Reklama

Reklama

VOD (1)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Eli Kohen, úředník přeškolený na tajného agenta, se v 60. letech 20. století vydá do Sýrie na mnohaletou nebezpečnou misi jako špión Mossadu. (Netflix)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (123)

DAPDO 

všechny recenze uživatele

Dost povedená špionážní věc podle skutečné události o izraelském agentovi, který se infiltroval v Sýrii mezi politický a vojenský špičky a několik let shromažďoval zpravodajský informace. Sachu Baron Cohena jsem si nedokázal jako špiona představit, nikdy jsem ho neviděl hrát něco jinýho, než idiota. Ale byly to zbytečný obavy, stejně jako Rowan Atkinson zahrál uvěřitelně Maigreta, Cohan se zhostil role izraelskýho hrdiny bez problémů. ()

rublik05 

všechny recenze uživatele

V životě by mě nenapadlo, že by mohl Sacha Baron Cohen tak bravurně zvládnout vážnou roli izraelského špióna. Role mu neuvěřitelně sedla, hraje opravdu skvostně a na jeho výkony je radost pohledět. Ačkoliv jsem se zpočátku bál délky jednotlivých epizod, nakonec to díky poutavosti a kvalitnímu zpracování nebylo vůbec na škodu, jednotlivé díly utekly jak voda a vůbec nenudily, i když bych upřímně ocenil trochu větší spád. Potěšily mě kvalitní dialogy, výborné herecké výkony, a také realistické prostředí Blízkého východu. Z historického hlediska mi vše přišlo relativně v pořádku, příběh měl pořádné grády, výtečnou atmosféru, silné emoce a velice dojemný závěr. Jediné mínus dávám za ten hrozný šedý filtr, který mi přišel trochu zbytečný, protože poutavé atmosféry tvůrci docílili i bez něj. Jinak ale režie i kamera naprosto perfektní, nemám absolutně co vytknout. Rád jsem se zase dozvěděl něco nového o dění v Sýrii v 60. letech a o životě a činech jednoho statečného agenta. 8/10. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Komediální tvorba Sachy Cohena mě diplomaticky řečeno neoslovuje, a tak mě zatím z jeho tvůrčí dílny zaujala jen role zarputilého strážce pořádku, který se stal noční můrou pro malého Huga v Scorseseho podívané Hugo a jeho velký objev. Tak, jako spousta komiků před ním, Cohen ve zralém věku zjistil, že je mu škatulka Borata a spol příliš těsná a přijal hlavní roli ve špionážní sérii, která je uměleckou rekonstrukcí osudu skutečného izraelského špiona. Tomu se v 60. letech podařilo proniknout mezi společenskou elitu Sýrie a dokonale ztrapnit její vojenské a politické vedení. Eli Kohen se oprávněně řadí k mistrům tajné služby 20. století a seriál je kvalitně natočenou poctou jeho životu a práci. Určité úlitby popkornovému publiku se najít dají, v převažující míře se ale seriál snaží o civilní pohled na ty, co si musí nasazovat masku a svůj život proměnili v nekonečnou přetvářku výměnou za získávání cenných informací. Cohen ukazuje, že jeho herecký rejstřík je široký a série do značné míry funguje díky němu. Blízký východ nechávají tvůrci utápět ve vybledlých kamerových filtrech, aby zdůraznili retro atmosféru. Nepřekáží mi to, ale určité problémy mám s angličtinou, jakkoliv její volbu z komerčních důvodů chápu. V zájmu autenticity by bylo mnohem lepší použít směs arabštiny a hebrejštiny. Většina seriálů trpí nestřídmou délkou, tady bych se přimlouval za scénáristické rozšíření tak, aby se odhalily další operace agenta na půdě Sýrie, a rozšíření ze 6 na 8 dílů bych považoval za optimální. Celkový dojem: 85 %. ()

krauset 

všechny recenze uživatele

V úvodní scéně seriálu jsme svědky toho, jak si ztýraný vězeň nemůže vzpomenout na své pravé jméno, protože byl v utajení tak dlouho a do takové hloubi, že mu jeho Mossadem přidělená identita překrývá tu rodnou. Takový problém by neměl Sacha Baron Cohen, protože jeho seriálové alter ego se jmenuje stejně. Eli Cohen je možná nejslavnější špión Mossadu (nakolik je to v jeho branži neúspěch, nechám na laskavém čtenáři) a nová šestidílná minisérie Netflixu The Spy těží informace o jeho životě z knihy The Spy Who Came From Israel. The Spy podle úvodu nepatří ke špičce špionážního dramatu. Spíš než Jeden musí z kola ven připomíná nadprůměrnou seriálovou adaptaci jiného Le Carrého románu, The Little Drummer Girl. Vypadá dobře, desaturované barvy evokují vyprahlost izraelské poště, ale charakterově je příliš šablonovitý, patriotický a idealizační. A já bych dal v rámci Cohenovy seriálové tvorby přednost o rok staršímu, excelentnímu Who Is America? ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Nečakal som takú parádu. Sacha Baron Cohen je skvostný herec a nikoho iného si v jeho roli nedokážem predstaviť. Naozaj aj tento seriál ma utvrdzuje v tom, že začínam mať naozaj rád takéto mini seriály. V prvom rade som rád, že sa seriál naozaj odohrával v Sýrií a nie niekde v Arizone s kulisami. Každá časť je pomerne dlhá a ubehne ako voda, čo je dôkazom kvalitného spracovania a tiež že seriál má stále čo ponúknuť a nevznikol len tak kvôli dvom - trom dobrým veciam a ostatné vyplníme vatou. Dialógy sú asi tým najlepším, čo seriál ponúka. I keď to je ťažké, keď okrem toho ponúka kvalitnú akciu, olovo lieta často a taktiež sú tu presvedčivé herecké výkony a málo známych tvárí. Pre mňa zatiaľ miniseriál roka. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (2)

  • Na plakátu k seriálu je pod každým písmenem originálního názvu SPY i označení písmene v Morseově abecedě. V české verzi aplikace Netflix je uváděn název AGENT a písmena opět kopírují znaky Morseovy abecedy. (bearmeedek)
  • Eli Kohen je považovaný za jedného z najväčších izraelských hrdinov. V roku 2005 uskutočnil portál Ynet verejný prieskum s názvom 200 najväčších Izraelcov, kde sa umiestnil na 26. mieste. Bol mimoriadne užitočným špiónom. Mal veľkú zásluhu na víťazstve Izraela v tzv Šesťdňovej vojne (Tretia arabsko-izraelská vojna) v roku 1967 proti koalícii Sýria, Egypt, Jordánsko. Paradoxne jeho úspechy napokon viedli k jeho pádu, pretože ako agent príliš riskoval najmä spôsobom, akým predával informácie. Napokon bol odhalený pomocou sovietskeho sledovacieho zariadenia a verejne popravený na Námestí mučeníkov. (lemonova)

Související novinky

PF 2020

PF 2020

31.12.2019

Tak Le Mans ’66 nakonec v celkovém hodnocení uživatelů ČSFD.cz porazil i oceňovaného Jokera. Není to zas až tak překvapivé, jedná se přeci jen o pozitivnější film, a to máme rádi. Což dokazuje i… (více)

Reklama

Reklama