Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

gudaulin

V 80. letech velká studia v Americe přišla se smrští akčních filmů, které převálcovaly artovější tvorbu 70. let a úspěšně plnily kinosály i v Evropě. Bylo to období, kdy evropské národní kinematografie sice dokázaly produkovat vlastní filmy, které se ale nedostaly do distribuce a plnily jen šuplíky výrobních společností. Luc Besson přišel s konceptem evropského akčního thrilleru, který sice nenaplňoval kritiky nadšením, ale obnovil důvěru fanoušků ve schopnosti evropských tvůrců přinést vděčnou zábavu do kin. Film má silný příběh, nanejvýš zajímavé postavy a všudypřítomné napětí. Z Anne Parillaud se stala uznávaná herečka, které Hollywood nabídl několik šancí i v zámoří, a v Americe vznikl i méně kvalitní remake. Celkový dojem: 80 %. O tom, jak to vypadá s naší distribucí, svědčí, že původní název distribuční firmu neuspokojil a musela přidat přívlastek "brutální". ()

Jara.Cimrman.jr

"Úředně jste zemřela v sobotu v pět hodin. Vězeňský lékař konstatoval, že jste spáchala sebevraždu předávkováním barbituráty. Jste pohřbena na zdejším hřbitově oddíl 8 hrob 30. Vláda se rozhodla, že vám dá ještě příležitost. - A co když nechci sloužit? - Oddíl 8 hrob 30." Nikitou se narodila, Marií se stala a jako Josephine vraždila, aby splatila svůj dluh společnosti. A mě to dost bavilo, i když daleko víc než samotná Nikita mě zaujal klid strýčka Boba a nejvíc mě pobavilo řádění Viktora Čističe. Ten byl jedinečný a já děkuju Bohu, osudu a Bessonovi za to, že si za pár let vzpomněli na jeho o kousek zabržděnějšího bráchu Leona. ()

H34D

V době, kdy James Bond procházel slabším obdobím, přišel tehdy mladý a svěží Luc Besson s novou vizí tajného agenta a špičkového zabijáka. Byla jím žena a ne ledajaká! Odsouzená, poblázněná, možná až příliš mladá a přesto dobře vycvičená a neporazitelná. Vzhledem k takto nevšední postavě se film nesoustředí příliš na akci jako na její život - jak skloubit povolání tajné agentky s běžným životem? Je jen otázkou času, kdy jedno bude muset ustoupit druhému... Škoda, že film je v tomto lehce "pohádkový", neklade důraz na drobnosti, detaily, je zkrátka vcelku povrchní, ale za to i obstojně zábavný. 6/10 ()

Gimp

Tohle je asi noční můra všech postgraduálních studentů (to je sofistikovaný vtip, jedná se o reziduální kategorii) a studentek katedry genderových studií. Zatímco dramatický oblouk té hrstky filmů s ženskými hrdinkami vede směrem mamka od dětí k chladnokrevné mašině na zabíjení (chlapů) (žena se mění v muže, jen krásnějšího) - jako třeba Ripley nebo Kiddo Beatrix. Tady se feťačka - emocionálně vyprahlá nádoba rodu středního, mění v křehkou ženu. Na počátku spočívá řešení problémů v eskalaci násilí, rozstřílení, rozkopání, ničení. Nikita je Mauglí, věc, která koulí očima, posprejuje si pokoj a souloží na prvním rande. Její triumf v poslední fázi filmu spočívá v ovládnutí nástroje, totálního primitiva a ... muže, Viktora. Polibek ho přinutí změnit plán a tím se Nikita zachrání. Tím, že se stává ženou. La femme Nikita. P.S. MRDÁ mě to srovnávání s Leonem, ta pedofilní báchorka Nikitě nesahá po kotníky. ()

Aluska88

Myslím, že Brutální Nikita mi přivodila jeden z největších hudebních šoků vůbec:) Jakmile jsem uslyšela první melodii, následovalo to největší WTF? vůbec. Mé smysly byly rozhozené ještě nějakou dobu, a pak postupně s každou následující skladbou začala má mysl přijímat ten fakt, následovalo kruté prozření, že všechno, čemu jsem dosud věřila a co jsem považovala za hudební mistrovství, byla jen velká iluze a lež. Vysvětlím. Jako fanynka Divokého anděla si pamatuju každý hudební tón, který v tomto seriálu zazněl. Až dosud jsem hudbu v této telenovele považovala za jednu z těch nejlepších (nejen) seriálových vůbec. Nebýt Brutální Nikity, asi bych nezjistila, že všechny ty úžasné melodie, které tam zazněly, byly jen (sprostě?) vykradené z tohoto filmu. Nevím, jak je možné, že jim to někdo povolil, nebo jestli tam mají jiné zákony. Každopádně, Brutální Nikita je mistrovským snímkem, který není možná tak brutální a akční, jak by někteří od podobného filmu čekali, zato nabízí spíše civilnější a klidnější průběh děje, vlastně velmi přesně odpovídající tomu, že ústřední hrdinkou je ženská postava. Jedná se v podstatě o klasickou kriminálku zahalenou do "ženského" kabátku:) Anne Parillaud je v roli Nikity skvělá a připomínala mi Millu Jovovich v Pátém elementu. Zajisté všechny potěší Jean Reno coby Viktor "Čistič", který se tímto svým krátkým "vystoupením" již připravoval na svého fenomenálního Leona. Také se mi zalíbil fešný Francouz Jean-Hugues Anglade, od něhož jsem stále čekala nějakou levárnu, a o to víc jsem byla potěšena, když žádná nenastala. Já jsem divácky uspokojená:) ()

• V roce 1991 byl film devětkrát nominován na Césara (za nejlepší film, režii, herečku, mladého nadějného herce, kameru, střih, hudbu, dekorace a zvuk). Sošku si nakonec odnesla pouze Anne Parillaud. (Snorlax)
  • Brutální Nikita byl první francouzský film, který v USA překonal hranici pěti milionů amerických dolarů za tržby. (Snorlax)

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění