New York, dvacáté třetí století. Země má být co nevidět zničena obří ohnivou koulí, která se na ni řítí. Cornelius (Ian Holm), starý mnich, však ví, čím tento hořící kolos zastavit: Pátým elementem. Je to Nejvyšší existence, propojující čtyři základní Elementy – vzduch, vodu, oheň a Zemi, které pouze společně, jako jediná Moc, mohou zastavit blížící se Zlo. Cornelius získává jako spojence v tomto boji Korbena Dallase (Bruce Willis), taxikáře a bývalého agenta tajné služby a Leeloo (Milla Jovovich), mimozemšťana v podobě krásné mladé dívky. Tuto trojici čeká na jejich cestě za záchranou lidstva spousta dobrodružství a hlavně boj se strašným Zorgem (Gary Oldman) a jeho děsivými spojenci Mangalory. (Magic Box)

hackstolle

Videno pred mnoha lety, hodnoceno pred casem. A ted, kdyz jsem ho opet videl, tak mne dochazi, ze hodnoceni bylo neopodstatnene, unahlene a neaktualni. Takze rozhodne zvysuji. ()

petrik11

Dobrý scenár, skvelá vizualizácia, dej odsýpa. Willis i Oldman nemajú chyby. Keď som film videl prvý raz najviac ma rozosmial Ch. Tucker. ()

pekl

Kombinace Dobyvatelů ztracené archy, Červeného trpaslíka a Stopařova průvodce galaxií. Okamžitá klasika žánru. Luc Besson si jen tak na jeden film odskočil do žánru sci-fi a stvořil nadčasový klenot… ()

Virtue

Uděláme si to zelený sami :-) Od doby tohoto filmu nebyla natočena tak dobrá sci-fi/komedie. Na druhou stranu dobře, protože bychom to pak všichni srovnávali s Pátým Elementem. Oldman a Willis ve skvělé formě, Jovovich asi ve své nejlépe zahrané roli a Tucker asi lépe zahrát neumí. Jen škoda, že ještě nebyla dnešní technologie 3D. Dívat se na honičku s létajícím KorbenTaxi...to by byla paráda :-) ()

brzozin

Ve své době to byl doslova kultovní film. Typický Besson. Tenhle film je doslova ohňostrojem barev, zvuků, gagů. Výprava je prostě tak záměrně kýčovitá, až je téměř dokonalá. Tohle není normální sci-fi komedie ani parodie. Všechno je originální a novátorské. Nenajdeme tu ani náznak nějaké násilné vykrádačky. Film si prostě dělá psinu sám ze sebe. Jednotlivé postavy jsou natolik vybroušené, s tak výraznou kresbou, že celý film připomíná spíše karikaturu. Nejúžasnější je patrně postava Rubbyho, jehož hlášky u nás doma zdomácněly. Navíc hudba je doslova famózní a dokonale dokresluje dojem z této barevné filmové koláže. ()

Zaraka

Ha! Na tuhle krásu se musím podívat minimálně jednou do roka, sci-fi jak má být, nádherné, uvěřitelné speciální efekty. Kostýmy, prostředí, detaily do které tak zapadají a vytváří opravdový požitek skutečného světa. A herecké výkony? Je potřeba něco říct o Bruci, který tradičně postřílí hromady emzáků v bílém nátělníku? O Krásné Mille Jovovich, krásné a... ňuňu... A o Garrym, šílený, úžasný. Pátý element je srdcovka, škoda jen toho co Besson točí teď. ()

Pria

Kvalitu bohužel nemůžu hodnotit úplně objektivně. Bruce tradičně nakopává zadky, hází smrtící hlášky všude kolem a tak ho mám ráda. Tenhle film má pro mě spíš sentimentální hodnotu, proto dávám 5*. ()

kotasbk

Vím, že film je staršího data, na to, aby se pyšnil dobrými efekty, ale i přes to byl vcelku povedený. Zpočátku jsem si říkal: Co to ku*va je? Ale pozléze jsem se zakoukal a nakonec se mi to líbilo, ale né tolik, aby se to dalo počítat za 5 hvězdiček. ()

N3O

Osobité vizuální dílo z dob, kdy Luc Besson ještě věděl co dělá. Vše se točí okolo "dokonalé" Milly Jovovich bez vážnějšího zaškobrtnutí. ()

MutantMarana

Gaultier odvedl perfektni praci i po letech stale roztomile jak tenkrat. Oldman zlo jak ma vypadat a tvrzeni, ze Míla dodava kazdemu filmu +20% zde plati dvojnasob! ()

kabeck

Určitě patří i v 21. století k nejlepším sci-fi a stále dokáže držet krok s dnešní špičkou. První větší role Milly Jovovich která patří k mým nejoblíbenějším herečkám a tato role jí velice sedla.Filmová hudba a scénář se také velice povedli a výkon Bruce Willise je také více než dostačující.Tento film musí vidět každý fanda sci-fi ale nemusí jistě sednout každému a pár kamarádum se třeba film nelíbil vůbec tak je to hodně o tom jak komu film sedne. ()

helrohir

Dosť netradičné sci-fi s občasným humorným, niekedy dokonca až parodickým závanom. Príbeh je viac menej banálny, ale zároveň príjemne odľahčený, nuž a takéto úžasné obsadenie, kde každý herec dokonale zapasoval na svoju postavu, sa nevidí tak často. Veď ak už ma nedokáže iritovať ani Chris Tucker v takomto prevedení, tak potom je možné všetko. 80%. ()

Stanix

Výborný "odlehčený" sci-fi akčňák, právem patřící do mého archivu. Hlavními kvalitativními elementy jsou skvěle vybalancovaný herecký sortiment, výborná hudba a zdařilý scénář. Paráda! ()

Patches1984

Když se řeknou devadesátá léta ve sci-fi, napadnou mě jako první tři filmy - 12 opic, Hvězdná pěchota a Pátý element. Ale zatímco Gilliamův opus je vážně laděným příběhem, který má především přimět k zamyšlení, a i Hvězdná pěchota pod svým military oblečkem skrývá jakýs takýs politicko-společenský podtext, Pátý element je čistá zábava, která si nehraje na nic víc. Vlastně je to taková sci-fi bondovka. A popravdě místy povedenější než některé filmy ze série o agentu 007. O tom ostatně vypovídá už fakt, že i přes více než dvouhodinovou stopáž jsem se nestačil začít nudit a naopak jsem měl po dokoukání pocit, že by to klidně mohlo být ještě o půl hodinky delší. To se mi v poslední době stává hodně zřídka. 8/10 ()

marek29

Bruce Willis, Mila Jovovich, multipass, mistr Ruby Rhod, Corben Dallas, Leelou Dallas.. :D to se prostě musí vidět. Klasika všech klasik :) ()

slowfox

Filmy Luca Bessona mám ráda a ani tento mě nezklamal, vzhledem k tomu že jsem nečekala kdoví co duchaplného, ale příjemnou oddychovou komedii. Výborné herecké obsazení, i Chris Tucker mě docela pobavil. Roztomile ulítlé kostýmy, některé vypadaly jak kdyby si je herci spíchli sami, ale rozpočtu to moc nepomohlo :) Pro mě nejlepší část filmu během koncertu Plavalaguny. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí