Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

kedl

Pianista se snaží vykreslil hrůzu války z pohledu jednoho člověka(ona většina takových filmů sází na tuhle variantu) a daří se mu to. Místy mi přišli, až moc dlouhé některé scény, ale to nevadí, protože Adrien Brody se do role Szpilmana vrhl se vší pompou a toho Oscara si jednoznačně zasloužil. ()

Paity

Pianista byl asi o něčem jiném, než jsem si původně myslel, když jsem k tomu usedl před obrazovku. Co napsat, řemeslně určitě bez chyb, celkový dojem je ale ovlivněn určitým pachem umělosti, kterou tomu filmaři nasadili. ()

Hanys_

Adrien Brody nezapomenutelný, ale jinak jen lehce nadprůměrný snímek o nacistických zvěrstvech, který (ač to vyzní asi blbě) chvílemi i dost nudí. Schindlerův seznam stále kope o dost vyšší ligu. ()

Eamby

Mohl by někdo, než Adrien Brody, zahrát hlavní roli v tomto filmu lépe než on? Pochybuji. Jsem ráda, že se natáčí čím dál více takových filmů, jako je tenhle. Zobrazuje prostředí války nezaujatým způsobem a seznamuje nás, diváky, kteří jsme se narodily o cca padesát let později s problematikou této doby. Nedá se tomuto filmu nic vytknout. Nejvíce oceňuji konec, kde bylo zaznamenáno, že ne každý německý voják byl bezcitný a nebyl tak mnoho ovlivňován totální ideologií založené na nacismu. ()

ti88na

Vo vlastnej hlúposti som tento film stále porovnávala so Schindlerovým zoznamom. Lenže Roman Polanski nie je Spielberg a Wladyslaw Szpilman nie je Schindler. Asi som musela dozrieť, aby som ocenila tento príbeh a štýl v akom nám ho Polanski podal. Hrdinstvo v inom zmysle na aký sme zvyknutí. Nezlomná vôľa obyčajného muža, ktorý chce len prežiť, hoci sa chvíľami zdá, že už ani nemá prečo alebo pre koho žiť, ale bojuje ďalej. Nie je to doslova boj v zbrani proti nepriateľovi, ale boj s neprajným osudom, ktorý príbeh tohto muža urobil neobyčajným. Film ponúka veľa silných momentov, vo mne asi najviac zarezonoval ten, keď sa vyhol transportu a kráča doslova mŕtvou ulicou geta zúfalý a bezmocný, so zmiešaným pocitom, či má byť šťastný, že nie je vo vlaku ale nešťastný z toho opustenia a neistoty. Čo si počať ďalej. Roman Polanski vsadil všetko na jednu kartu a tou je Adrien Brody. Neviem, či vedel, že je to stávku na istotu, ale vyplatilo sa, pretožeBrody film udržal s prehľadom na svojich kostnatých pleciach a právom si za svoj výkon odniesol sošku. ()

jakeer

Na veľkú škodu môjho pôžitku z tohto filmu som ho videl v ten istý deň ako Schindlerov zoznam (ktorý sa mi páčil viac). Spielberg aj Polanski sú Židia a preto sa ich téma holocaustu osobne dotýka. Keďže Polanski má s Holocaustom oveľa osobnejšiu skúsenosť (do 8 rokov vyrastal v Krakowskom ghette), Spielberg ho požiadal o nakrútenie Schindlerovho zoznamu, avšak Polanski odmietol s tým, že ide o osobne priveľmi bolestivú tému. Oveľa prekvapujúci je teda fakt, že 9 rokov na to nakrútil Polanski obdobný film - Pianistu. Paradoxne sa mi však zdal Spielbergov prístup k tejto téme osobnejší, Pianista sa mi zdá až priveľmi chladný a popisný. Rešpektujem ho ako vynikajúci film vyobrazujúci hrôzy 2. sv. vojny, avšak po umeleckej stránke ma neoslovil. Radím ho skôr do kategórie hraný dokument. ()

Miller

Jeden z nejlepších filmů všech dob s jedním s nejlepších výkonů všech dob, Polanski umí. Scéna s klukem zaseklým v díře ve zdi mi slzely oči. S Městem Bohů nej film roku 2002. A taky lekce pro filmaře, kteří tvrdí, že vizuál je nejdůležitější doporučuji zhlédmout toto dílo. Dokonce mě to přimělo věřit v utopii, že někteří náckové měli cit. ()

Pttak

Pianista se Schindlerovým seznamem jistě stojí v čele filmů o holocaustu o tom není pochyb! Oscar Adriena Brodyho je více než zasloužený. Tenhle film je jeden z nejlepších co jsem kdy viděl. ()

kolemjdouc

nádherný film.Už dlouho jem neviděla tak dobře zpracovaný scénář z válečného období.Velice dobrá práce Brodyho to vše jen umocnila.Bravo! ()

Pat.Ko

Ide o dobre spracovaný film, ktorý si zaslúži pochvalu, no aj tak som mal pocit, že je trochu preceňovaný. Asi je to preto, že som očakával fenomenálny a úžasný film, ale to, čo som dostal, bol celkom dobrý film. Nebolo to také silné alebo presvedčivé, ako som si myslel, že bude. Adrien Brody bol pre túto úlohu takmer dokonalý, jeho prechod z váženého hudobníka na zlomeného muža bol prevedený naozaj dobre. Ide o to, že celá vec pôsobí trochu konvenčne, veľa aspektov tohto filmu sa občas zdalo zúžených. Je to dobrý film a súhlasím s niektorými pozitívnymi ohlasmi, ktoré tento film dostáva, no ja z tohto filmu som nemal až také silné pocity aké som čakal. 6,5/10. ()

Wishkah

Film je místy natahovaný a nudný, nicméně se jedná o jeden z nejlepších filmů o holocaustu. Vynikající Adrien Brody a precizní Roman Polanski, si pro nás nachystali opravdový zážitek. Je neuvěřitelně děsivé, když si člověk uvědomí, že tohle se opravdu stalo ()

Greny

reálné, pravdivé, psychologicky bravůrně zpracované. Kamera více než povedená a herecké výkony jsou okouzlující. ()

Ezekiel1

Ten film by mohl být skutečně dokonalým. Jenže musel by být minimálně o 50 minut kratší. Vynikající jsou především scény z ghetta, které jsou dle mého názoru ještě krutěji a lépe vyobrazeny než v Schindlerově seznamu. Brody?Ano je skvělý, i když on se na svou roli po fyzické stránce nijak specielně připravovat nemusel, protože je dosti subtilní. Polanski převedl na plátno příběh, jak ho cítil ze svého frustrujícího dětství. Hrůza sálá také ze scén zničené Varšavy, ze které vážně nezůstal na konci války kámen na kameni. Jak už jsem zmínil je převeliká škoda, že si Pianista neudržel stejně dobré tempo po celý film. Přesto velmi poučné dílo, které by nemělo zůstat v zapomění příštím generacím. ()

kobe6

V jistých ohledech mě toto šokovalo více než Schindlerův Seznam. Zejména první polovina posouvala hranice mého chápání, co vše je lidská bytost udělat ať z té nebo z té strany. Druhá polovina už byla trochu slabší, tím nemyslím špatná. Brody si ocenění zasloužil a film asi taky. ()

Piškotka

Mimořádný film s mimořádně silnými momenty ukazujícími na projevy nenávisti vůči Židům. Adrien Brody ztvárnil smutného mima dokonale a procítěně. Svůj muzikální cit promítl do citu se svým okolím, snažil se být nenápadným zrnkem písku. Trochu mě zaráží, že zrovna jemu bylo umožněno vyhnout se tomu nejhoršmu a přežít zbytek války. ()

venom14

První hodina byla naprosto skvělá,zobrazena tak hrozně,jaká válka byla,ale naneštěstí se mi zdálo,že potom už začal film začal ztrácet dech.Takže 150 minut se mi zdálo truchu moc.Ale na druhou stranu 150 minut sledovat úžasný herecký výkon Adriena Brodyho není k zahození. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku