Dobrodružný příběh s kriminální zápletkou se odehrává v prostředí hřebčína. Ústřední postavou je mladík Tomáš Bouček (R. Jelínek), jezdčík v hřebčíně, který je vášnivým čtenářem kovbojek. Jeho slabost pro tuto četbu dosahuje takové míry, že se ho kamarádi rozhodnou vyléčit. Jejich kousky, prováděné věrně na způsob rodokapsů, využijí však skuteční zločinci k provedení loupežného přepadení, v němž jde i Tomášovi o život... (Česká televize)

Rozhovor 4 - Rudolf Jelínek

Anianna

Jako malé holce se mi film moc líbil. Dnes je mé nadšení mnohem střízlivější. Krásné jsou exteriéry slovenských hor a scény s koňmi, ovšem barevnost snímku mi mnohdy vadila. Jako by byl film dobarvován? Třeba na pleti herců bych mohla demonstrovat odstíny šedé, zeleň v krajině někdy v sytosti zase úplně křičela. Příjemná hudba v některých pasážích mohla být použita i na pohádku, hlavně ty fanfárové motivy. Příběh s potenciálem dobré detektivky v atraktivním prostředí byl jistě pod vlivem oblíbenosti rodokapsů zabalen do dobrodružné hry, což mně ale fakt nebralo. Mladý Jelínek hrál kluka s rozumem, který bychom dnes sotva označili za IQ v pásmu průměru. Vlastně mi šel na nervy. Na koni však jezdil excelentně. ()

HonzaBez

(♫) "Seno a stáj, tak voní náš kraj, i do oblak máš tu blíž, a nad údolím, kde zdvihá se dým,   dusot koní uslyšíš..." Již samotný širokoúhlý formát, barevný obraz zachycující úchvatné přírodní scenérie Slovenska a příhodná hudba Evžena Illína (spolu s nostalgickou trampskou písní) má potenciál vytvořit výbornou westernovou atmosféru. A když se k tomu dodá konfrontace s příběhy z Rodokapsů není v tomto směru moc co řešit. Ten skutečný kriminální příběh a poněkud naivní způsob jeho řešení ze strany policie (viz zapojení mladíků z jezdeckého klubu do pronásledování pachatelů přepadení) mi do té skvělé westernové atmosféry úplně neseděl, ale jinak si umím představit, že na dobu svého vzniku ten film musel být doslova zjevením. ()

vypravěč

Od samého počátku se mi hnusil parodický a poučný tón, stvrzený závěrečným zmoudřením jinošského hrdiny. Exteriéry sice byly snímány citlivě a Illínova hudba vnímavě korespondovala s dějem, ale přesto ten mentorsky vztyčený prst neustále hrozil a vše kazil. Ideologicky motivované nerozumění rodokapsové romantice, tomu, že i tento naivní model světa může být klíčem ke kráse skutečnosti, v jistých životních fázích přístupnější nad jiné, vážnější a hlubší, se stalo prvním a hlavním tématem, poselstvím tohoto filmu, a vše nedotažené, černobílé, ještě více zhrublo a snímek zredukovalo na pouhou agitační, didaktickou pomůcku. ()

Kimon

Poválečné období bylo ve znamení oblibených rodokapsů, plných westernových dobrodružství. Daly se koupit v novinových stáncích a držely se v oblibě do doby, než je totalitní mašinérie po osmačtyřicátém postupně vytlačila jako nevhodnou a pokleslou literaturu kapitalistického západu. Tedy rok 1958 byl nejzažší možnou dobou pro vznik "Smrti v sedle", kriminálního příběhu s pozadím zavánějícím koňským pachem připomínající Divoký západ a přitom ničím westernový Divoký západ nenapodobující. Nepovažuji "Smrt v sedle" v žádném případě za ubohý pokus o český western, i když o koně a westernové sny mladého naivního Tomáše není nouze. Jde o běžný dobrodružný film s kriminální zápletkou, romantikou oblíbených westernů a mírným závanem budování socializmu. Na dobu kdy začínaly vznikat různé škváry s rudými hvězdami a budovatelskými myšlenkami vymývající mozky, dost dobrý. ()

Karlos80

Zdařilý pokus o důvtipnou žánrovou inovaci, které v té době byl vážně nedostatek..Ale i jako kriminálka a dobrodružný film dobré, reálie nádherné..Sám Jelínek byl ve své roli více než výtečný, byla to velmi náročná role a to hlavně tedy po fyzické stránce..No je vidět, že v ní prodal všechny své plody svého dlouholetého aktivního sportování.... ()

• Komunistické vedenie požadovalo, aby bol film viac angažovaný a aby sa tam objavila aj skupina ľudí znázorňujúca Československý zväz mládeže. (Raccoon.city)
  • Film se z velké části natáčel v areálu hřebčína Slatiňany. Kromě toho se ale natáčelo třeba v Chrudimi. Přírodní scenérie byly natáčeny na území Slovenského ráje (např. vodní nádrž Palcmanská Maša) nebo ve Slovenském rudohoří. (HonzaBez)
  • Natáčelo se od 28. března do 4. října 1958. (GASTON73)