Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

Richie24

Mým pocitům z filmu, a tedy i hodnocení, nejspíš hodně ublížila skutečnost, že jsem od něj čekal podstatně víc, než jsem nakonec dostal. Epičnost, velkolepost a především střet 2 rozdílných světů si představuju úplně jinak... Vždyť tam k žádnému střetu nedochází! Natočené atmosfericky, poddajně, citlivě a také řemeslně či vizuálně skvěle, s velmi dobrou hudbou, ale na víc než 3 *** to prostě není, ač jsem to chvíli zvažoval. ()

tomtomtoma

Film, který nám vysvětluje výhody buddhismu a který nám popisuje vznik tohoto náboženství, kdy princ Siddhartha (Keanu Reeves) přijde na to, že v životě nejsou jen radosti, ale i strasti, bolest a smrt. A tak začne přemýšlet a vést asketický život, aby se dopátral odpovědi. Nakonec přichází na to, že správnou cestou je střední cestou bez extrémů. Správnou cestou k porozumění života. Meditacím, při kterých lze dosáhnout mymosmyslového cítění života. Zajímavě nám předkládá buddhismus jako cestu po které by se měl ubírat člověk za porozuměním smyslu. A jako prvek, který dokáže sjednotit lidi v pevný svazek, když se lama Dordže navrátí v těle třech dětí Raju (Raju Lal), dívky Gity (Greišma Makar Singh) a Američana Jesse (Alex Wiesendanger). Tento film mě zaujmul pouze svým vyprávěním o historii buddhismu. Zdůrazňovaný střet východní a západní civilizace, kdy američtí rodiče se dobrovolně vzdají svého synka, protože je jednou ze tří (zřejmě aby splnil svou myšlenku spojení různých kultur světa) mi přijde více než nepravděpodobné. ()

kersten

Trošku som bola sklamaná. Mám rada filmy na tému Budhizmus a celkovo to ich učenie mi je sympatické, ale na tomto filme mi dosť prekážalo miestami sci-fi až fantasmagória. Keby bol film postavený len na reále a na takom tom kľude, nirváne z naozajstného prostredia Tibetu (to pozadie mi tam naozaj chýbalo) by film nemal chybu, pretože dejovo bol na vysokej úrovni. Samozrejme odhliadnúť od zobrazovania života dajakého lámu a jeho živote.Tto bolo to, čo mi na filme najviac prekážalo. Keanu Reevesa nekomentujem, keďže sa vo filme objavil dohromady na dve minúty. Nerozumiem prečo je napísaný ako hlavný herec. ()

genetique

Film je krásnou expedíciou po budhistických kláštoroch, perfektnou encyklopédiou o budhistických príbehoch a živote Budhu a príjemným sprievodcom po chápaní ich sveta. Navyše má krásne farby, epickosť rozprávania je akurát na moju mieru. To je všetko. A čudujete sa, že to nestačí na vyššie hodnotenie? Nie, nestačí! Je to totiž len krásny obal bez úplne prázdneho, vykradnutého obsahu. Príbeh je vsilený, Keanu nechutný, úplný výpadok gradovania deja, či akéhokoľvek vzrušenia, či nadšenia, citu. Škoda, čakal som viac. 55%. ()

hazaba

Na první pohled člověka zarazí ten kontrast mezi "modrým" (asi měl být šedý) Západem a "červeným" (barevným) Východem, lépe řečeno buddhismem. Střídání současného a minulého příběhu se nevtíravě prolíná a minimálně jeden nenásilnou formou seznamuje s jedním z nejrozšířenějších náboženství na světě. Dětští představitelé jsou přirození, u dospělých, hlavně "zápaďáků", to trochu skřípe. Film je možná zbytečně příliš dlouhý, ale hlavně mě štvala hudba - opravdu to není můj šálek čaje :-) Celkový dojem - film není špatný, ale asi se v paměti dlouho neudrží. ()

• Kvôli scéne v lese, kde je Siddartha vychudnutý z nedostatku jedla, držal Keanu Reeves nárazovú diétu. Diéta pozostávala len z pomarančov a vody. (Othellko)
  • Natáčanie prebiehalo v Bhutáne, Nepále a USA. (Othellko)