Je 2. polovina 22. století a kosmická loď Ikarie XB 1 putuje k Alfě Centauri za průzkumem mimozemských forem života. Její posádka, složená z vědeckých kapacit různých oborů, je daleko od sluneční soustavy vystavena neznámým, nepředstavitelným hrozbám. Ale veze si s sebou i řadu svých všedních lidských starostí a radostí. (NFA)

MartinTerran

Zajímavé československé sci-fi o vesmírné lodi, která s posádkou hledá mimozemskou civilizaci. Film se zaměřuje na běžné i kritické momenty, kterým musela posádka čelit v průběhu své cesty. Je zde dobře vykreslená psychika jednotlivců v kritických situacích a jejich rozdílné názory jak je řešit. Jelikož je to hodně starý film , tak je pochopitelné, že zde žádné trikové orgie nenastávají, ale to filmu neubírá na zajímavosti a ani na dobré kvalitě natočení. Trochu zamrzel konec, čekal jsem, že bude zobrazen první kontakt s cizí rasou a podobně, ale o tom tenhle film není. Hodnocení: 80/100. ()

TonyStark

Na tu dobu neuvěřitelný výkon natočit takhle plnohodnotnou scifárnu. Je tam všechno -výprava do vzdálených koutů vesmíru,zajímavé nápady (temná hvězda,opuštěná loď),rozbor společenského chování na palubě, pohled do lidské mysli,fylozofické kdákání....atd. A funguje to. Chvilkama jsou ty kulisy nebo "triky" směšný, ale psal se rok 1963! ()

johnny01

Mně to tedy nezaujalo. Chybí příběh a větší zápletky, část filmu se točí kolem společenského života posádky (představoval bych si to více "vesmírové") a když se konečně zdá, že se to rozjíždí, je konec. Nepovedl se ani zvuk (místy je až nepříjemný), klady tak zůstává krásná vizuální stránka a částečně hudba. ()

Stejšn

Jistě velmi zajímavý film, kór v kontextu doby. Kulisy a efekty musely být pěkně drahé. Ale co naplat - křečovité přehrávání a strnulé dialogy zastaraly mnohem víc než vizuální stránka a tak se dneska má na fim smysl dívat spíš z historického, než zábavního hlediska. ()

J.McClane

Svým způsobem geniální. Vše už tu bylo, ale největší český herec Zdeněk Štěpánek jako Kirk dávno před Kirkem? ()

PAVLIS

Pokud tvůrci dokážou vtáhnout do problémů vesmírného cestování, zaujmout některými postavami, přinést nadčasová poselství a odvést ve své době maximum možné po audiovizuální stránce, tak je dnes ta technická zastaralost vlastně nevýznamná. Příjemné překvapení. 28.4.2024 - ČSFD 78% / 69% IMDb. ()

Phex

Lucas Skunkwalker - Promo 2010 - XB 1 feat James Cole - toto mě nalákalo k shlédnutí Ikarie. A musím říct, že hodbnocení na csfd se divím. Mě to přišlo příliš utahané a bez nápadů. Prvních 20 min. se věnuje posádce a životu na lodi - fádní, v pozdějších sci-fi filmech 100x překonaný přístup. Další je epizoda s objevem opuštené lodi, která je ze země 20.století, na niž kapitán otrávil posádku aby sám déle přežil - zde se "nastavuje zracadlo" a tendenčně se horuje proti osvětimi, hirošimě,... Potom přichází jediná sci-fi zápletka v podobě černé hvězdy - to už je ale soudný divák tak znuděný, že příliš nevnímá. Možná to mohlo být zajímavé v tom roce 1963, když jste vyrůstali odříznutí od západní produkce, ale teď vás ten důraz na "lidství" a soudržnost (soudružnost, soudružskost) posádky pokud ne otrávní, tak určitě nepotěší. ()

Prechytraly

Alkoholik inženýr Danda, otec Školastykus s robotem Patrikem a další letí vesmírem v jakémsi pekáči, který zařízením nejvíce připomíná kulturní dům. Tancují na příšernou hudbu a obsluhují přístroje vydávající nesnesitelné zvuky. Nadávají na 20. století a přiletí k hvězdě, která uspává...tak asi proto dávám tak málo. Navíc zkuste skutečně kriticky srovnat kvalitu designu a vizí budoucnosti tohoto filmu a 2001: Vesmírné odysey, která je jen o 5 let mladší...nebe a dudy. ()

ostravak30

Tady budu stručný. Na to rok 1963 to bylo mimořádně povedený kousek. Mě samotného překvapilo, že ač se v ději film příliš neposouval a nic zásadně dramatického se nedělo, že mě film nenudil. Dialogy byly vcelku logické. Tehdejší doba v nich byla naprosto patrná, ale ač bych sem tam nějakou větičku vynechal, pořád jsem sledoval s napětím. Technicky mimořádně povedené. Tehdejší Star Trek nevypadal líp. Klobouk dolů! ()

honzic

Trochu naivní, leč svým způsobem průkopnický film s kvalitními dialogy a některými hereckými výkony. Žel děj a scénář je až příliš překombinovaný a působí nevěryhodně. Hodnocení: 60 % ()

Pitryx

Trošku rozporuplné. Prvních dvacet minut pod psa. Pak zlepšení děje, ke konci dost statické. Průměrné sci - fi, které je spíše psych - fi. ()

Fin_429

Vzhledem k Bodu Obnovy jsem musel vidět i druhé české sci-fi a očekávání byla veliká, nebudu lhát. Nečekal jsem převrat v efektech a tricích, ale očekával jsem psycho příběh, něco jako vesmírnou odyseu. A špatné to nebylo. Vizuálně to bylo i výborné. Futuristické kulisy plavba vesmírem - lahoda. Jen to, na čem příběh stojí a padá je scénář, který je už od začátku prošpikován zbytečnými momenty a špatnými návaznostmi na další děj. Hned od začátku, kvůli úvodu s Michalem, jsem čekal nějakou psychoanalýzu a dostal jsem něco co, ani nebylo převratné v ději a ani to nebylo napínavé. Bylo to tam prostě jen tak (něčemu to pomohlo, ale yk). A takto to bylo ještě hodně krát. V zásadě to mohl být krásný 30ti minutový film, ale i tak oceňuji, že to už tehdy někdo zkusil.  6/10 ()