Carnivale

• USA Carnivàle
Drama / Thriller / Mysteriózní
USA, (2003–2005), 20 h 17 min (Minutáž: 44–56 min)

Hudba:

Jeff Beal

Michael J. Anderson, Nick Stahl, Adrienne Barbeau, Patrick Bauchau, Debra Christofferson, Tim DeKay, Cynthia Ettinger, John Fleck, Carla Gallo, Toby Huss (více)

Strhující drama odehrávající se ve 30. letech v poušti Velkých rovin.  1934. Pouštní kraj Velkých rovin v Oklahomě. Tohle je poslední velký magický věk. V čase obrovských písečných bouří, děsivého sucha, záplav a epidemií – znamení božího hněvu a předpovědí Apokalypsy – začíná konečné účtování mezi dobrem a zlem. Bitva se odehrává v samém srdci říše zvaná Amerika. A až skončí, lidstvo navždy pochopí, proč se stal zázrak. Dvanáct dílů tohoto dramatického seriálu se odehrává při putování cirkusu pouštní krajinou v Oklahomě a sleduje osudy tajemného osmnáctiletého uprchlíka se skrytými schopnostmi a charismatického misionáře, jejichž cesty se zkříží. Je to doba, kdy je zlo na vzestupu po celém světě, protože velká ekonomická i sociální krize napáchala nenapravitelné škody. Po matčině smrti se Ben Hawkinson, který utekl od gangu, hledaného pro vraždu, přidá k cirkusu. Vede jej tajemný impresário zvaný „Šéf“. Ve společnosti vyděděnců Hawkins náhodou objeví své nadpřirozené schopnosti. Mezitím je metodista Justin Crowe, pastor v kalifornském městečku Mitern, sužován apokalyptickými sny a vizemi. On sám také vládne dlouho potlačovanými mimořádnými schopnostmi. Ben a bratr Justin, oba vytrženi ze svých životů, zjišťují, že svět, který znali, je znovu uvržen do pradávného konfliktu mezi Světlem a Temnotou a oni jsou v této bitvě hlavními hráči. V hlavních rolích hrají: Nick Stahl (V ložnici, Terminátor 3), Clancy Brown (Vykoupení z věznice Sahwshank), Michael J. Anderson (Twin Peaks), Adrienne Barbeau (Útěk z New Yorku), Patrick Bauchau (Cela) a další. (oficiální text distributora)

Suzana

3 a půl za první sérii -obvzláště se líbil mi finálový díl, tématika a prostředí ... ale.. zalichotím tvrzením, že je to směska Lynche (mystery), Gaimana (postavičky) a Barkera (sex, leckdy perverzní nádech a trošku brutalita). Někdy ovšem tajemno vyzní dost dementně, seriál nedá moc šancí přilnout k nějaké postavě. Jako plus - nic zde není vyloženě černobílé. ()

Fr

,,V ZOUFALÝCH ČASECH DOBROTIVÝ BŮH SHLÉDNE NA SVOJE STÁDO A VYBERE JEDNOHO MUŽE, KTERÝ INSPIRUJE DAVY, MUŽE, KTERÝ PŘEKONÁ NEPŘEKONATELNÉ, MUŽE, KTERÝ NABÍDNE NADĚJI TAM, KDE VLÁDNE BEZNADĚJ..“...... /// Partička zrůd a on. On. ON!... Cirkus Humberto podle HBO. Podivnosti, záhady, tajemství, přeludy, zjevení, čtení myšlenek, telekineze a zvláštní atmosféra kolem života ,,světských“ – můžu říct, že jsem fascinován příběhem, kterýho je Ďábel součástí. VĚCI SE NEUSTÁLE MĚNÍ a servírování ve stylu: příběh – tajemství – mystery kousek – tajemství – záhada - příběh …stává se okamžitě návykový. ,,A NEZAPOMEŇTE CHVÁLIT BOHA!“ (já bych řek spíš ,,HBO“!) /// 2. SÉRIE /// ,,KAŽDÝ Z NÁS MUSÍ NĚCO OBĚTOVAT ĎÁBLU“..... /// Konečně (?) se kruh uzavírá (?)! Fantasie! Hlavně díky zvláštnímu příběhu si seriál drží výborný tempo od svýho počátku, teď se objeví další postavy a já smekám, páč ten vypravěčskej záběr je ohromnej. Užásný je, že na konci ….no nic, radši nebudu spoilerovat! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se založit cirkus (nebo postavit kostel). 2.) Ztratil jsem svého Boha! 3.) Zjistím, že šukat ženskou s vousatou bradkou bych fakt nemohl. 4.) Hluboko v srdci mi zůstal zarytej ruskej potomek Kurgan. 5.) Thx za titule ,,kuka“, ,,xvir“ a ,,petkaKOV“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

gudaulin

Máte rádi ve všem jasno? Pořádek ve věcech i vztazích? Dáváte přednost epickým příběhům s jasně definovanými hrdiny a čitelným poselstvím? Tak to jste si spletli adresu a nezbývá než se obrátit jinam. Carnivale totiž představuje bez nadsázky esenci mysteriózní dramatické tvorby, jeho postavy jsou nejednoznačné, bizarní a dokonale zapadající do představ o sbírce zrůd z Barnumovy pokleslé show. Osudy zaměstnanců cirkusové společnosti řízené neviditelným "vedením" se odehrávají ve 30. letech a z tohoto pohledu jde o vytříbené retro z časů vrcholící hospodářské krize, kde přímo cítíte tíhu osudů nezaměstnaných obyvatel zchudlých městeček amerického středozápadu a farmářů drcených neúrodou a splátkami bankovních půjček. Seriál skvěle balancuje mezi mysteriózní úchylárnou a seriózním sociálním dramatem. Vyprávění nikam nespěchá a záhy poznáte, že v případě Carnivale jde mnohem spíš o náladu a styl, o hru s divákem, o doteky se světem za hranou vědomí, o ustavičné potýkání se s paranormálními jevy, o objevování vlastní i cizí minulosti prostřednictvím útržků snů, o záblesky znepokojivé budoucnosti, o kladení palčivých otázek, na které stále chybí odpovědi. Carnivale představuje labyrint záhad, ve kterém snadno ztratíte směr i cíl. Kamera nachází krásu v ošklivosti, společenství světských nachází svobodu ve sdílené chudobě, režisér si rafinovaně pohrává s detaily, scénárista žongluje se slovy i postavami a všichni dohromady se podílí na budování prazvláštní mystické atmosféry. Pokud se jí poddáte, nejspíš vám nebude vadit, že zápletka vlastně není podstatná a na konci jednotlivých epizod nevíte o moc víc než na jejich začátku. Panoptikum postaviček z maringotek s nejasným původem a hodně nejistou budoucností stojí za to sledovat už proto, že i v době současného boomu kvalitních seriálů představuje něco hodně výlučného, něco pro pravé fajnšmekry. Seriál podobných kvalit je pro české televize nedosažitelný, bohužel vlastně i nepředstavitelný... Carnivale se mi nedaří k ničemu přirovnat, je své a hodně působivé. To putování napříč Spojenými státy v dýchavičných náklaďáčcích bych si s tou partou klidně dal ještě jednou. Celkový dojem: 90 %. ()

ChewieDC

Minulý týden běžel na americkém HBO pilot a hodnocení celkového dojmu ze seriálu po shlédnutí první epizody je ošemetné, přesto se o to pokusím. Carnivale přišlo pro Nicka Stahla před proslavením v Terminátorovi 3, ale seriál jsem okusil právě kvůli němu. V T3 podal senzační herecký výkon, který v Carnivale jen potvrdil. Američtí recenzenti přirovnávají sérii k Twin Peaks co se týče mýtičné tajemnosti, mnohdy těžké pochopitelnosti. A je to tak. David Lynch je cítit na každém kroku, podivní členové pojízdné poutě připomínají podivné obyvatele městečka, psychedelické snové pasáže bez červené opony, zato s tekoucí červenou krví z nebe... Příběh vypráví o nekonečné "epické bitvě mezi dobrem a zlem". Už se těším, až se pořádně rozjede... ()

Malarkey

Další opus z dílny HBO odehrávající se ve 30. letech na území Ameriky v době největší krize zobrazující postavičky jednoho rozlehlého cirkusu, který žije ze dne na den a o jeho existenci bojuje každý jednotlivec zároveň. Přitom každý, kdo v cirkusu dělá není obyčejný člověk a proto je seriál tak zajímavý. V seriálu se prolínají dva příběhy a to příběh Bena Hawkinse, který se náhodou ochomýtne okolo cirkusu a zfanatizovaného kněze Justina Crowe, pro kterého je křesťanství vše a zaplatí za něj krutou daň. Mimochodem herec Clancy Brown ho ztvárnil naprosto úchvatně a věřte mi, že silných a emotivních scén si s ním užijete opravdu dost. Když se to tak veme cirkus Carnivale je společnost lidí, které okolí, kde žili vyhnalo, jako dříve vyháněli čarodějky na kříž a upálili je, tito lidé se dostali do cirkusu, kde za svoje postižení nebo jak chcete dar si nechávají platit a není to žádný med. Samotný seriál je natočen mysticky, tajemně a věřte mi, že na řadu děsuplných otázek, kterých je v seriálu bezpočet nedokážete naleznout odpověď. Což je nakonec dobře, co by to bylo za seriál plný mystiky a tajemna, u kterého byste se nebáli zapřemýšlet a strachovat se o každou postavu v jednotlivém díle zároveň. I když život v cirkuse ubíhá opravdu pomalu, Carnivale Vámi prolítne, stejně jako mnou, že se budete na konci divit, čím jste to byli vlastně svědkem? co to vlastně projelo Vaším okolím? a bylo to vůbec skutečné? To záleží na Vás jak jste ochotni tomu všemu věřit, jedno je jasné Carnivale je a bude nejcharismatičtější cirkus v dějinách světa. (8/10) ()

• V epizodě "Creed, OK" nosí Evander Geddes masku malého dítěte. Maska byla vymodelována podle obličeje syna Daniel Knaufa, Johnnyho. (PußyMagnet)
  • Roku 2005 oceněn cenou Costume Designers Guild Award za Nejlepší kostýmy v TV seriálu. (PußyMagnet)
  • V závěru druhé série můžeme vidět Sofie (Clea DuVall), jak pracuje s klasickým mopem na podlahu. Ten, tak jak jej známe dnes, byl ovšem vynalezen až o několik let později, konkrétně v roce 1956. (Conspi)