Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)

(více)

Recenze (138)

zette 

všechny recenze uživatele

Mne to dejove a fakticky prislo na vysoke urovni. Postava Moravce byla velmi dobre napsana, zvlast ocenuji nestrannost tvurcu. Film me vede k tomu, abych si o nem nasel dalsi informace. Ale verim tomu, ze nekdo ceske posluchace uklidnovat ve jmenu Rise musel. Dobove zabery ve filmu nekritizuji, prece jen jde o televizni film a mezi nimi jsem zadny cesky, at uz historicky ci zivotopisny lepsi nevidel. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Už po prvním dílu bylo jasné, že nemá cenu koukat na zbytek, ale stejně jsem se jím pronudil. Historický film si říká Anatomie zrady, a přesto jeho hlavní hrdina otočí jako lusknutím prstu beze stopy dramatu po rozhovoru s jednou z fiktivních postav. Kameraman měl za úkol prodat všechnu výpravu a kostýmy, hudba měla tvořit emoce a herci chodit od značky ke značce. Střih většinou fungoval, i když některé montáže byly k smíchu. Dobové záběry se postupem času staly nejzajímavějšími částmi tohoto zbytečného díla. Scénář i režie pod průměrem ČT. Škoda času. ()

Reklama

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Tenhle projekt původně začínal jako dokumentární freska, respektive, její hrané pasáže, což je na scénáři bohužel znát i ve výsledném filmu. Jednotlivé, orámované scény vlastně nejsou vůbec špatné, mnohé z nich dobře ilustrují atmosféru a Moravec sám působí, v rámci možností, jako životná postava, byť předabování trochu trhá za uši (není to tím, že by bylo přemluvení nekvalitně provedeno, jen je to značně patrné a působí to zvláštně). Hlavní problém je s tím, že celkové rámcování není dostatečně silné a na několika místech se skáče dost chaoticky, některé zásadní události jsou vyřešené doslova za dvě věty Llidice) a přestože je jasné, že nemohli být z rozpočtových důvodů natočeny, rozhodně jim mělo být věnováno víc prostoru v dialozích. První díl je rozhodně lepší, ten by sám stál za hvězdičky čtyři, díl druhý, již plně protektorátní, je bohužel o řád horší. Film průměrný, ilustrace do dějepisu dobrá. ()

rublik05 

všechny recenze uživatele

Konečně jsem se dočkal snímku, který se věnuje jedné z nejrozporuplnějších osobností moderní české historie, Emanuelovi Moravcovi, symbolu české kolaborace. Hned na začátek musím vypíchnout skvělé herecké obsazení. Pan Labuda (velmi výrazný a charismatický herec) Moravce ztvárnil se ctí a role mu perfektně sedla. Zkrátka byl famózní. Z ostatních herců mě zaujal především Vladimír Polívka, který si roli nácka užil bravurně, a také Jiří Vyorálek, který byl taktéž skvělý. Děj jako takový je zpracován vcelku dobře, příběh je velmi poutavý a zajímavý, dokáže vyvolat emoce. Přijde mi však, že je první díl o trochu lépe zpracován, má lepší scénář a dialogy. Druhý díl působí trochu rozpačitým dojmem, zejména díky větším časovým skokům. Co mi však vadí mnohem víc, je ne zrovna povedené předabování hlavní postavy, protože hlas postavě vůbec nesedí a navíc jde strašně poznat, že to není originální hlas pana Labudy. Dále jsem moc nepochopil postprodukční zařazení dobových záběrů. Mít asi o trochu větší rozpočet, všechny tyhle scény by se daly v pohodě natočit a vypadalo by to mnohem lépe a přirozeněji. Tyhle věci film dost sráží dolů. Čekal jsem sice víc, ale nějak extra zklamaný nejsem. 7/10. ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

Dlouhodobě si lze všimnout, že při obsazování zahraničních herců a při mezinárodních produkcích není ČT schopná vybrat správné dabéry pro namluvení do češtiny. Platí to i zde, kde Labudu dabuje o dvacet let starší Pavel Šrom, který má i typicky velmi odlišný hlas. Krom toho bych toho moc tomuto dvojdílnému zpracování nevytýkal. Televizní rozpočet je pochopitelně vidět, takže se nedočkáme žádných větších scén, ale o to víc se lze soustředit na samotného Moravce v podání výborného Labudy. ()

Galerie (80)

Zajímavosti (26)

  • Režisér se rozhodoval mezi dvěma slovenskými herečkami pro roli Jolany, a to Danou DroppovouMonikou Potokárovou, která před uvedením filmu tragicky zemřela. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)
  • André Hennicke natáčel v České republice a s českými tvůrci vůbec poprvé. Přesvědčil ho především scénář a velké nasazení produkce. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)
  • Projekt se připravoval více než čtyři roky. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)

Reklama

Reklama