Reklama

Reklama

Série(3) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (429)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

"Zrušili nám noční směny. Ňákej vůl už zase spustil úspornej program." Inteligentní humor? Kde hledat jinde, než ve Spojeném Království. Suché dialogy v kombinaci s perfektní charakteristikou politické sféry. Nevím, jestli mě má těšit, nebo si mám zoufat nad tím, že se britská politická realita od té naší zas tak neliší. Co se herců týče, připojuji se ke Geminimu a vzdávám čest památce Nigela Hawthorna, ale co by byl sir Humphrey bez svého ministra Paula Eddingtona a samozřejmě co by byl ministr bez osobního tajemníka Dereka Fowldse (třeba by odjel na jinou večeři nebo by viděl materiály, které jsme nechtěli, aby viděl). Stejně tak skládám hold našim skvělým hercům dabérům pánům Němcovi, Preissovi a Vaculíkovi. Pozn 1: Epizoda tuším 20 velmi jasně vysvětluje, proč je Humphrey takový, jaký je. "Kdybych vždy věřil ve vládní politiku, byl bych nadšeným zastáncem privatizace i znárodňování..." Pozn 2: autorem titulkových kreseb je Gerald Scarfe, tvůrce animovaných částí Pink Floyd: The Wall. Takže vám přeju úspěšné a veselé "namočení do morálního rozměru." A teď mě omluvte, mám naléhavý vzkaz v komunikačním centru... ()

PanCitron 

všechny recenze uživatele

Mám rád politické filmy a seriály a není proto divu, že tenhle seriál mi neuvěřitleně sedl a snad vedle Doctora Who, ten kterému bych přiřadil titul 'Srdcovka'. Některé věci sice působí dost šíleně a až z nich mrazí, jak moc tohle může být pravda. A ty dialogy hlavě ve scénách v ministrově kanceláři mezi ministrem Hackerem a stálým tajemníkem Humphreym jsou naprosto parádní, v těch chvílích většinou upřeně sleduji obrazovku a dostávám záchvaty smíchu z jedné perly za druhou. Takhle má vypadat pětihvězdičkový seriál. Nejlepší epizody (s úcty ke SKVĚLÉMU DABINGU česky): 1x04 - Stahují se mraky, 2x01 - Humánní společnost, 2x03 - Černá listina, 3x04 - Morální rozměr ()

Reklama

Elyssea 

všechny recenze uživatele

"Cynik? Tak říká idealista realistovi." Politická deziluze dávkovaná ministerskému začátečníkovi v hutných dávkách ústy jeho tajemníka. Sir Humphrey Appleby, pouhý vládní úředník, jehož hlavním úkolem je navigovat ministra peřejemi politických rozhodnutí, protože rozhodnutím se ministr musí za každou cenu vyhnout. Dále také morální mrtvola, milovník kultury, diskutér o jehož schopnostech vhodnými argumenty vyjednat u neplodné samice tura domácího mládě není třeba pochybovat. Zkrátka nanejvýš pozoruhodná osobnost, samozřejmě oddaně konající ve jménu Jima Hackera. To je ministr pro administrativní záležitosti, který je ochotný si nechat poradit, jemuž jde o principy a hlas... spokojenost britských voličů. A nesmím opomenout drahého Bernarda, jenž má ve zvyku upozorňovat na nesmyslné fráze a nemá na politiku žaludek. To je trojice, jejíchž utkání na argumentačním kolbišti se stále ještě nemůžu nabažit, protože Jistě, pane ministře využívá krásy jazyka (konkrétně českého ve vynikajícím dabingu Preisse, Vaculíka a Němce). Nestrárnoucí seriál. ()

Pavlínka9 

všechny recenze uživatele

"Základní britský sitcom" - který stojí za to shlédnout několikrát a kdykoliv. Zcela souhlasím s komentářem uživatele golfista: Na takovýhle skvělý sitcom se opravdu vyplatilo vydržet u obrazovky do pozdních večerních hodin. Pravý anglický humor posazený do ministerské mašinerie - to je lahůdka. Jak je podle stáří seriálu vidět, politický styl se časem ani místem příliš nemění. Je to fakt bomba a mou oblíbenou postavou byl Bernard, který tak nějak z celého toho prostředí působil "nejpřirozeněji" lidsky a jeho hlášky pro mě byly ještě příjemnější než všech ostatních (a že jich tam je) :) ()

DJ Obelix 

všechny recenze uživatele

Nevim nevim, asi jsem trosku mimo, ale osobne jsem k tomuto dilku nikdy neprilnul a to jsem se neustale presvedcoval, ze tomu musim dat jeste sanci, kdyz o tom vsichni pisi v superlativech. Navic mam moc rad britske komedialni serialy, ale bohuzel "Ministr" ani "Premier" si me moc neziskaly. Ano, zasmal jsem se, ale maximalne tak jednou za dil, coz je na muj vkus dosti malo. Pro me rovnych 50% ()

Galerie (16)

Zajímavosti (23)

  • V celém seriálu se britský předseda vlády neobjeví ani jednou, přestože je často zmiňován. (GordonCZ)
  • Během 23. minuty, kdy spolu hovoří Sir Huphrey Appleby (Nigel Hawthorne) a James Hacker (Paul Eddington) v pracovně, se Humphreymu během jedné scény změní kravata z červené na puntíkovanou a poté zase zpět na červenou. (Chegi)

Související novinky

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005

Říct že od doby kdy legendární, kultovní, unikátní, nedostižná, brilantní a hlavně extravagantní skupina britských komiků (a jednoho, stejnými superlativy popsatelného, amerického výtvarníka)… (více)

Reklama

Reklama