Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

Borec3

Dějinná paměť lidí by neměla být tak děravá a nepoučitelná. Jen díky naší malosti a otupělosti jsme schopni akceptovat popírání zásadních stavebních kamenů největší katastrofy lidské historie. Proč si může "člověk" jako Irwing vytrubovat do světa svoje teorie o koncentračních táborech pro Židy? O neškodných rekreačních zařízeních, které byly až dodatečně ozvláštněny peripetiemi nezbytnými pro masové vyhlazování jen proto, aby byl kámen válečné hanby Německa nevyčíslitelněkrát těžší. Jistě, svoboda slova šlechtí demokracii, ale kde je hranice možnosti individuálního projevu a nemorálního pošlapávání cti milionů mrtvých? Tolerance Irwinga je první krok ke ztrátě paměti. První krok k nové genocidě. K novému holocaustu. K mnoha novým holocaustům. Děje se tak neustále na mnoha místech a dosud nejvlivnější muž planety, pan Bush, si hraje své zaslepené mocenské šachy předem prohrané partie. Demokracie umírá, základní prvek - volba lidu - promlouvá ke stále menšímu počtu lidí. Odtržení je absolutní. Žijme si svůj blahobyt, konzumujme a pociťujme štěstí nad novými výdobytky pro příjemnější život. Zavřeme oči s úsměvem na rtech. Sakra. Jde to do hajzlu a už z tohoto důvodu jsou filmy kalibru Pianisty, vizuální výstražné prsty paměti, tak potřeba. Brody je Stanislavský. ()

bari68

Ako už v predchádzajúcich komentároch bola spomenutá dĺžka filmu alebo nevykryštalizovanie deja, tak ja za seba hovorím, že sa mi to páčilo, no, ale Schindlerov zoznam drží laťku dosť vysoko. 75% ()

rozbris

Možná se budu opakovat, ale už jsem to tu říkal hodněkrát válka je svinstvo a kdo ho ji rozpoutá jsou sviňáci, jak to řekl o komunistech Jaroslav Dušek v Pupendu, tak bych to řekl já o válce. Nebojte se při Pianistovi dojde i na slzy. ()

Sipora

Dávám 5 hvězdiček, ale nejsem si jista, zda to není pouze projev sociálního konformismu. Nicméně je to dobře natočený film z období šoa a zní v něm krásná hudba, tak hmouřím oko nad tím, že mě celkově film neuvádí do vytržení. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... Nebudeme si nic nalhávat, Pianista není zdaleka tak dobrý, jak by mohl být a hlavně jak by být měl! Každopádně na druhou stranu není ani zdaleka tak špatný... Pravda, scénář není moc originální ani nápaditý, režie občas taky trochu pokulhává, ale i přesto je film jako celek působivý. Jen jakoby v určitých místech, kde bylo třeba jít kousek dál, film spíš usíná. Zkrátka zůstává tak trochu na půli cesty. Ne, není to Polanského nejlepší film, ale je to jeho důležitý film... a je dobře že našel sílu ho natočit. Szpilman není hrdina. Je to jen pianista a chce přežít. Tedy obyčejný člověk, jakých je ve válce zřejmě většina. Neumí bojovat a není ani nijak zvlášť statečný. Ovšem není ani posera. Prostě normální chlap, který denně bojuje se svým svědomím a snaží se nějak přežít. Někdy i za cenu toho, že žije jako krysa. Bez jídla, nemocný, někdy i bez vody a ve špíně. Ale žije. A často ho napadá, jestli takový život za to ještě stojí... PeS: BACHA SPOILEŘI!!! Ta scéna, kdy Szpilman přelézá tu zeď a vstupuje do zcela jiného města, než jak si ho pamatoval...je opravdu impozantní. Člověk na to kouká a uvědomí si teprve, jaké to je, když už není kam se vrátit... ()

Finskej

V podstatě není moc co hodnotit: výkon pana Brodyho je strhující a film popisuje surově věrně události příliš děsivé, než aby člověk vůbec mohl uvažovat v intencích "zda tenhle moment netrvá příliš dlouho..." Za pár let zlikvidovali nacisté pár milionů přílušníků jednoho národa a zacházeli s nimi hůř než jako s dobytkem. A v tomto díle je to dokonale vidět. ()

jondoe

Po filmoch dvoch filmoch ( Hnus, Rosemary's Baby ) som od rezisera Polanskeho vela necakal. Pritiahlo ma k nemu odcenenie akademikov a Adrien Brody, ktory ma vo svojich filmoch vzdy nadchynal. Po tomto filme mozem zhodnotit, ze som ho videl asi v najlepsej ulohe aku kedy dostal a zasluzene si za nu odniesol svojho prveho Oscara. Je vsak zaujimave ze som nemal ziadny problem ani z reziserom Polanskim. Fascinoval ma svojim reziserskym umenim a to co ma v jeho predtym pozretych filmoch nebavilo, som si v Pianistovy uzival. Film posobi hlavne prvej polovici skutocne realsticky a surovo. Polanski z vlastnych zazitkov zrejme sam najlepsie mohol podat divakovi skutocny obraz toho ako v tej krutej dobe mohlo byt. Pomaha mu k tomu vyborna hudba a velmi dobra kamera. Ku piatim hviezdickam mi predca len nieco chyba, mozno to mohlo byt o kusok kratsie. Rozhodne sa vsak jedna o velmi silny a dych beruci film. Ale to su vlastne vsetky film z podobnou tematikou. ()

Wally

Nádherný film, kterému do absolutna chybí jen opravdu malilinko. A. Brody hraje fantasticky a měl určitě na to, získat za tuto roli Oscara. Škoda...ale pokud bude takto pokračovat a bude mít štěstí na režiséra a kvalitní scénář, tak se ho určitě dočká. Ponuré, smutné, ale nádherně natočené. ()

SkyLukey

Mám rád ten Polanského perfekcionalismus v jeho filmech. Pianista je pěkná a milá podívaná s příjemnou atmosférou. Detailnější a rozvláčnější záběry a scény vůbec nejsou na škodu. Člověk se tak lépe vžije do děje, lépe se sblíží s hlavním hrdinou a dostane se do válečné doby. Moc se mi líbily kulisy, kostýmy a jednoduchá kamera s minimalistickými záměry. Pianista nevypráví nijak zvlášť velký, hrdinný či katastrofický příběh. Pianista je vlastně o obyčejném životě polských židů. ()

toy79

Mám rád filmy s tématikou 2. světové války a musím říct, že Polanskiho Pianista patří k těm nejlepším. Nesmírně silný příběh, skvělá hudba a herecké výkony Adriena Brodyho a Thomase Kretschmanna. ()

Kratas558

Tohle je úchvatné. A nejenom Adrian. Ale všechno ostatní. Jemně a nenásilně nám Polanski servíruje příběh o muži s velkým (nosem) srdcem, o tom, jak špatná byla situace ve varšavském ghettu, jak houslisti a děti poslali do plynu. A jak málo stačí k tomu, abyste nakonec neměli nic. ()

Mistickzz

Mám strašne rád filmy o 2. svetovej vojne a Pianista patrí určite k tým lepším filmom. Prvá hodina bola priam úžasná, skvelé tempo, nastolenie nového režimu, vývoj rodiny, odporná tyrania. Bol som presvedčený, že ak to pôjde takto ďalej tak 5 je istých. Ale potom sa stalo to, že film nejak stratil to svoje čaro, prišli suché a nudné miesta a už sme len sledovali, presuny, skrývanie, živorenie a snahu otvoriť jednu konzervu. Ale i tak veľmi slušný film a životná rola Adriena Brodyho. 82% ()

Ragdoll

Nejemotivněji působící snímek za poslední dekádu, který člověka opravdu donutí zamyslet se nad tím, jaké má štěstí. Nejhorší chvíle novodobých dějin přeneseny na plátno v našem nitru zanechají směsici pocitů: lítosti, smutku a nenávisti. Varšavské ghetto bylo jedním z důkazů odporných fašistických hnutí a jejich prohnilosti skrz naskrz. Adrien Brody se do své role hodí naprosto bez výhrad, jeho přesvědčivý herecký výkon nám přiblíží tehdejší život Židů a dalších nevinných lidí, kteří zemřeli naprosto bez důvodu. Jeden z mála filmů, který v nás zanechá úctu k tomu, co máme, protože by jsme na tom mohli být mnohem hůř. Excelentní, Oskara žádající herecké produkce v hlavních i vedlejších rolích, úžasná orchestrální hudba a především Polanskiho jedinečná režie, bez které by byl svět filmu o hodně chudší. 100%. ()

Nassau

Těžko se tak silný filmový zážitek hodnotí. Adrien Brody je fantastický, ale film mi v určitých momentech neseděl. Hodnotím tak spíše na základě pocitu, který ve mě film vyvolal. A stejně jako tragédie odehrávající se před divákem, tak i ten pocit je místy příliš hořký. I tak jde ovšem o výborný film. (85%) ()

korndaddy

Jeden z těch lepších filmů s tématem války. Adrien Brody zahrál dobře a Oscara mu přeju a Polanski odvedl moc dobrou práci. ()

see_sawandrew

Na Pianistovi je, stejně jako na Schindlerově seznamu, velice dobře vidět, odkud pochází jeho tvůrce. Polanski v sobě pochopitelně nosí šrám nejnešťastnějšího období polských dějin, ale narozdíl od Spielberga se dokázal odpoutat od tématu a prostě "jen tak mimochodem" nechat před kamerou projet trakař plný mrtvých dětí. Odpoutaná forma ve výsledku působí mnohem děsivěji než vypočítavá hra s emocemi. Kdyby tenhle sestup kultivovaného intelektuála na úroveň přežívající krysy netrpěl výpadky tempa, zasáhl by mě naplno. Takto ve mně natrvalo zůstane jen první třetina filmu a pár záběrů ze třetiny poslední. 85% ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku