry. Bojovný generál Izzi (Wesley Snipes) požaduje, aby sa jeho syn oženil s Akeemovou najstaršou dcérou Meekou (KiKi Layneová), a tak spečatil prímerie. Akeem sa však od šamana dozvie, že počas svojho pobytu v New Yorku vo veku 21 rokov v opitosti a pod vplyvom drog nevedomky splodil nemanželského syna. Aby splnil posledné želanie svojho otca, Akeem sa spolu s prioateľom a pobočníkom Semmim (Arsenio Hall) opäť vydáva do Queensu, aby našiel svojho nástupcu. Po tom, čo Akeem v New Yorku vypátra svojho syna Lavella Junsona (Jermaine Fowler), nechá ho aj s jeho matkou Mary (Leslie Jonesová) priviesť do Zamundy. Tam generál Izzi predstaví svoju dcéru mladému mužovi ako jeho budúcu manželku. Kým sa Lavelle pripravuje na rolu princa, zamiluje sa do svojej kaderníčky Mirembe (Nomzamo Mbathaová)a odcestuje s ňou do New Yorku, aby sa s ňou oženil. Akeem musí tento sobáš prekaziť a priviesť svojho syna späť do Afriky, aby splnil svoju štátnickú úlohu. (TV JOJ)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (177)

Nin 

všechny recenze uživatele

Začátek je výborný. I když se Coming 2 America samozřejmě odehrává po mnoha letech, jedná se o přímé pokračování. Vrátí se snad všechny postavy a jejich herci (z výraznějších postav mě napadá jen kudrnáč, princův rival v lásce), dokonce se objeví i král James Earl Jones. Vypadá to na fakt působivý návrat, ale to bohužel netrvá dlouho. Přichází totiž nové postavy a nový děj. I když nejsem nijak obří fanoušek prvního dílu, tamější postavy byly fajn a snad každá mi aspoň jednou vyloudila úsměv na rtech. To se bohužel o těch nových říci nedá, ti spíš soutěží v tom, kdo bude méně vtipný a více trapný. V prvním díle byl hlavním hrdinou princ Akeem v podání Eddieho Murphyho, takže dává smysl, že zde bude hlavním hrdinou také princ, kterým je jeho ztracený americký syn. Akeem byl hodný naivka, zatímco nový princ je nafoukaný drsňáček, jehož největší starostí je být co nejvíc cool. Projde si jako ústřední postava filmu nějakým tím vývojem, ale ten nestojí za rozbor. Nejhorší je, že první film měl v podstatě poselství, že fyzická práce je fajn i pro budoucího krále a že člověk si musí leccos oddřít a nevzdávat se... Zdejší princ si spíš jen tak přitancuje ke koruně a jeho vývoj spočívá v tom, že je o něco míň debil. První Návrat do Ameriky měl pohádkový děj a sequel ho má také přepálený a nerealistický, jenže ve zdejším scénáři už jsou fakt dost ujeté věci. Především mě zarazilo, že jak se film snaží být moderní a "woke" (třeba tam nejsou téměř žádné sexistické fóry, napadá mě jen jeden, co je ale na účet mužů), tak se nebojí přijít se stupidní představou, že v království Zamunda mají ženy méně práv, například tam vůbec nemůžou podnikat. To pak samozřejmě ve filmu (po uměle vyvolané "krizi") dopadne, ale vůbec mi nedává smysl, že by něco takového vyřešili tak pozdě, když Akeem byl vždy otevřený moderním "vymoženostem" a jeho královna byla v prvním díle velká levicová bojovnice. Celkově Lisa byla v prvním díle milá moderní kráska, co se zajímá o chudé, zatímco tady je její úlohou prudit krále. No, napsal jsem toho víc než bylo asi potřeba... Začátek super a úplný konec, který také připomíná slavnostní znovushledání po letech, jsou skvělé, zbytek je něco strašného. (4/10) ()

Robbi 

všechny recenze uživatele

Vezměte onen chutný čaj jedničky, protáhněte ho pěti hrnky a pak předložte jako lahůdku. Filmu chybí originalita, nápad, skutečný důvod se zasmát nebo se bavit. Předvídatelné, nebál bych se říci odbyté, použitá klišé (jako bych místy viděl Sestru v akci) a nic na tom nezmění ani pokusy o taneční a pěvecké vložky, případně násobení rolí pro hlavní představitele Murphyho a Halla. Filmu chybí lehkost, nadhled, překvapení a skutečně vtipné pasáže - bohužel ani zakončení královské zkoušky za ně nelze považovat. Ač to možná zní příliš tvrdě, nemohu se zbavit pocitu, že kinematografie by se bez druhé cesty do USA klidně obešla. ()

Reklama

Mattij 

všechny recenze uživatele

Film sráží příliš televizní look a mnoho vtipů míjejících terč bránice. Jestli se bojíte, že by vám mohl pokazit dojem ze skvělé jedničky, vaše obava kvůli uměle vykonstruovanému příběhu může být na místě. Ačkoliv na vyústění příběhu není nic špatného (přece jenom - je stejné jako před 30 lety), tak na filmu vlastně není nic moc dobře. Je totiž rozdíl nostalgicky pomrkávat na svého předchůdce a nebo se na něj tupě spoléhat a jen si odškrtávat z listu jednotlivé camea. ()

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Coming to America je můj hodně oblíbený film, který jsem možná 10x v bedně viděl a nevadí mi se kdykoliv na něj podívat znovu. Na rozdíl od mnohých sequel neberu jako zničení vzpomínky, naopak jsem byl docela zvědavý na další osudy mých oblíbených postav, ač jsem samozřejmě nečekal, že by to mohlo být dobré a přišlo to možná až příliš pozdě. Výsledek je takový, že mě neskutečně štvala možná polovina vedlejších postav a dle očekávání mi vůbec nesedlo pitvoření například Wesleyho Snipese a trošku méně Eddieho Murphyho a vůbec příklon k větší pitomosti a sebeparodování. Naopak potěšila připomínka velké části vedlejších herců z prvního dílu (hlavně to, že ještě žijí - John Amos), co by taky měli jiného na práci, když jsem je snad nikde jinde potom v zásadnější roli neviděl. Škoda jen, že ten Samuel nevyšel. No, znovu už to vidět fakt nepotřebuji PS : mladý nástupce mi přišel úplně v pohodě, zvláště při porovnání třeba s mladým Shaftem...50% ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Jednotka bola klasická osemdesiatková inteligentná situačná belošská komédia v ktorej náhodou hralo kopa černochov. Dvojka je pre zmenu typická negerská komédia typu Soul Plane v ktorej sa černosi trápne pitvoria (tu smutne kraľuje záporák Snipes), nonstop spievajú a keby to nebolo v PG-13 ratingu, tak by sa tu nonstop fuckovalo a bolo by to plné nechutností. Najviac ma mrzí Murphyho postava. V jednotke bol síce naivný a neskúsený, ale rozhodne bol inteligentný a zakaždým jednal zmysluplne. V dvojke to je regulérny full retard, ktorý sa len priblblo smeje a vôbec som nechápal jeho rozhodnutia. Jednu hviezdičku dávam za cameo výstupy skoro všetkých postáv z jednotky. Síce nikto z nich nič vtipné nepredviedol, ale rád som ich videl. Nejak som nepochopil, prečo to režíroval Craig Brewer. Veď nie je schopný zo žiadnej scény vydolovať aspoň jeden jediný vtip. Výsledkom je film, ktorý budem už zajtra ignorovať. Cesta do Ameriky existuje len jedna. ()

Galerie (81)

Zajímavosti (8)

  • Keď sa asi v 20. minúte filmu Lavelle Junson (Jermaine Fowler) zúčastňuje pracovného pohovoru, je to pre firmu Duke and Duke, čo je odvolávka na starší film s Eddiem Murphym Výmena z roku 1983. Mladý Duke aj ukazuje obraz Dukea a Dukea (Ralph BellamyDon Ameche) ako zakladateľov spoločnosti práve z uvedeného filmu. (ppapso)
  • Eddie Murphy ve filmu ztvárnil čtyři postavy: Princ Akeem, Clarence, Saul a Randy Watson. Arsenio Hall také znázornil 4 postavy: Semmi, Morris, Reverend Brown a Baba. (GeorgeXL)
  • Natáčení snímku probíhalo v americkém městě New York City. (Kuzmik)

Související novinky

Eddie Murphy a Jonah Hill v nové komedii

Eddie Murphy a Jonah Hill v nové komedii

28.08.2021

Netflix si objednal zatím nepojmenovanou komedii od scenáristy a režiséra Kenyaho Barrise (Black-ish), v níž se proti sobě objeví herci Eddie Murphy a Jonah Hill. Děj filmu by se pak měl točit okolo… (více)

PF 2020

PF 2020

31.12.2019

Tak Le Mans ’66 nakonec v celkovém hodnocení uživatelů ČSFD.cz porazil i oceňovaného Jokera. Není to zas až tak překvapivé, jedná se přeci jen o pozitivnější film, a to máme rádi. Což dokazuje i… (více)

Reklama

Reklama