Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nový thriller ze současnosti od režiséra Sametových vrahů je příběhem policisty protikorupčního útvaru Tomáše Krásy, pro kterého není idea právního státu jen frází. Dvoudílný televizní film, který byl inspirován románem Václava Lásky, vychází z několika konkrétních kriminálních kauz, které nejsou dodnes právně dořešeny a jejichž pozadí je mnoha občanům neznámé. Míra drzosti jejich aktérů je úměrná výši zisku, ve filmu stejně jako ve skutečnosti. Odvážný policista a sebevědomá novinářka mají v rukou silné karty v podobě velmi podezřelé smlouvy a několika fotografií nezvyklé sestavy hráčů golfu kdesi v Jižní Africe. Proti nim ale stojí falešní hráči, rozhodnutí udělat cokoliv pro miliardovou výhru. Sledování a odposlechy jsou jen střípkem v mozaice jejich hráčské strategie. Je to jako v životě, kde není jisté, kdo koho sleduje a proč. Režisér J. Svoboda obsadil do hlavní role svého filmu R. Krajča, který se před časem vzdal filmového herectví a několik let nabídky na role ve filmu nepřijímal. Jeho partnerku v boji s korupcí hraje A. Fixová a v dalších, neméně výrazných a významných rolích se můžeme těšit kupříkladu na O. Vetchého, M. Donutila, T. Töpfera a řadu dalších hereckých osobností. Hlavním kameramanem filmu je V. Smutný. (Česká televize)

(více)

Recenze (147)

kajas 

všechny recenze uživatele

Další z filmových příspěvků o tom, že česká politika je prohnilá až běda. Trvá poměrně dlouho, než se jako divák trochu zorientujete v množství jmen a motivů. Také jsem si nebyla jistá realističností některých situací - napíchnuté mobily všech postav, sledování snad úplně všech kamer v pražských ulicích atd. Oba díly jsou ale na velmi dobré technické úrovni a herci rovněž nezklamali. "Malý skok pro člověka, velký skok pro naši politiku." ()

Benjamin_L 

všechny recenze uživatele

Každý je zkorumpovaný a důležitě přednáší o systému, všichni se vzájemně sledují a odposlouchávají, dopravní kamery jsou snad i na hajzlu, do podivné sledovací místnosti chodí pro informace i sledovaný (LOL) a Svoboda se ve snaze strašlivě šokovat do toho úplně zamotal. Snaha působit světově vyzněla poněkud směšně. ()

Reklama

mira007 

všechny recenze uživatele

Richard Krajčo jako neúplatný policista, který jde proti všemocnému zkorumpovanému systému. Začnu tedy pozitivy - technicky dobré, fajn temná atmosféra, výborné obsazení, vyprávěno svižně a napínavě. Kriminalista jako jeden jediný čestný proti všem - sorry tomu jsem vůbec neuvěřil, neuvěřil jsem tomu, že celá česká policie jde po krku jednomu borcovi, který kazí jednu velkou cinknutou zakázku s nasazením sci-fi technologie, jako kdyby pašoval plutonium pro Irán. Asi jsem alergický na vidění světa, jak jaké je to tady beznadějné Palermo/ Matrix , jednak mám pocit, že v divokých devadesátkách to bylo divočejší ( včetně mrtvol ) a po miléniu, kdy byli na vrcholu lobisti, z kterých se stali miliardáři je dnešní doba z hlediska korupce ještě zlatá ( čemuž pomáhá, že tomu tady šéfuje jenom jeden boss a ten vytváří trochu jiný druh problémů než obálky pod stolem) a není to tady jako v Bulharsku, nedejbože Rusku. Režisér Svoboda umí kvalitní věci a tento tv film není špatný, ale jestli si na něco vzpomenu z tohoto díla za týden, tak jen na hysterického Vetchého, oblíbenkyni Ha Than jako thajskou masérku a Annu Fixovou alias Moniku Farskou z Ulice ve sprše. Nic víc. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

S žánrovými filmy je u nás pořád problém. Pak to dopadá tak, že je tu tolik postav, že jsem si po týdenní pauze u některých ani nevzpomínal, co jsou zač. Ve druhé polovině už se vlastně nic nového nestalo, příběh setrvával zabetonovaný na představených pozicích. Některé postavy a scény mi připadaly jako parodie, přičemž se zbytek tvářil smrtelně vážně. Podobně složité je to s hodnocením hereckých výkonů. (Takže kvůli tomuhle filmu ukončila skupina Kryštof spolupráci s Agrofertem? ;-)) ()

sorrow 

všechny recenze uživatele

Za mě celkem spokojenost, bohužel takto to asi (nejen) u nás funguje, což v reálu ukázalo hodně odhalených kauz z posledních 30 let. Nevěrohodné mně přišlo snad jen to, že jediný, kdo nebral byl Krása s novinářkou, jinak brali všichni, včetně přímého nadřízeného i kamaráda ze squashe. Nereálné mně rovněž přišlo, že nějaká slepice, která jede vyzvednout dlaždičky na tuto akci spotřebuje 5 telefonů, ale všichni ostatní se vykecávají do svého telefonu, ačkoli vědí, že mohou být odposloucháváni, protože oni druhým dělají to samé. Kamery na každém dvorku i záchodě… Pokud by jeden policista takto škodil, asi by byl odstraněn už mnohem dříve. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (9)

  • Autor předlohy, románu „Advokát“, Václav Láska, od 18 let pracoval v řadách Policie ČR. Začínal jako řadový policista na obvodním oddělení. Později pracoval jako asistent vyšetřovatele a posléze vyšetřovatel na Krajském úřadu vyšetřování se specializací na hospodářskou kriminalitu. V roce 1999 nastoupil na Úřad finanční kriminality a ochrany státu (ÚFKOS), kde vedl vyšetřování související s IPB a s Harvardskými fondy. Po zániku ÚFKOS v roce 2003 opustil řady policie a krátce pracoval v oblasti ekonomického poradenství. Od roku 2004 se věnoval právní praxi v advokátní kanceláři. V roce 2014 úspěšně kandidoval do Senátu PČR. V roce 2020 mu byla vydána nová kniha „Senátor“, která je pokračováním osudů Tomáše Krásy z románu „Advokát“ a opět řeší problémy ve vysokých politických kruzích. (bearmeedek)
  • Prostředí terminálu se natáčelo na Letišti Pardubice. (pocket22)
  • „Kromě reflexe kriminálního a policejního prostředí bych filmem rád přiblížil divákovi psychosociální změny, které představuje neomezená možnost vhledu do našeho soukromí prostřednictvím stále dokonalejších elektronických prostředků. Současné systémy sledování a odposlechu jsou velmi dokonalé, vejdou se do kufříku a lze je v zahraničí zakoupit za asi 20 až 70 milionů korun. V České republice se pohybuje asi deset těchto přístrojů, jejichž vlastníky nejsou policisté,“ řekl režisér Jiří Svoboda. (SONY_)

Reklama

Reklama