Legenda o královně Tomiris

• Kazachstán Tomiris (více)

Příběh o životě velké královny stepí – legendární Tomiris. Bylo jí souzeno stát se mocnou bojovnicí, přežít smrt své rodiny, překonat ztrátu blízkých lidí, zvítězit nad nepřítelem - perským králem Kýrem Velikým, a sjednotit kmeny Skytů a Saků pod svou vládou... Král Spargapeithes zasáhne do války mezi klany Saků a Massagetů. Svou výmluvností i mečem se je snaží sjednotit, ale bezvýsledně. Vlivní vůdci Kavaz a Kurtun nechtějí podpořit sjednocení stepních kmenů, protože by nemohli prosazovat své vlastní zájmy. Královi Spargapeitheovi se narodí dcera Tomiris. Její matka Bopay umírá při porodu a tak se král o svou dceru osobně stará, učí ji používat meč, jezdit na koni a ovládat další nomádské dovednosti. Tomiris poznává útrapy kočovného a táborového života. Lstiví vůdci Kavaz a Kurtun uzavřou tajnou dohodu s nepřátelskými Chválazmi a zavraždí krále Spargapeithesa a jeho rodinu, přičemž masakr přežije jen mladá Tomiris. Uchýlí se do lesa a přísahá, že pomstí smrt svého otce. Po několika letech pomstu vykoná, vrátí se do své vlasti, kde ji prohlásí za královnu a vdá se za svého spojence, syna náčelníka sousedního kmene. O několik let později perský král Kýros Veliký vyláká Tomirisina manžela a jednoho z jejích synů do svého domu, aby prodiskutovali politické problémy mezi Achaimenovskou říší a Massagety. Kýros si chce ve skutečnosti Massagety podmanit a učinit z nich své vazaly. Ve svém paláci Kýros zabije manžela Tomiris a jejího syna. Peršané nabídnou Massagetům mírovou smlouvu v podobě sňatku Kýra s Tomiris. Královna nabídku odmítne a varuje Kýra před jakýmkoli zasahováním do vnitřních záležitostí její země. Kýros se svým vojskem vyráží k řece Syrdarje a v roce 530 př.n. l. vypukne legendární válka Peršanů a Masagetů, kterým velí jejich královna, skvělá bojovnice Tomiris. (JOJ Cinema)

srolyma

Kazašská variace na Mulanovic holku. A je třeba před Kazachy hluboce smeknout, protože tenhle výpravný historický akční spektákl je zcela srovnatelný s hollywoodskými blockbustery a dost možná i nad nimi. ()

cernakus

Kazaši si chtěli udělat svůj vlastní epos. Vybrali si proto mýtickou Íránku z Uzbeckých stepí. Samozřejmě, jedná se o specifický systém vyprávění i motivací, které nejsou tak úplně "západní". Potíž je, že to je takovej národnostní mišmaš do kterýho nyní Kazaši promítají svoji poruštěnou emancipaci. Přidejme buď malý nebo neuměle využitý rozpočet a opravdu mimořádně toporné herecké výkony a je z toho blbost, která unikla jedné hvězdě z lopaty jen proto, že Kazaši jsou prostě amatéři a jsem proto shovívavý. Předvést tohle Rusáci, tak se s nimi nemažu a skončilo by to v odpadu. ()

veverysiak

Celkom podarený kúsok, myslel som si, že to spotvoria ako naši svetoví filmárici so Slovanmi, toto je aj celkom pútavé, aj značne výpravné, trošku divné herecké výkony, ale to zrejme patrí k tunajšiemu prejavu, takže 75%. ()

Fajolo

Film z kategórie národotvorných, ktoré oslavujú legendy definujúce národnú identitu. Skôr či neskôr si každý národ niečo také vytvorí a je skoro jedno, či to zodpovedá historickej pravde. Ale spracované to bolo pekne. ()

PTuranyi

Prekvapivo dobre natočený priamočiary príbeh o legendárnej vodkyni a bojovníčke stepného národa Massagetov. Kazašská produkcia dej nekomplikuje, ale v schéme zrada-pomsta-zrada-víťazstvo sa nájde miesto aj pre emócie a charakter hrdinov je dostatočne vykreslený. V technickej rovine sa Kazaši pochlapili a hoci nejde o technicky náročné digitálne triky, súboje sú efektné aj keď nie veľmi nápadité. 70% ()

Pompeius

Takový "hollywoodský" standard - moderní myšlenky a postoje u starověkých postav, historické nedostatky atd. Naproti tomu použití statistů v davových scénách je velmi osvěžující oproti neživotným a směšným CGI postavičkám, které jsou dnes filmových standardem, navzdory modernizujícímu pojetí místy dobře zobrazená krutost doby, pěkně udělané kostýmy a další drobnosti, které na misce vah převažují. Rozhodně to stojí za zhlédnutí. PS: Skythové, Sakové, Massagetové, Dahae a další byli indoevropského původu, takže s Kýrovými Peršany byli příbuzní (z prapůvodní domoviny mezi Černým a Kaspickým mořem se část Indoevropanů v době bronzové začala šířit na západ až do Evropy a část do Anatolie, Íránu a na východ až do Indie). Ale vzhledem k tomu, že se jedná o kazašskou produkci, je tahle záměna pro účely filmu pochopitelná. A železo už samozřejmě v té době znali i kočovníci, děj filmu se odehrává v 6. st. př. n. l. Ony se všechny inovace a moderní technologie šířily už v minulosti mnohem rychleji, než si představujeme, ti lidé byli stejně chytří jako my. ()

mullerad

Veľmi pekne vyrozprávaný príbeh o kráľovnej stepných národov. Réžia výborná, herci výborní, aj napriek dlhšej stopáži neprestal dej nudiť, alebo odvádzať inými smermi. Zaslúžených 5*****. ()

Zaks

Epochálny historický príbeh z rozľahlých stepí strednej Ázie. Prísť o všetko, znovu zdvihnúť hlavu a skúsiť žiť ďalej, je ústrednou myšlienkou filmu o bojovníčke Tomiris. Neustále balansovanie na hranici medzi silou a srdcom, krutosťou a láskou bolo jednou z pamätihodných čŕt filmu a na pytačky uprostred bojového poľa budem tiež ešte dlho spomínať. ()

onevoice

Žiadny hollywood, ale kazachovia natočili parádny veľkofilm o slávnej bojovníčke a vládkyni stepi. Bojové scény. Nádherné kostýmy a zvyky terajšej doby. Scenérie nekonečnej stepi.To všetko ako milovník historických filmov som si maximálne užil. Aizhan Lighg je úchvatná Tomiris. ()

sagana

A ví někdo, co bylo v těch svitcích, které jedni chránili i za cenu svých životů a po kterých druzí šli jak pes po flusu? Já je za celý film viděla možná 2x nebo 3x, a vždycky byly jen v bedně nebo v tašce, ale nikoho nenapadlo do nich aspoň mrknout. Podle mého je to zbytečně dlouhé a podruhé už bych to vidět nechtěla, zase tak moc to zajímavé nebylo. Nicméně jedna novinka se tam přece jen objeví pro toho, kdo váhá, jaké národnosti byly Amazonky: byly to Kazašky!!! :)) ()

m62

Kazašský príspevok do radu filmov spracuvávajúcich národné legendy, držiaci sa veľakrát videnej klasickej príbehovej schémy. Malé plus za pre nás neopozerané prostredie. ()