Reklama

Reklama

Dlouhé horké léto

  • USA The Long, Hot Summer (více)

Obsahy(1)

Do povodí slavné řeky Mississippi za horkého léta roku 1957 se můžete vypravit v americkém dramatu o životě jedné farmářské rodiny. Paul Newman je mladý, ctižádostivý muž, který je neprávem pronásledován špatnou pověstí. Usadil se v malém městečku a snaží se začít znova, ale pověst o něm dorazila až sem... (oficiální text distributora)

Recenze (65)

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Nevím proč Češi (znám jich spoustu) trpí na jižanskou nostalgii, jež se zobrazuje stejně jen vyhranými bitvami prohrané občanské války, jejíž skutečné příčiny nám řádně neodhalil ani Oliver Stone se svých dějinách. (Vietnam byl dobrým důvodem si ji zopakovat). Že Jih má v sobě něco - o čemž vědomě nemáme ani páru -, ale co nás ale všechny současně znepokojuje i přitahuje, nespočívá na infantilní jižanské tradici, ale dští to na nás především z her Tennessee Williamse a románů Williama Faulknera a většiny stejně úspěšných filmových adaptací. Nikde nic podobného není! Nikde se v cestě za úspěchem nechodí tak brutálně přes mrtvoly, často i vlastní. Ale úspěch byl nakonec na té druhé straně, vyhrála vojska bojující pod vlajkou neomezeného konzumu, meziročního zvyšování HDP a globálního vykořisťování světa. Pozn. 2: Faulknerova románová trilogie rodiny Snopesů "Vesnice - The Hamlet (předloha tohoto filmového zpracování), Město a Panské sídlo", je z "jižanské" literatury asi to nejlepší. Pozn. 3: Souhlasím s gudaulinovým **** posouzením závěru filmu i zdůvodněním jeho hodnocení. Happy End má vždycky katarzní účinek. Pokud se ovšem nepřežene. Samozřejmě si přeji, aby všichni herci i jejich role dosáhli nakonec svého štěstí, ale moc štěstí je přece jen podezřelé, a katarzní účinek může až eliminovat. Co by tomu řekl Houston (myslím toho, který se zapletl s Minkem Snopesem, ne toho z tý písničky), a co teprve Faulkner? Pozn. 4: Paul Newman je mi příliš svázán s rolí Cold Hand Lukea; v roli Bena Quicka bych si dovedl představit i někoho jiného, samozřejmě Marlona, který toho uměl přece jen trochu víc. ()

PKD 

všechny recenze uživatele

Film, který je podezřelý už jen tím, že se od něj po 15.minutě nedá odrthnouti, je na plnotučné 4 cvalíky/hvězdy. Film, který má jen o kousek menší kadenci a hustotu geniálně vybroušených dialogů, než Sunset blvd., je na 4.5 minimálně. A když váháte zda zůstanete na 4, objeví se obrovitý (zde doslova) Orson Kane Welles s Joane Woodwardovou (která mimo své herecké vklady má u mě ještě potvrzení 100% ženskosti a šikovnosti díky tomu, že celý děj chodí v lodičkách po růz. druzích povrchu a ani jednou, neupadne...je to sexy, elegantní a dokonalé) kteří mají k mé nehorázné radosti tolik prostoru, že jsem to až nečekal (vzhledem ke zdejšímu uctívání Nowákovy modly, nic proti němu, jsem získal dojem, že 80% děje okupuje on) a každou svou (ať společnou či oddělenou) scénou si to vše, ukradnou pro sebe a filmový labužník si pak spokojeně chrochtá. Ale ne nahlas. I když to sledujete v plném soukromí. Majitele kvalitní zvukové aparatury, varuji, aby si trošku ztlumili hlasitost, neb když Welles zařve (a to on umí) tak vás čeká buď silné leknutí, či pískání v kostěném hlemýždi.;-) Oceňuji též to, že ostatní postavy, nejsou zbytečné a neslouží jen jako křoví, ale mají svůj vývoj (neplatí to o všech) a místo v ději. A mlaďounká Lee Remicková, co později chuděra nezvládla antichristovu výchovu a neúspěšně zabila Johna Morlara, vypadá jako panenka na hraní. V dnešní hypershitoidní době je to sice odporné, ale zde to ještě napsati jde.;) Délka je akorát a jsem rád, že byť je děj opravdu v Dlouhém, horkém létě, nějak jsem se z toho nepotil, ale zároveň jsem z toho to horko cítil. Postava Quicka je v poho a  i když se mé sympatie k němu čas od času měnily, nemohu ani zpětně říci, že by Pavel Nowák byl můj oblíbenec, či naopak. Prostě tady je. No, rozhodně ale nevadí tak (ještě že je tam málo) jako ta nebetyčná.....Fletcherová, ze které mám vždy záchvaty zuřivosti, jen když vidím ten ksicht a slyším otřesný hlas, který jest nepopsatelný (o to větší, že má scény s Wellesem) a mohu děkovati jen Luciferovi, že ji mám zatím jen ve dvou classických filmech. Ještě že nehrála s Fontaineovou, z toho co mám. To by mě asi odvezli. Ovšem, v rámci zakončení této nenápadné ódy na radost v positivním duchu, mohu prohlásiti, jedná se o nadprůměrný snímek, s výborným (až na 1 vyjímku) obsazením. Říkám tomu o něco slabší Sunset blvd. v Mississippi.;-) Do tv s., nejdu. 96% dokonalost mi stačí. ()

Reklama

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Další psychologicko-společenský film s poměrně typickou "vyděděneckou" rolí Paula Newmana. Široká škála charakterů, dobré výkony. Konec mě trochu zklamal tím, že se vše v dobré obrátí, ale ještě je tu Orson Welles a jeho tatík, takže to na těch upocených čtyřech skončí. Taky bych chtěl jednat tak přímočaře jako postavy Paula Newmana. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Mal som dobrú náladu nad niektorými hereckými výkonmi,obzvlášť medzi Paulom a Joanne aj v skutočnosti spojoval manželský zväzok,o čo sa tu vehementne snaží,aj keď jej filmovým fotríkom je Orson Welles,pred ktorým nastáva automatický rešpekt,ale nalieha na ňu,aby nakoniec skončili spolu... Predtým to nemá zrovná ľahké,keď príde do nového mestečka,kde o Benovi Quickovi(Paul) už vedia svoje... Paul Newman je nasledovníkom už zomretého Jamesa Deana a Marlona Branda,ktorého kariéra upadala. Ešte má zopár snímkov z 50 rokov,ktoré znamenajú kvalitu,ale prichádzajúce 60 roky sú jeho najlepšími.Výnimočný herec svojej doby. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Výborně natočené psychologické drama o vyrovnávání se s vlastní minulostí, očekáváním rodičů a okolí a o společenských rozdílech v konzervativní společnosti jižanských států USA. Výborně obsazené, takový Paul Newman ukazuje neskutečnou dávku charisma, hereckého umění a všech ingrediencí, které z něho udělaly jednu z největších hvězd americké kinematografie. Říkal jsem si, že je to na 5 přesvědčivých hvězdiček, ale posledních 15 minut od předčasného dramatického vyvrcholení v podobě konfliktu u zapálené stodoly, které končí křečovitým a v kontextu předchozího děje nedůvěryhodně smířlivým gestem odpuštění vede k typickému americkému happyendu, které znehodnocuje předchozí snažení. Celkový dojem: 80 %. ()

Galerie (47)

Zajímavosti (5)

  • Orson Welles později řekl, že: "byl málokdy při natáčení tak nešťastný." (Mikino00)
  • Martin Ritt původně zvažoval do role Willa Varnera Lee J. Cobba, nakonec se ale rozhodl pro Orsona Wellese. (Rocky62)
  • Orson Welles napadal během natáčení režisérovy schopnosti. Martin Ritt byl však trpělivý, protože mu dlouho trvalo přesvědčit Actors Studio, že je Welles vhodný pro jeho film. (Rocky62)

Související novinky

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury

11.10.2022

Přichází smutná zpráva ze Spojených států, v požehnaném věku šestadevadesáti let totiž v úterý 11. října zemřela v kalifornském Los Angeles americká herečka Angela Lansbury. Jen za pár dnů by přitom… (více)

Reklama

Reklama