Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

eraserhead666

Bez mrknutí oka bych se podepsal pod Obitusův komentář. Dlouho jsem o tom filmu nevěděl, pak jsem dlouho čekal, než jsem si ho pustil. Skoro až osudové setkání. Nevím, co o tomto výborném filmu napsat, skvělý nápad, zajímavé postavy, dobré herectví (škoda, že Bill Paxton už dneska nemá ten šmrnc a jiskru jako za mlada, tady je fakt skvělý), dobrý příběh, výborná hudba, kamera, exteriéry, triky, masky, od Jenny Wright bych se nechal nejen pokousat, ale celý sežrat. Prostě, nemám tomu filmu co vytknout. Hodnocení hovoří samo za sebe. Jsou prostě filmy, které se vám líbí aniž by jste to museli nějak zdůvodňovat a něco o tom psát. Near Dark k nim patří. PS: Nevím, zda-li to někdy bude vůbec třeba nebo opodstatněné, ale hledal-li by někdo dospělější alternativu k Twilight, tohle by byla dobrá volba. Je to jeho pravý opak. Na Near Dark je totiži dobré, správné a fungující všechno, co je na Twilight špatně. Takže vlastně úplně všechno :-). ()

pornogrind

Tady má film celkem vysoký hodnocení ale u mě se popravdě film naprosto minul účinkem a neoslovil mě. Za mě je to nefunkční ani jako horor ani jako drama a selhává to i jako Love Story. Nemůžu si pomoct. Byl to prostě nemastnej neslanej kousek z kterýho pár vydařenějších scén ještě nedělá dobrej film. Snímkem jsem se těžce pronudil a hlava mi nebere čím si zasloužil tak vysoký hodnocení. 2hvězdy na víc to u mě není. ()

Renton

Scénář: Kathryn Bigelow, Eric Red .. Každá, byť sebedelší cesta jednou skončí... Musím pochválit hlavního strůjce projektu, nadanou ženu Kathryn Bigelow, za její inteligentní přístup k látce. Jako pesimista k hororům vůbec by nebylo těžké zadupat to do země, jako hovadinu. Jenže tak špatné to nebylo, jak jiní zástupci žánru. Ano, samotné téma je smyšlené, ale herecké obsazení sedí jako ulité a provedení bylo táák chutné: Film o cestě k temné straně a zase zpátky. Rozjezd s nádechem sexuální tužby a budoucí velké lásky. Pátrání po ztraceném synovi. Skvělá atmosféra temna, násobena přesnou hudbou a nasvícením. Několik nutných krvavých masakrů a přestřelek. Zúčtování ala Terminátor a finále okořeněný spalujícím úsvitem. Pro fanoušky upírů/hororů nebo milovníky zvláštních filmů nutnost! „Jesse, pamatuješ si, jak jsme zapálili Chicago?“ 70%. ()

genetique

Bavil som sa nad očakávania. Aj keď námet je presiaknutý béčkovosťou a ústredná dvojica hercov určite nepatrila k tej najlepšej voľbe, tak som bol spokojný. Spracovanie by Kathryn Bigelow totiž znova nemá chyba a robia z tejto záležitosti jednú obrovskú fajnšmekrovku. Do nekompromisnej akcie s horrorovým nádychom citlivo zakomponovala nerušiacu romantickú líniu, ktorá s postupujúcim príbehom naberá slušné obrátky. Niektoré scény naozaj dnes možno považovať za klasiku a hudba dodávala na atmosfére temna i romantiky zároveň. Kathryn si požičala od (exmanžela) Camerona po spolupráci v 'Aliens' takmer celú posádku z vesmírnej lode Sulaco a táto partička rozohrala naozaj slušné rošambo. Najmä Paxton bol naozaj démonicky šialený. 80%. ()

Slasher

Nepopírám, že tady ta atmosferická alt-upířina měla něco do sebe, právě té jinakosti vděčí za svůj cult-classic úspěch, masakr v baru (doporučení Tarantino) a přestřelka s policií (čau Devil’s Rejects) jsou fajn scény, ALE jinak prostě hrozně utahaný, nesedlo mi zobrazení dračulů jako bandy vandráků č*ráků a ještě k tomu bez masek - škoda jako. ()

• Na scénu potyčky v baru odkazuje James Cameron v Terminátorovi 2, v té době byla režisérka filmu Near Dark Kathryn Bigelow jeho manželkou. Cameron natočil stejný úvod - záběr na kulečník, který štamgast rozehraje, následně střih a záběr na dveře, kterými vstoupí Arnold, podobně jako zde Henriksen. V obou scénách má mini roli Robert Winley a dělá potíže - zde je to ten chlapík, kterému Paxton rozlije drink, v T2 motorkář, kterému Arnold vezme šaty a motorku. (oLí)