Reklama

Reklama

Božena

(seriál)
TV spot 2
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Hrají:

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (více)
(další profese)

Epizody(4)

Obsahy(1)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

(více)

Videa (3)

TV spot 2

Recenze (191)

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

z celého seriálu jsem viděl dohromady tak 2/3,takže je možné,že mi utekla nějaká zásadní scéna,která by mi přinesla to co bych od podobné série čekal.To co jsem viděl mi to totiž nepřineslo.Ne snad,že bych stál o absolutní glorifikaci,ale tady mi to chvílemi přišlo jako na sílu tlačené,jen aby to bylo pikantní.Všechno to souložení a histerčení pak Boženu odvádí od toho podstatného - jejího psaní a kdybych nevěděl o koho jde,úplně by mi uteklo v čem měla být tak výjimečná.Samozřejmě je možné že v reálu to opravdu byla histerická nepochopená rozhoďnožka,která měla rodinu tak nějak v paži a "předběhla dobu" i v tomhle,ale úplně si nejsem jistý že to takhle režisérka se scénaristkami chtěly.Vlastně si nejsem vůbec jistý jak z téhle série měla Božena Němcová vyjít a to je trochu na prd.Od rozporuplných pocitů to nezachrání ani fajn výprava,kostýmy a většinou dobří herci...60% ()

alisa.upir 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

První polovina minisérie vyloženě nudí, scénář by potřeboval hodně upravit (např. postava Evy Josífkové, ta je vyloženě nepovedená). Ale jinak aspoň dobře vystižené to, že umělcův život musí být plný rozporuplných pocitů, jinak se nedá z čeho tvořit. Aneb jak se oběť domácího násilí první českou spisovatelkou stala. ()

Reklama

Siegmund odpad!

všechny recenze uživatele

Film o životě Boženy Němcové mezi českými filmy chyběl. Ovšem zhlédnutí čtyř dílů tohoto životopisného dramatu bylo pro mě nejen velkým zklamáním, ale také velkým utrpením. To, že paní Němcová nepatřila mezi nejpočestnější ženy, je dostatečně všeobecně známo. Je mi však záhadou proč se autorky seriálu zaměřily právě na tuto slabou stránku jejího života a převedly ji do podoby softporna okořeněného četnými vulgarizmy. Já si myslím, že mezi diváky tohoto díla je potřeba zařadit i nemalou skupinu žáků základních a středních škol. Ano, nechť je komplikovaný a nelehký život Boženy Němcové podán pravdivě, ale pravdu lze divákům sdělit i bez naturalisticky podaných sexuálních scén a hádek plných sprostých slov nejhrubšího zrna. ()

kajas 

všechny recenze uživatele

O Boženě, respektive Barboře Němcové jsem si v rámci psaní bakalářky přečetla několik životopisů napsaných za socialismu. Tyto knížky a koneckonců ani středoškolské hodiny literatury mi ale nedaly dostatek informací ani o Boženině povaze, ani o jejích blízkých. Díky čtyřem epizodám s délkou celovečerního filmu jsem si díky výborným hereckým výkonům a zkušeným tvůrcům udělala obrázek také o dalších osobnostech české literární historie. V minisérii se totiž jako vedlejší postavy objevují také Josef Kajetán Tyl, Magdalena Dobromila Rettigová nebo Karel Jaromír Erben (věděli jste, že koktal?). Ztvárnění hlavní hrdinky si stejným dílem (po dvou epizodách) rozdělily Anna Kameníková a Aňa Geislerová. Rozhodnutí tvůrců obsadit "profláklou" Geislerovou se nesetkalo s úplně pozitivními ohlasy internetových diskutérů, po skončení minisérie ale jistě většina odpůrců musela uznat, že obě herečky podaly vyrovnaný a velmi dobrý výkon. Osobně mě ale mnohem více zaujal Jan Hájek v roli Josefa Němce. Hájek dokázal svojí postavě vdechnout jak potřebné hrubiánství, tak specificky projevovaný cit k manželce, která ho dlouhá léta podváděla a zřejmě nikdy nemilovala. S milostným životem Němcové souvisí moje asi jediná větší výtka k minisérii - čtyři epizody se až příliš velkou měrou věnují romantickým dostaveníčkům a flirtování hlavní hrdinky téměř se všemi muži, kteří se na kratší či delší dobu zastaví v její blízkosti (od jiných spisovatelů přes rodinného lékaře). Uvítala bych tak trochu větší zacílení na její pracovní život. Přesto jsem ráda a děkuji ČT za další historický projekt, který může zájemcům nabídnout jiný pohled na známou postavu než ten ze školních lavic. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Netradiční pohled na spisovatelku přináší mnohé kontroverze. 1) Nevadí mi Němcová jako předobraz budoucí sufražetky ani zobrazování jejího aktivního sexuálního života. Na pěkný sex se rád kouknu a feministkou Němcová nesporně byla._____ 2) Asi nejvíce mi vadí dost nezřetelně vyjádřený vztah mezi osobním životem a dílem, zvláště u Babičky. Nezasvěcený divák po zhlédnutí seriálu nemá ani tucha, proč je Němcová považována za jednu z největších českých spisovatelek. Ostatně zasvěcený divák to z filmu rovněž nevyčte._____ 3) Výpravný seriál pokrývá celý život od mládí až po smrt, což při šestihodinové časové dotaci samozřejmě nemůže pokrýt vše. Je ovšem otázka, zdali a jak moc se věnoval tomu zásadnímu. Ukazuje se zde typický nešvar životopisných filmů - útržkovitost a chybějící návaznost. Jakoby tvůrci natočili 30 hodin a pak je museli seškrtat na pětinu. Pouze druhý díl mi z tohoto pohledu připadal dějově kompaktnější._____ 4) Rovněž změny na politické scéně za života spisovatelky byly jen nenápadně naznačeny (zejména v osudech jejího muže), což při dnešní úrovni historických znalostí zejména mládeže může vést k nepochopení._____ 5) Zajímavá je plastická mnohorozměrná i když chvílemi špatně čitelná postava Josefa Němce. 41letý Jan Hájek si dal záležet na přesvědčivém podání._____ 6) Režisérka obsadila řadu pěkných mladých herců, byť v mnohých případech šlo doslova jen o štěky. Nejvíce se mi zamlouval 29letý Jan Nedbal (básník Nebeský - 2. díl), pak 14letý Prokop Zach (syn Karel, zahradník - 4. díl), 21letý Zdeněk Piškula (Vašek Košinka, který ji chtěl a když mu nedala, tak ji pomlouval. - 1. díl), 25letý Vojtěch Vondráček (písař Leopold - 1. díl), 21letý Oskar Hes (malíř Gustav - 1. díl) či třeba 27letý Viktor Zavadil (tajný agent - 2., 3. a 4. díl)._____ 7) Věk protagonistů se vztahuje k roku natáčení (2019)._____ 8) Jako celek mi seriál příliš zajímavý nepřijde. Ale přidávám hvězdičku za osvětu. Rozmanité divácké reakce ukazují, že téma našich národních buditelů je stále živé a že veřejnosti na Němcové přece jen záleží. Můžeme diskutovat o tom, jak moc je její zobrazení reálné, pravdivé, historicky věrné, ale nesporným výsledkem je skutečnost, že se Němcová stala všeobecně diskutovaným tématem, a to je moc dobře. Možná její lehce prostopášný portrét přivede nové čtenáře k Babičce, jedné z nejkrásnějších knížek, které jsem kdy četl._____ 9) Opět si nemohu odpustit poznámku k podivné praxi zde na ČSFD. 18.1.2021 celkem hodnotilo seriál 1 200 lidí. Já ale stále nemohl, proč? Dotaz zaslaný přes rozhraní "Napište nám" je stále bez odpovědi. ()

Galerie (136)

Zajímavosti (16)

  • Ve scéně, kdy jsou Barbora (Aňa Geislerová) a Josef (Jan Hájek) oddáváni, pronáší kněz slova: „Hunc vestrum consensum,“ která následují bezprostředně po slibu. Tato modlitba je však obsažena až v liturgii svatby po II. vatikánském koncilu, tedy až po roce 1970. V tehdejším ritu bezprostředně po slibu následovala slova „Quod Deus coniúngit, homo non séparet“, další slova byla pronášena v národním jazyce. (Thanoris)
  • Premiéru poslední čtvrté epizody sledovalo bezmála 1,71 milionu diváků starších 15 let, což z něj činí opět nejsledovanější pořad večera a celého nedělního dne. (rublik05)

Reklama

Reklama