Reklama

Reklama

Robin Hood

(seriál)
Velká Británie, (1984–1986), 22 h 8 min (Minutáž: 50–102 min)

Hudba:

Clannad

Hrají:

Michael Praed, Jason Connery, Mark Ryan, Clive Mantle, Robert Addie, Ray Winstone, Philip Jackson, Richard O'Brien, Phil Davis, Anthony Steel, Nick Brimble (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Nebylo jich mnoho, ale strach dokázali nahnat dokonale. Vždy se z čista jasna objevili na tom nejnepravděpodobnějším místě a odvážně se stavěli na stranu chudých. Když bylo třeba, neváhali tasit meče a napnout tětivu. Málokdy minuli cíl. Jejich vůdcem byl sympatický Robin, kterého tajemná bytost rozkročená mezi dvěma světy, Herm, pověřila úkolem bránit zlu v jeho rejdech. V tehdejších dobách se o rytířství, gentlemanství a právu dalo mluvit jen stěží. Vždyť když i šlechta kradla a loupila kde jen mohla, jak to potom mělo vypadat mezi poddanými? Robin, jeho milá Marion, Will, Much , Malý John, tlouštík Tuck a saracenský bojovník Nasir se záhy proslavili a to se správci kraje kolem hvozdu Sherwood, siru Guyi z Gisburne, dvakrát nelíbilo. Proto se na Robina snaží všemi možnými prostředky nastražit léčku... (Siriuss)

(více)

Recenze (232)

PKD 

všechny recenze uživatele

Kulervouci hudba, atmosfera, scenare a to vyvolavani meho pana, Satana/Lucifera/Svetlonose/Jitrenky, pomoci jistych mecu, je neco tak neskutecne dokonaleho!!!! ze jsem to dodnes! nedostal z mysli. Predlohu od Dumase mam, ale na tohle nema! Ni, omylem! A reziroval to Carpenter... hihi, skoda, ze ne TEN. ()

Šandík 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Seriál, který je nutné sledovat zhruba mezi 12 a 15. rokem života ;o) Pak si ho člověk nejvíc užije. Jistě by se mu dalo i leccos vytknout. Je ale fakt, že od té doby žádná podobně silná seriálová adaptace nevznikla. Vlastně je z podivem, že to dnes televize nedávají. U náctiletých by nepochybně uspěli, přestože v tom nejsou žádné počítačové triky a všechny použité efekty jsou doslova dřevní... Ještě pár slov k historické hodnověrnosti. Středověké reálie to nezobrazuje špatně, navzdory tomu, že to je dost fantasy a že hoodovský mýtus v současné podobě formovalo především romantické 19. století a logicky tedy přejímá všechny tehdejší historické stereotypy, včetně typického a středověku zcela cizího nacionalismu. Dost nadbytečné mi ovšem přijdou všechny ty téměř obsesivní satanistické vsuvky, které už nepatří ani do romantického 19. století, ale náleží spíše až století dvacátému. Kdyby to bylo v jednom dílu, ještě to pochopím, pokud je to pomalu v každém druhém, dost to nudí... Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: Radek99 ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Hudební motiv 7*. Děj občas kulhá, hodně zachraňuje český dabing (Vašut, Moravec, Zahajský, Töpfer, Postránecký, Heřmánek, Adamovská, Knot). Moje usínací videa. V češtině šly tyto díly: Názvy dílů v uvedení ČST: 1. Robin a čaroděj I. 2. Robin a čaroděj II. 3. Čarodějnice z Elsdonu 4. Sedm chudých rytířů 5. Alan z údolí 6. Králův šašek 7. Waylandovy meče I. 8. Waylandovy meče II. 9. Pán lesů 10. Věštba 11. Největší nepřítel___ Poslední díl končí dost ZAJÍMAVĚ. ()

Joll 

všechny recenze uživatele

1. a 2.há série výborná s Michaelem Praedem který tu byl svého času díky seriálu velkou hvězdou a mohli jste si kupovat jeho fotky na stáncích:)3.tí se u nás s Jasonem Connerym bohužel nevysílala ale asi to nějak moc nevadí tento robin pro mě umřel s michaelem, ale zpět k tomuto seriálovému skvostu.Pěkně temně vykreslená anglie a sherwoodské lesy! Výborný Fantasy snímek kde je i vysvětleno Robinovo jméno Rob in Hood (zloděj v kápi).Jednoduše klasika mého dětství a myslím že může oslovit i dnešní diváky.85% ()

inutihar 

všechny recenze uživatele

Nejvíc mě štvalo, když byly jednotlivé díly ve Veze rozdělené na půlky. Znovu shlédnuto podzim 2017: I s odstupem skoro 30 let od české premiéry (už jsem pamětník) je to pořád docela solidní divácký zážitek. Středověké prostředí je správně špinavé, herci a herečky jsou typově výborně obsazeni (Michela Praeda všechny spolužačky na ZŠ milovaly). Bez digitálních triků to působí až nezvykle přirozeně, ale často je vidět, že produkce byla spíše nízkonákladová. Jednotlivé epizody různě variují jak klasické legendy o Robinovi, tak různé postavy a události z britské historie a mytologie od krále Artuše po obskurního keltského boha Crom Cruacha (s hostujícím Richardem O'Brienem, kterého můžete znát jako Riff Raffa z Rocky Horror Picture Show). Škoda, že díly jsou dost nevyvážené. Některé působí skoro jako neškodný seriál pro děti, jiné jako brutální horor a zvláštním způsobem se proměňují i schopnosti jednotlivých postav. Pro moderního diváka je tempo vyprávění až extrémně pomalé. Překvapilo bezčasí, ve kterém se jednotlivé epizody odehrávají, je tam pořád slunce a jaro nebo léto, sníh či déšť jsem viděl jen výjimečně a působilo to dost nepatřičně. Ve třetí sérii (v ČSSR/ČSFR/ČR nešla) nahradil v hlavní roli Praeda Jason Connery jako nástupce zavražděného Robina z Loxley a byť se scénáristé snažili epizody trochu více mezi sebou provázat, moc se to nedařilo. Díky krachu produkční společnosti bohužel nevznikla čtvrtá série, které by některé dějové zvraty, nakousnuté ve třetím díle završila. Zajímavé je, že neexistuje "kanonické" pořadí, ve kterém by jednotlivé epizody měly být vysílány (i při britské premiéře byly díly přeházeny) a tak dochází při sledování k různým haluzím, že se objevují živé postavy zabité v předchozích dílech nebo se vzpomíná na události, které se ještě neodehrály a tak podobně. V Československu pak některé epizody prvních dvou sérii z cenzurních důvodů nebyly vysílány vůbec, což chaos ještě o něco zvýšilo. Hudbu dělala skupina Clannad, ze které vzešla Enya. Upřímně, dost mě štvala, protože pořád dokola hrají asi tři nebo čtyři motivy. Ale samostatně na soundtracku překvapivě tak repetitivní není. Asi doporučuji, ale spíše těm, co už to kdysi viděli. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (13)

  • V epizodě se mluví o sedmi mečích. Ve skutečnosti byly meče původně pouze čtyři. Byla to trojice mečů Almace, Curtana a Durandal z díla „Píseň o Rolandovi“ a také meč Mimung, meč Wudgy, údajného syna Waylendova. Další meč je zmíňen v islandském díle „Poetická Edda“, a to meč Gram. Waylendovi jsou připisovány i meče další, pocházející ze starofrancouzských hrdinských eposů, jsou to meče Adylok, Merveilleuse a další dva bezejmenné. V modernější literatuře poté přibyly meč Albion z příběhů o Robinu Hoodovi a jeden bezejmenný. Některá díla připisují Waylendovi i Excalibur, ale v tomto případě je to velmi kontroverzní, neboť Excalibur je původem z velšských bájí, nikoliv z germánských. (ajaxx)
  • Skupina Clannad nikdy nekomponovala hudbu přímo pro seriál. Namísto toho jezdíval producent Paul Knight jednou ročně za skupinou do Dublinu, kde získal přibližně hodinovou nahrávku skvělé hudby a tu potom použil v seriálu. (Gwilwen)
  • Vesnice s názvem Elsdon v hrabství Nottinghamshire ve skutečnosti neexistuje, reálně je vesnice Elsdon v hrabství Northumberland v severní Anglii. Autoři dílu se nejspíše inspirovali vesnicí a farností Elston, která skutečně v oblasti Nottinghamu existuje a to na východ od Sherwoodských lesů. V této vesnici skutečně bývala středověká nemocnice a také léčebna pro malomocné. Na jejím místě byla později postavena kaple. (ajaxx)

Reklama

Reklama