Pianista

• Francie Le Pianiste (více)
Francie / Polsko / Německo / Velká Británie / USA, 2002, 150 min

Scénář:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (více)

Polsko je v srpnu 1939 bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání. Jeho rodina je donucena po obsazení Varšavy Němci postupně přijímat tvrdé a ponižující restrikce zaměřené proti židovské komunitě. Nejprve rozprodávají majetek, který rodina dlouhá léta shromažďovala, včetně pianistova drahocenného klavíru. Pak se musí podřídit ponižujícím pravidlům a nosit pod hrozbou přísného trestu na rukou Davidovu hvězdu. Jsou přestěhováni do uzavřeného areálu obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto, ve kterém živoří půl miliónů Židů. S postupujícím časem začínají transporty do koncentračních táborů, jimž se nevyhne ani Szpilmanova rodina. Wladyslaw se na poslední chvíli zachrání a s pomocí přátel se dostane za zeď, kde až do konce války přežívá v opuštěném bytě. (TV Nova)

Klajondr

Sice to nebyl nejlepší film o této tématice, pět hvězd si to ale zaručeně zaslouží. Byly chvíle, kdy jsem měl zatajený dech a s napětím jsem sledoval, co se zrovna děje. Příběh pianisty je zfilmován velmi kvalitně a dokonale ukazuje hrůzy holokaustu. ()

Nix

Já osobně moc tyhle příběhy nevyhledávám. Ale tohle je celkem síla. Hlavně ten konec, ale na moje hodnocení nedávejte, pořád je to opravdu silné téma a drama a film je opravdu mistrovsky udělaný, jen nejsem fanda takových filmů takže to neumím ocenit. ()

AlexDLarge

Pianista není špatný film, ale také to není žádný vrchol kinematografie. V této kategorií pro mě vítězem pořád zůstává Schindlerův seznam. ()

Lokran

celkově mi tenhle snímek přišel poněkud neosobní. možná že kdybych viděl nejdřív tohle a až pak teprve schindlerův seznam, možná, že by mé hodnocení bylo vyšší. takhle dávám 80% za pěkný snímek s několika "charakterovými" vadami... ()

Taffey

Hodně lidí tady srovnává Pianistu se Schindlerovým seznamem. To není špatný film, ale Pianista mi příjde autentičtější. V tom vidím zásadní plus Pianisty. Proto ho hodnotím výš. Dnes, po třech letech, jsem film viděl znovu a na mém hodnocení se nezměnilo vůbec nic. Mnozí tady píšete, že je to zbytečně dlouhý film s mnoha nudnými scénami. Ona je to otázka přístupu k tématu. Ten, kdo nedá dopustit na Greengrasse, toho to nudit může. Je jen otázkou, je-li autentičtější film v podání šílené kamery a šíleného spádu děje, nebo civilní provedení s neuvěřitelně precízním Brodyho výkonem. Já se kloním k Polanskému. Aby vynikla bílá, musí ležet vedle černé. Má-li vyniknout 15 tisíc Hertzů, musí znít současně se dvěma sty hertzy. A má-li vyniknout konkrétní okamžik ve filmu, musí být obklopen okamžiky úplně jinými. Proto nemám rád až tak Greengrassovy filmy, neboť je tam jen bílá nebo černá, zní tam jen těch 20 kilohertz a jsou tam jen divoké scény se šílenou kamerou. Nejsou tam kontrasty. U Polanského ano. A v tom pociťuji obrovský rozdíl. To, že mi nedá Greengrass vydechnout, je jen pro škodu věci. Polanský mi tuto možnost dává. A to je dobře. ()

Tiiso

Jak se nám asi žije když se nás většina narodila po roce 1945? Věru celkem dobře. Tento film si budu přehrávat jen jednou za čas a to proto, že se rád v životě směji a plakat se mě chce jen jednou za čas. Opět se člověk neskonale diví kde lidě v sobě brali takovou zvrhlost. A Polanski je opravdu profesionál. Alespoň pro mě. ()

vojta1

Motivace vojáků dohnaná ad absurdum skvěle funkčními prostředky. Nejlepší scéna z celého filmu, která je implicitně neskutečně pregnantní. Szpilman si vezme darovaný něměcký kabát a zapomene si ho sundat, když se přiblíží rudá armáda. Tak málo stačí, aby po sobě lidé měli důvod střílet. Není třeba nenávisti, xenofobie, strachu o vlastní život. Stačí mít ten špatný kabát. Pianista si toho tolik prožil jako oběť a přesto ho málem zastřelili jen pro to, že na sebe oblékl kůži německých důstojníků. ()

yerdua

nikdy jsem neměla ráda válečné filmy, ale proč mi tento film přijde tak neskutečně úchvatný a kvalitně udělán,to skutečně nevím, myslím si že hlavní myšlenkou tohoto filmu byla naděje, naděje že pianista přežije , vážně úchvatný ()

playboy_05

méně promyšlené než Forest Gump nebo Zelená míle, silné v detailech, ale slabší jako celek, s několika (dosti dlouhými) hluchými místy...na druhé straně Adrian Brody brilantní, zkrátit stopáž o nějakých 45 minut a bylo by to za plný počet ()

pavlosalex

Bohužel příliš dlouhé => chybí rytmus a tempo. Jinak skvělé a pro mě lepší než Schindlerův seznam, který má se svou délkou stejný problém. 75% ()

sulda007

Jeden z těch lepších filmů, který podává válečné hrůzy poměrně přístupně i pro mladší generaci, pochopí to i děti. Film je plný napětí, tragédie, ale i krásné hudby a skvělých hereckých výkonů (Adrien Brody), nemůžu, než dát plný počet hvězdiček... ()

Magoor

Nejlepší film všech dob na téma židovské otázky ve II. světové válce. Kam se na to hrabe Spielberg se svým amatérským komerčním trhákem! Zde je nesporná autentičnost, ať už v námětu, nebo zážitcích režiséra, proti Holywoodské "pohádce". ()

vetsinezobri

Pohled na ruiny Varšavy za německou nemocnicí byl impozantní. To se Polanskimu povedlo náramně. Hrdina přeleze zeď a prásk... velmi působivé. I Oscar za hlavní mužskou roli z tohoto roku je ve správných rukou. Adrien Brody s nosem hodným žida nejvyššího si ho bez diskuze zasloužil. ()

Fan

Skvělý Adrien Brody na sebe strhává veškerou pozornost, děj se točí kolem jednoho člověka a jeho prostřednictvím zároveň okolo všech. K tomu výborná Chopinova hudba a scéna s opuštěnými kufry. Pro mě určitě nejlepší film o holokaustu. ()

Aress

nechapu jak muze nejakej pitomec tomuto filmu dat 3*, lidi vzbudte se a prestante si hrat na neco co vubec nejste !!!!! nechapu jak muze nejakej pitomec hledat neco vic na tomto filmu, film ma byt zazitek, ma v cloveku vzbuzovat nevsedne a krasne emoce ale kdyz sem nabehne nejakej hnup a hleda v takovemto filmu definice tak opravdu je to pateticke, rikam vam a prosim vas jeste jednou, prestante si hrat na znalce !!!!!! ()

nicneznam

Tušil jsem to, vyhýbal jsem se tomu pár let, dnes na to přišla řada. 150 minut filmu, ve kterých se 110 minut Szpilman ukrývá, koupe se, jí, kouká z okna, otevírá plechovku, pije, hraje na klavír, leží se žloutenkou, přesouvá se z místa na místo. Schindlerův seznam je dokumentaristicky důsledný velkofilm, dechberoucí památník oné doby, který zeširoka mapuje a oživuje tehdejší holocaust. Druh filmu, po kterém to mohou ostatní filmaři na dané téma zabalit. Uvěřitelný, přesvědčivý. Ne, ještě tu máme příběh Pianisty, to se bude kritikům a následně divákům taky líbit. Jen další druhotný příživnický film z druhé světové války, niterná kapitolka, která se snaží hrát na city očekávanými záběry na zabíjení nevinných lidí a konfrontovat je s bezbrannou citlivou uměleckou dušičkou umístěnou do vyzáblého Brodyho s očima psa žadonícího o jídlo. Chtěně odlišné pojetí války z pohledu jedné osoby vůbec odlišné není. Otevřené střílení do hlav, stavění ke zdi a pálení mrtvol vidí Polanski jako nutnost, v jeho provedení to ale vyznívá zbytečně, stejně jako celý tento film. Jo a ještě - v tom filmu není jediná silná/památná/dojemná scéna. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (více)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku