Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Recenze uživatele vecnaAmbra k tomuto seriálu (49)

Smrt v oblacích (1992) (S04E02)

Súhlas s užívateľom Lupes v zmysle, že na komornú by trebalo postreh a osa by snáď mala význam ako odpútanie pozornosti možno keby sa hneď nenašla vražedná zbraň (?) Kvôli istej poznámke užívateľa Autogram som si zasa domyslela to, čo Poirot na konci a síce kto môže byť vrah, ale aj tak sa na to veľmi príjemne pozeralo, typický Poirot s atmosférou starších dielov avšak dlhším prepracovaním je pozorovateľom, ktorému neunikne žiaden detail. Ako by sme mohli očakávať "dlažební kostky" sú mu milšie ako venkov, takže aj prostredie Paríža a francúzština mu dobre sadli. Čo sa týka ostatných hercov, je tu milá slečna Poirotova pomocníčka a tá namyslená lady, na ktorú ani nemohli vybrať lepšiu herečku, konečne niekto výraznejší, lebo v tých anglických uhladených tvárach sa často strácam, chlapi  však opäť anglicky nemastní-neslaní. ()

Nástrahy zubařského křesla (1992) (S04E03)

Tak tuto som sa musela sústrediť celý čas, lebo zatiaľ čo Jappove konštatovania sú klasicky až príliš jednoduché a sám by zrejme ani raz nechytil správneho zločinca, Poirotove dedukcie sú extrémne zamotané. Nápaditosť vraždy ako taká nebola zlá, ale možno by sa to dalo vymyslieť aj o polovicu jednoduchšie. ()

Dobrodružství egyptské hrobky (1993) (S05E01)

Zaujímavá, mierne potemnená atmosféra, ktorú občas presvetlil Hastings trapošiaci pred stanom doktora, páchateľa som podobne ako iní odhadla, ale možno aj tým, že dávnejšie som túto časť už zrejme videla a na kliatby vieme, že v prípade Poirota nemusíme veriť, ale na ľudskú zlobu áno. Zhadzujem body za pomerne obvyklé neisté dôkazy a debilné prezradenie sa páchateľa na konci. ()

Případ ztracené závěti (1993) (S05E04)

Taký pohodový diel, pokiaľ sa nedáte zmiasť tým kto s kým vlastne bol a ku komu patrí. ()

Dobrodružství italského šlechtice (1993) (S05E05)

Chcela som dať nižšie hodnotenie, keďže to plynulo trocha nudnejšie a ani náhodou sa nedalo povedať, že by som napätím nedýchala, ale napokon sa prípad celkom zaujímavo vyšperkoval. Dosť sa mi rátal ten predzáverečný Hastingsov chlapsky spravodlivý hmat, čo je v jeho podaní celkom nezvyčajný úkaz. Zato slabosť slečny Lemonovej pre mačky sme mohli spoznať už napríklad aj v časti o záhade egyptskej hrobky. Poirotov konečný výraz to celé zaklincoval. Na Poirotovkách sa mi páčia aj také tie detaily- ako Poirot pije čaj z takého skleneného pohára, ktorý sa vložil do takeho akoby podpohárovníka s uškom- videla som to iba u mojej babky v Poľsku :-) (Pozor SPOILER: Fakt som do poslednej chvíle dúfala, že v tom nemá prsty ten nápadník slečny Lemonovej. Predsa by jej ho človek doprial aj s tým jeho nevinným výrazom. V Poirotovi sa často práve osoby s tým najnevinnejším výrazom stávajú obratom chladnokrvným vrahom. Ale takto to aspoň do seba zapadlo a páči sa mi, že ten podozrivý chlapík od mafie páliaci dokumenty bol celkom charakter a až do poslednej chvíle vlastne nikoho nezradil). ()

Bonboniéra (1993) (S05E06)

Treba si sústredenejšie všímať postavy a jednotlivé súvislosti a staneme sa súčasťou zaujímavého prípadu siahajúceho až do Poirotovej minulosti kedy zistíme, že Poirot aj s trocha hustejším tmavým porastom na hlave bol odjakživa gentlemanom na správnom mieste. Mínus bodík za pomerne jednoduché prerieknutie páchateľa, ale inak je to príjemné sledovanie s viacrozmernou zápletkou a milým záverom. ()

Zrcadlo mrtvého muže (1993) (S05E07)

Pamätám si túto časť ešte z čias základnej školy, vonku bolo tak poobede pološero a do toho tento diel s britskou atmosférou. Prezieravý Poirot, Japp je samozrejme pragmatický a s nejakou Saphrou sa na neho nedá ísť :-) Hastings sa na mladú dámu, ktorá k nim prišla vo vlaku pravdaže nadšene zahľadel, proste klasika. Celkom zaujímavý diel, aj keď myslím že Poirot nemohol vedieť k akej situácii ku koncu dôjde a proste ten záver bol trocha čudný... no ale to sú klasické pripomienky, ktoré proste v agátovských zápletkách občas pripadajú do úvahy. ()

Vánoce Hercula Poirota (1994) (S06E01)

Ten starec bol príšerný a jeho dom vo mne budil hrôzu podobne ako v Jappovi. Inak výborná časť, dobre spracovaná a vonku stále biela obloha a okolie, aj keď inak tá atmosféra veľmi vianočná nie je a ide tu hlavne o príbeh. Na nejaké vtípky tu možno tiež nebolo až toľko priestoru, ale čas je vyplnený sledovaním jednotlivých postáv a ich konania. ()

Případ v ulici Hickory (1995) (S06E02)

Príjemný diel, jeden z tých, ktorý má ešte príchuť starších častí, ale postupne sa dostávame k dlhším filmovým dielom, kde náš detektív postupne zostarol, čo mu však vôbec neubralo na šarme a inteligentnom pohľade. Máme tu aj večne elegantnú a príjemnú slečnu Lemonovú a príbeh, ktorý udrží v napätí. Nápad s myškou ako tichého, ničím nerušeného sprievodcu po dome, kde dochádza ku krádežiam a vraždám bol celkom milý. Akurát vždy sa smejem keď je diel v ktorom vznikne nejaká akčnejšia scéna, kde páchateľ začne úplne nezmyselne po odhalení utekať (nerozumiem kam chce utekať len tak ako je, teda bez nejakých prostriedkov a s políciou v pätách- domov? Tam by ho snáď našli hneď, či akože ak by im aj ušiel, čo by sa- maskoval a túlal po ulici?) Najmä inšpektor Japp je v takýchto scénach vždy totálne nemožný a guľatý Poirot srandovný. Tiež tu máme náš zvyčajný vzorec odhalenia, kde sú všetci podozriví v jednej miestnosti, čo je tiež také zvláštne, keď si uvedomíme, že prípadný zločinec vlastne len sedí a čaká, či Poirot povie jeho meno. Ale takýto je scenár na námet knižky, kde nejaké vysvetlenie je nutné a nič to neuberá na fakte, že ja by som niečo také geniálne v živote nevymyslela a preto ocenenie si zaslúži len to najlepšie! ()

Vražda na golfovém hřišti (1996) (S06E03)

Z môjho pohľadu jedna z najlepších častí. Jednotlivé skladačky príbehu vraždy sa dali pri troche snahy a v mojom prípade občas aj úspešne logicky skladať či aspoň hádať spolu s Poirotom, čo mám veľmi rada. Pravda, nechýbajú typicky agátovské prepletence a Poirot má občas nepochybne presnú krištáľovú guľu do minulosti, ale to vôbec nevadilo. Tiež mám pocit, že režisér si dával záležať aj na celkovom vizuále a aj na smiešne melancholickom Hastingsovi som sa musela priblblo pousmievať. Pekný bol tiež kontrast medzi oprsklým, necharizmatickým a namysleným detektívom Giraudom a diskrétnym, ohľaduplným no v každom prípade sebavedomím Poirotom, ktorého len tak niečo ponížiť nemôže a stačí mu aj jediná veta na elegantné zotretie súpera. Aj ostatní herci však mali tentokrát niečo do seba a nesplývali mi ako more pretiahnutých anglických tvári (aj keď zo začiatku som si musela dôkladnejšie porovnať tie ženy- ako tu niekto poznamenal, všetky tmavovlasé, podobné, ale dabing a celkové vystupovanie boli rôzne). Veľmi pekná časť! ()

Němý svědek (1996) (S06E04)

Tie dve hysterické stareny mi liezli na nervy, ale Poirot našťastie všetko berie s jemu vlastnou gráciou a inteligenciou. Inak časť so všetkým ako sa k Poirotovi sluší a patrí, naviac sympatický psík. Celá táto šiesta séria mi pripadá ako to najlepšie z Poirota z ešte stále 90 rokov, ku ktorým prechovávam určitú nostalgiu. ()

Zlo pod sluncem (2001) (S08E01)

Táto časť z roku 2001 chytá taký uhladenejší obraz a mierne vynovenejšiu zvučku a pritom si zachováva prvky starého dobrého Poirota- jemný humor (ja som sa tentokrát skôr len tak pousmiala už asi z nostalgie), Hastings (síce tĺk ako vždy, ale v tejto časti mal správne poznámky a to mu svedčalo), klasika Japp a slečna Lemonová (prišla mi ešte elegantnejšia ako zvyčajne). Dostala som chuť zasadnúť si k obedu spolu s Poirotom, Hastingsom a Jappom a dopriať si v tej atmosfére niečo dobré. Konečne jedna z postáv povedala nahlas Poirotovi holý fakt: "Jak to, že tam kde se objevíte, lidé odpadávají jako mouchy". Veru, okolo Poirota sa to vraždami vždy len tak hemží. Na druhej strane, môžete byť už trocha presýtený či znechutený klasickým záverom- (môže byť SPOILER: všetci podozriví v jednej miestnosti, Poirot najprv nezmyselne niektorých z nich obviní, pritom už pozná výsledok, ktorý je viac menej čistou dedukciou no pádny dôkaz, ktorý by naozaj mohol uznať súd chýba, ale stačí keď vinník zmení tvár, zlostne zasyčí a prizná vinu vlastne sám. Divné tiež, že istá osoba by počas celej "akcie" zostala skrytá čakať v jaskyni a nič nepočula, či si nevšimla- zbežne som porovnala verziu s Ustinovom, kde sú tieto detaily troška šikovnejšie dotiahnuté do konca- obeť omráčená, dôkazy bližšie objasnené, nič nemení na veci že Ustinov je skôr milý bravko než graciózny detektív). Dobre sa na to dívalo, bavila som sa, tvorcovia si dali záležať. ()

Temný cypřiš (2003) (S09E02)

Skvostný, potemnelý diel, dobová atmosféra hmatateľná vrátane bielej tváre a vínového rúžu dámy ktorej prípad Poirot rieši. Poirotov krátky sen je pomerne hororový a celý čas vidím ako mu v hlave pracujú šedé mozgové bunky na plné obrátky. Úplný záver milý a ani postáv nie je príliš, ale čo sa týka odhalenia páchateľa za mňa predsa hviezdička dole (SPOILER: už len za to jačanie tej ženskej s ihlou v ruke a že ona jed zo svojho tela vedela dostať pichnutím nejakej protilátky ak som správne pochopila- to sa mi moc nepáčilo, tiež občas columbovský dôkazový systém typu- zabijem detektíva a tým sa vyhnem odhaleniu mi nikdy moc logicky nesedel- skôr tak sám seba usvedčím, že som vrahom). ()

Smrt na Nilu (2004) (S09E03)

Túto časť som videla už dávnejšie, ale pamätám si, že bola vynikajúca po každej stránke. ()

Poslední víkend (2004) (S09E04)

V prvom rade chcem povedať čo možno nesúvisí- ale omylom som si stiahla túto časť v slovenčine pod názvom Dolina a príšerný dabing ma iritoval od prvých viet, keď som zo zvedavosti pretočila na Poirotov hlas, musela som seriál vypnúť. Strašné! Naozaj neviem načo sa naši slovenskí dabingoví mamľasi montujú do niečoho čomu evidentne nerozumejú a čo je aj tak zbytočné. Takže vďaka bohu za českú verziu. Čo sa týka príbehu mne sa dosť páčil, snáď len to s tým koňom bola až príliš náhodná dedukcia. ()

Záhada modrého expresu (2005) (S10E01)

Troška trvalo kým sa to rozbehlo, ale potom ma príbeh držal v typicky Poirotovskom príjemnom napätí celý čas. Tá atmosféra vo vlaku mi sadla. Občas sa ale zamýšľam nad tým ako, resp. na základe čoho Poirot prípad takto vydedukoval? / Rok 2024 pozerám znova a už sa mi to také super nezdá, vo vlaku sa to vlastne odohráva len krátko, mám pocit že je tam kopec nezmyslov ktorým nerozumiem a napriek Poirotovskému šarmu som sa miestami nudila. Znižujem na priemer. ()

Karty na stole (2005) (S10E02)

Je mi ľúto dávať Poirotovi nižšie hodnotenie, ale keď táto časť mi veľmi nesadla.Trocha zvláštny diel, ktorý síce dobre plynie, ale ku koncu som zostala rozčarovaná. Postáv síce nie je veľa, takže som sa najprv potešila, že sa nebudem príliš strácať, ale v priebehu príbehu sa dostávame k ďalším osobám, ktoré súvisia s ich minulosťou, či k nejakým rodinným väzbám, o ktorých existencii nevieme a bez ktorých by sa inak príbeh nedokázal poskladať. Neviem, ale dáko mi to nedávalo zmysel, ani ten vražedný motív, ani to, ako na to Poirot vlastne všetko prišiel. ()

Rodinné sídlo (2006) (S10E03)

Typicky Poirotovské, záver bravúrny, aj keď väčšinu času som mala pocit, že postavy sa len tak presmrádzajú hore dole ako nejaké figúrky na šachovnici a hneď od začiatku vidíme, že zúčastnení majú medzi sebou akési tajomstvá na ktoré nemáme šancu prísť. Pri týchto rodinných dieloch naozaj človeka napadne či tí milenci nie sú náhodou príbuzní, ale ani náhodou si nespomeniete z ktorého kolena. Ešte tieto menšie výtky- SPOILERY: Poirot s právnikom vedeli, že závet je falošný a teda neplatný a aj tak ďalej delili zariadenie medzi príbuzných, neviem či možno len naoko aby pozorovali ich reakcie? Skutočný závet ukrytý v domčeku veľkom asi ako štvrť izby? Tak to je fakt "inteligentné" miesto na zbavenie sa závetu. Šanca, že by akéhokoľvek smrteľníka napadlo, že pod plátnom je ukrytý vzácny obraz je podľa mňa skoro nulová- ale tak- toto je Poirot ). ()

Čas přílivu (2006) (S10E04)

Postava Davida Huntera bola možno výrazná, ale za mňa skôr odporná a ten koniec bol už trocha moc nepravdepodobný a tiež dosť odporný, ale zasa odhalenia boli zaujímavé a pestré, len treba troška pozornejšie sledovať súvislosti :-) Poirota tentokrát povedľa sprevádza zabudnuteľný vyšetrovateľ v ošuntelom Columovskom kabáte, takže žiaden namyslený detektív. Takmer celý čas podchytené mrazivejšou hudbou, osobne som trocha prekrúcala očami na tých bozkávačkach a tiež sa občas smejem na trápnych vyhláseniach typu-Ty ma miluješ, pritom postavy spolu ledva prehodili pár slov a maximálne sa im zapálili lýtka. Ale aj tak to bolo príjemne strávené popoludnie v spoločnosti Poirota. ()

Smrt staré posluhovačky (2008) (S11E01)

Pridávam sa k hodnoteniam, ktoré hovoria o prekombinovanosti deja a postáv. Snažila som sa sústrediť celý čas, ale napokon už ani to sa mi nedarilo. Možno keby som bola aj čitateľkou kníh, hodnotila by som inak a bola chápavejšia. Napriek tomu mám Poirota jednoducho rada a ten Suchtetov prenikavý pohľad má tuším s jeho pribúdajúcim vekom čoraz viac múdrosti. Celkovo oceňujem tvorcov tohto seriálu a aj temnejšia atmosféra týchto neskorších dielov je na vysokej úrovni. ()