Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

lappet

Film, který jde pod kůži. Máte-li tendence nadávat na scénáristu, že zbytečně mnohokrát nechal hlavního hrdinu jen o vlásek uniknout smrti, pak vězte, že Pianista vznikl na základě stejnojmenné knižní předlohy a SKUTEČNÝCH UDÁLOSTÍ! Dechberoucí. ()

InfernaL

Film Pianista nám bez jakýchkoliv servítek a zábran ukazuje surové poměry, jaké vládly ve Varšavě v průběhu celé války. Připadá mi, že se snaží za každou cenu šokovat (určitě více než např. Schindlerův seznam), jako příklad za všechny jistě poslouží poprava dělníků (ty, ty, ty a ty vystupte, na zem). Je to až neuvěřítelné, jakých zvěrstev se němečtí vojáci dopouštěli. Je jen na divákovi, zda se mu tyhle scény budou či nebudou líbit, mrazivou pravdou však je, že jsou skutečné. Co se filmu ale musí vytknout určitě je jeho délka - 2 a půl hodiny sledujeme osud jednoho človíčka a nutno podotknout, že zejména v druhé polovině filmu to začíná být zdlouhavé, místy až nudné. Zkrátka řečeno - z hlediska historického je to tvrdá a pravdivá výpověď hrůz 2. sv. války, z hlediska uměleckého je to jen průměrný snímek....80% ()

Jaromír

Válka očima pianisty, který nevidí nic jiného, než svou hudbu. Žije si ve svém světě a je ochoten nahrávat skladbu i když okolo něj vybuchují letecké pumy :). Tento kontrast neškodného člověka žijícího jen pro hudbu a válečné mašinerije ještě více zdůrazňuje absurditu celého válečného vraždění. Jedná se o jeden z filmů, který velice věrně zobrazuje, jak židé ztráceli svá lidská práva :( . Začalo to jejich identifikací žlutou hvězdou, následoval zákaz práva chodit po chodníku, zabavení peněz, a skončilo to jejich masovou genocidou. Dobré filmy o válce jsou také: Schindler's List, či psychologický Spalovač mrtvol. ()

tereza.s

Neuvěřitelné, krásné, napínavé, dojemné..........až mi to úplně vyrazilo dech. Já se opravdu nemohla odtrhnout. ()

alpeew

Nejsilnější film o holokaustu. Syrový a neučesaný, není zde žádný Schindler či jinak aspoň trochu lidskosti, které se můžeme chytit. Při některých scénách mi bylo tak strašně, že ani pláč nepomáhal a dívala jsem se na zem...Měl by se povinně promítat na školách. ()

Mar1ka3

Doufala jsem, že Wladyk přijde dřív, než bude pozdě a zachrání od smrti německého důstojníka Hosenfelda. Bohužel dějiny se psaly jinak. Bylo to pro mě zklamání, takový duševní otřes a pocit nespravedlnosti. ()

xxlch

Mezi spoustou válečných filmů ( a viděla jsem jich ať už dobrovolně,nebo povinně dost) je tento filmík perlou. Hodně silný příběh,skvělá hudba a výkon hlavního protagonisty je bezchybný.Můj emociometr byl skoro na plné volume a Polanski opět ukázal že umí.V novodobé filmové historii o druhé světové je Pianista a Schindlerův seznam tím nejlepším co bylo natočeno.Pokud chce dnes kdokoliv ukázat mladým,jaké že to "skoro" bylo,tydle dva filmíky patří do povinné výbavy. ()

HarlanWade

Srovnávání se Schindlerovým seznamem je pochopitelně na místě - ale i přes zdánlivě stejný obal je Pianista něčím úplně jiným. Je osobitým a sakra přesvědčivým poohlédnutím na válečná utrpení z pohledu jednoho pianisty, nad kterým v prvních minutách mávnete rukou a v těch posledních budete brečet s ním. Je to film, jaký bych od Romana Polanskiho po Deváté bráně teda nečekal. U mě jasný oscar, páni akademici! ()

zahris

Z jistých důvodů jsem se v tomto snímku snaži najít co nejvíce vad na kráse. No a abych se přiznal, tak jsem hledal marně. Samozřejmě, že tento film není dokonalý a něco málo by se mu vytknout dalo, nicméně je toho opravdu tak málo, že mně to nebrání udělit maximální hodnocení. ()

Pavel_Pan

Tenhle film by mohl být metaforou, mementem čímkoli jiným a zemřel by. A on se stal nedílným příběhem našeho svědomí. Pokud se cítíme Evropany a přijmeme děje a činy Evropy za své. ()

john.doe

Byl jsi hvězda, ted jsi žid. Byl jsi člověk,ted jsi nic... myslím,že tohle přirovnání vystihuje celý tenhle skvěle natočený film ()

pe3czech

Je to složité, dost složité. Ve dvou dnech jsem shlédnul dva filmy svým způsobem podobné. Protektor(2009) a The Pianist(2002). Podíval jsem se na seznam hodnocení svých filmů a vidím tyto dva záznamy hezky pod sebou. Oběma jsem dal za 4*. Na první pohled mě napadá, že je to vůči Pianistovi nefér, že je kvalitní. Pak si zase říkám, osud českého národa je pro mě mrazivější, přestože se mezi český a polský národ(Židy) v době války dá vložit rovnítko. Nejspíše u mě vyhraje o kousíček osud klavíristy Szpilmana, protože jeho biografie má méně (pro mne) slabých chvil, ostatně se to odráží také na celkovém hodnocení obou snímků (79 vs 87 % srpen 2010). ()

Mykhaluu

Uf! Tak nebylo to tak hrozné, jak jsem se obával, co se týče krutých scén, ale ještě, že jsem tohle nemohl vidět v dobách, kdy jsem filmy strašně moc prožíval!! Neboť tenhle film zaměřený na prožitky jedné osoby a s omezenými možnostmi vědět, co se děje mnohdy jen výhledem z okna na ulici je vpravdě zdrcující!! Ale taky výborně natočený!! Nejsem nějaký znalec tvorby pana Polanskieho, ale tohle je majstrštyk! A děcka, na to se podívejte, než budete mlet o dějinách 2. světové války. ()

Caliboss

dlouho jsem tenhle film odkládal, vrtěl se mi na hadru cca rok, teď po jeho zhlédnutí si říkám, že to byla chyba. Geniální dílo si jistě právem zasluhuje místo v první 100. Mimořádně živě zachycuje hrůzy války a krutosti páchané na židovském obyvatelstvu. Místy až velmi tvrdě, ale člověk si pak uvědomí jaká je vlastně cena míru. 5* ()

Larry12

Jeden z nejlepších filmů o holocaustu a pro mě snad nejlepší film o druhé světové válce. Film nemá žádné zbytečné scény, většinou jen to nejdůležitější (a nejdrsnější). Když vidím Adriana Brodyho v nějakém filmu, vždycky si ho představím jako vyzáblého Žida. Myslím, že tahle představa u mě zůstane napořád. Ale sakra, ta role mu padla. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku