Rod Draka - Série 2

(série)
USA, 2024, 8 h 35 min (Minutáž: 56–70 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Jefferson Hall, Matthew Needham, Ewan Mitchell (více)

Knifeos

Rod draka mě před dvěma lety zcela očaroval, protože doručil všemi vyřknuté zbožné přání, a to funkční prequel Hry o trůny, který se kvalitativně chytal v boji o seriál roku. Druhá série se stala pro letošek mnou vůbec nejočekávanějším seriálem, nicméně i ve mě bohužel uzrál jednoznačný dojem, že se zde něco závažně nepovedlo, protože toto není ten Rod draka, který jsem si zamiloval. Pro to, abych vše rozklíčoval, beru si na pomoc svoji recenzi první série. Tehdy jsem vychvaloval především komorní atmosféru a až mnohdy divadelně vystavěné scény, které dokázaly na malém prostoru scenáristicky uhranout. V druhé sérii komornosti ubylo a do popředí šla snaha o větší zapojení exteriérů a pohybu postav. Vzhledem k vývoji děje mě zrovna toto vlastně nevadí, ale selhává zde ta druhá zásadní část - scénář. Druhá série šla scenáristicky o úroveň až dvě níž, a to je v takovémhle seriálu ohromný průšvih. Jako vždy se zde pojí jedno z druhým, tedy jestliže nefunguje scénář, nefunguje ani vývoj postav. Kde jsou herecké výkony à la Viserys, Otto Hightower nebo snad dříve dokonalý Daemon, který v této sérii zcela nadbytečně hnije půl seriálu v pevnosti a mentálně mu drbe v hlavě asi tak o tři epizody déle, než bylo nutné? K první sérii jsem napsal, že "...každá epizoda byla pomalu, za to velmi silně budovaným zážitkem..." To se ale netýká druhé série, kde jsou epizody stále pomalé, ale nikoli již silně budované, ale plytké a mnohdy směřující do prázdna. Vyskytlo se zde množství postav, které jsou extrémně polovičaté, často sloužící pouze dílčímu účelu v ději. To bylo v první řadě nemyslitelné. Působí to jistě tak, že druhému Rodu draka dávám čistý hate, pravda to ale není, protože v sobě především nosím zklamání. Seriál sám o sobě své kvality jednoznačně stále má, ale nenavazuje bohužel na laťku, kterou v první sérii úspěšně nastavil. Přidaná hodnota první série spočívala ve špičkové kvalitě televizní tvorby, kdy tvůrci scenáristicky podnikali rozhodnutí, které byly k vidění opravdu jen ve světě Hry o trůny a v kombinaci s kamerou a zvukem tak vytvářely unikátní scény. Druhý Rod draka je oproti tomu už "jen" seriál. 7/10 ()

thekalli

Emma D'Arcy je pořád naprosto skvělá. Efekty taky. Intriky taky. Zdržování je dneska už klasika, takže lidi kterým to vadí, by měli být spíš ticho než se ztrapňovat. Jediný kdo na tohle téma může komentovat je autor předlohy, což taky udělal. U ostatních moc nedává smysl proč jim to vadí, možná kdyby ten seriál nebyl dobrý, tak ok, ale on je dobrý. Velmi dobrý. 8/10. ()

OsahuKimina

Nadále Rod Draka vystihují přavážně propracované dialogy a interakce nastavující intriky a směr konfliktu mezi všemi postavami a stranami příběhu, které byli ve druhé sérii zvládnuté bravůrně na pět hvězd. Odmítnout, ale až na jednu vyjímku ve čtvrtém díle odměnit diváka nějakým vyvrcholením, zásadní akcí nebo zlomem ke kterému celá druhá řada směřovala, tak jak jsme právě byli svědky a doufat, že divácí vydrží další dva roky do další řady je od tvůrců pošetilost, kterou pošlapávají celou svoji práci. Evidentní záměr je natáhnout seriál do více sérii i přes zřejmou skutečnost, že materiál předlohy by tvůrci dokázali dostatečně natočit i mnohem rychleji. Příběhová linka Deamona je toho smutným příkladem. ()

Broomen

Knižní předloha má nějakých 160 stran. A oni z toho chtějí udělat 4 série. Což v porovnání s GoT, které mělo víc jak 5000 stran i bez 2 nedokončených knih. Myslím, že je to naprosto úsměvné! ()

kritiksrdcem

Pořád se na to dá koukat, ale nějak se z toho vytratily emoce (1.série byla v tomhle lepší). V té letošní bylo jen pár dobrých scén z popáleným Aegonem. To krásný CGI je jen část celkového obrazu, řekl bych. ()

Dannyss

Velkolepá podívaná s draky slaví svůj návrat a může být se svým výkonem spokojená, přestože se zde nejedná o bezchybnou pouť napříč příběhem. Druhá řada sice oplývá větším množstvím výskytů dračích akcí, jenže ty jsou hravě zastíněny nespočtem dialogických oken, jenž sice patří do nosného formátu, ale už jich bylo až příliš. Bolestný fakt navazující série spočívá převážně ve statickém posunu v ději a zapomínání na vývoj některých postav, které by si kýženou proměnu zoufale zasloužily. Z pohledu kamery se jedná o bravurně zvládnutou část produkce, přičemž je však velká smůla pro diváky, že se nedočkají těch scén, které by dokázaly dotvořit celistvé pasáže, a řadě fanoušků tak nezbývá nic jiného, než si vystačit pouze s koncem bitev ve formě vteřinového záběru bez počátečního spouštěče. Rod draka se pokouší navázat na vydařenou Hru o trůny a není pochyb, že se jim to často daří, ať už dialogy, zvolenou hudbou nebo samotným bojem, přesto nejednou se v epizodě postávalo na místě a vytoužené dějové tempo se nedokázalo dostavit. Třebaže mi je knižní předloha vzdálená na míle daleko, tak mi nečiní vetší obtíže seriál ocenit s vysokým hodnocením a netrpělivě čekat na budoucí díly, ve kterých se téměř jistě budou dít obrovské filmařské tahy doprovázenými, doufejme, prvotřídní akční zábavou. 8,1/10. ()

terezanec

Po první sérii hluboký zklamání. Děj šel shrnout třeba do čtyř dílů, zbytek byl extrémně nudná vata. Já bych si jen přála, aby se tam reálně něco dělo a děj se posouval, ani se tam nemusí furt mlátit, ale tam se jen půlku každýho dílu prázdně plkalo a filozofovalo a opakovaly se konverzace a bláznilo (Daemon, tvl). Mohli z toho udělat vzhledem ke zdrojovýmu materiálu seriálovou pecku s dynamikou, svižnym dějem, emocema, velkejma scénama, ale ne prostě. Mrzí. Snad to napraví třetí sezóna. ()

Olicsfdias

Prequelový seriál ke Hře o trůny, který však není jako GoT. Jak první, tak i druhá série se některým fanouškům svým tempem nemusí zamlouvat. Hra o trůny je působivý seriál, ve kterém se spíše jedná a koná než jen debatuje. Sekají se hlavy, postavy si vyměňují silné řečičky a mi pořád dostáváme cukry v podobě rychlého odsýpání seroše. Rod Draka je jiný. Je klidnější a spíše u země. Neskonale se mluví a my jsme spíše zavaleni slovy než násilím. To však nedělá Rod Draka špatným seriálem naopak to některé přivede jiní však zase odejdou s předpoklady, že měli dostat druhou GoT. Teď již přímo k druhé sérii. První série skončila rozehráním nastupnického schyzma a začínající válkou. Druhá série však velkolepou válku nedonesla. Vytvořila silné hrací pole, na kterém se budou už ve třetí sérii dít věci, zatím jsme se dostali na začátek války. Místo fůry bitev jsme tedy dostali politikaření, zrady a hádky mezi vlastními řady. Některé epizody nabídli válčivé akce a boje draků na docela slušné úrovni. Dostáváme se tak k hlavnímu tématu a to vizualizace draků a Rodu Draka vůbec. Na začátek je nutno říci, že tvůrci pořád postupují a již si umí vyhrávat a dobře zacházet s CGI, teda alespoň v prvních epizodách. Scénografie a design epizod byl ze začátku slibný a bylo vidět zlepšení a jistá profesionalita se zacházením s prostorem a určování obrazových bodů. Pomalu se tohle však začalo hroutit a designeři nejspíš neměli chuť a tlačili na pilu. Některé scény jsou totiž naprosto nepoživatelné. S velkým příbytkem draků se začalo panikařit a skončil proces vypinpených záběru pro nejlepší použití CGI a rozložení objektu tak, abychom neviděli ne tolik dokonalé počítačové draky. Jednoduše docházeli síly a postupným odhalováním epizod se vizuál zhoršoval. Děj však kvetl a začalo se konečně více pohybovat s figurky. Dostali jsme rozhřešení Alicent, která si díky Rhaenyři uvědomila osudovou chybu, kterou sama rozvali kameny jejichž valbu si teď pořádně odpískává. Daemon si zase jede své a charakterově trochu utíká před spojením se s lidmi. Nakonec však taky vypálí bombu, která je však krapet podezřelá. Napětí v Králově přístavišti a vůbec u zelených je obrovské a jejich postupné zamořování vlastních si teď velice odpykávají. Aemond dostal velký plac, který úžasně využil a jeho zlo v kostech je cítit na míle. Muž hledící pouze dopředu a na svůj vlastní obraz štěstí. Někdy budete možná z toho “žvanění” unavení a budete chtít masové bitky do krve (těch se moc nedočkáte), těch bude doufejme více v další sérii. Vtáhnutí do právě další fáze dokázal poslední díl skvěle i přes horší vizuálno, které však provází většinu druhé půlky. Scénáristicky však skvěle napsaný příběh, který sice pomalu plyne donáší ale velkolepé dialogy a silnou energii mezi postavy. Moje zprůměrované hodnocení epizod je na pětihvězdí. Musel jsem tedy, bohužel, přepsat na vlastní hodnocení. - 75 % - ()

d.p.1

O poznání slabší než první série kvůli zaměření seriálu na nezajímavé postavy a z těch zajímavých udělali takový "meh". K tomu přidali pár odpudivých a otravných postav a dílo bylo dokonané. Jestli bude příští série podobně chabá a plná keců a mlácení prázdné slámy namísto akce, asi ji ani nedokoukám. ()

Kouda

Pokud mě seriál baví, jsem ochoten tolerovat chyby, které v něm jsou. Ale Rod draka je přesně ten typ seriálu, který si vás v určitý moment naštve kvůli nezáživnému ději a pořád se točí kolem toho samého, konkrétně jakési přípravy na válku, kdy teda čekáte, že na ní dojde, ale nejdřív jste zasypáni tunou keců, že ztrácíte postupně zájem. Jo, i u skvělých epizod (4 a 7) se člověk nejdřív musí prokousat hromadou vysvětlivek, kdo se jak cítí, kdo teda s kým není úplně v pohodě a až pak se teprve dostáváme k něčemu, co já jsem schopen ocenit naplno a říct si, že to je něco epického a hlavně originálního, (co ještě nebylo viděno). Ten dračí fight byl monumentální, tohle ocení každý fantasy fanoušek a naprosto to u mě přebilo všechnu předchozí nechuť v epizodě. Nechápu tedy záměr autorů opět šetřit s draky. Protože kromě posledních 20 minut těchto dvou epizod to zase bylo letadlo na přepravu nebo jenom motiv nějaké "moci". A oproti první sérii postavy naprosto klesly a jediná, která mě osobně přišla zajímavá byl Aemond, který řeší situace zajímavě a přináší tak do světa zajímavé zvraty a tahy. A kdo čekal, že Aegon bude druhej Joffrey, tak bude zklamán. Jeho postava je naprosto potlačena stejně tak jako vztah Alicent - Rhaenyra. Doslova to je na hlavním posteru druhé sezóny, ale dočkáme se pouze nadměrné pasivity Rhaenyry a Alicent, která vlastně nic neudělala. Tohle mě teda nesmírně mrzí... První sezóna měla drive, šlo z toho cítit napětí a zajímavé změny v ději se neřešily v posledních minutách epizod ale po celou dobu trvání. Co na to říct víc? Je otázkou, jestli je dobře nebo špatně vytvořit "jen" 8 epizod, vzhledem k tomu, že jsem se někdy fakt nudil a šlo i vidět, že tvůrci se snaží všechny linky nějak smysluplně uzavřít do finální epizody (která je mimochodem taky jedno velké zklamání). Návrat Laenora po jeho zmizení z minulé série nebo Cola, na kterého se zase zapomnělo po čtvrté epizodě. Kazí to pak finální dojem, obzvlášť, když se pohybujeme na 1 místě s 1 rodem, kde je každá postava o to víc důležitá. Bohužel se pro mne druhá série stala zklamáním a v žebříčku dosavadních 10 sérií z Martinova universa bych ji posunul i za osmou sérii GOT u které jsem se tolik nenudil. První sezóna si krásně nahrála, ale opět to první epizoda uzemnila a na to jak "vážný" ten twist byl, se Rhaenyra zachovala dost zvláštně, ona se s tím prostě smířila? Proto už přestávám doufat, že se dočkáme lepšího pokračování. Na tohle už zkrátka nemám chuť... Má to obrovitánskej potenciál, draci vypadají fakt slušně, ale když to není plný na originalitu postav a rodů, tak to alespoň obohaťte o ty draky a scény s nimi. Spíše nespokojenost... 6,5/10 ()

Johnysko

Nemohu se ubránit neustálému srovnávání s GOT. Ten měl prostě všechno a první série se s grácií držela původnímu seriálu na zádech a bavila mě i přesto, že mě vlastně Targaryeni a draci nepřijdou vůbec zajímaví.  Druhá série už je vlastně absolutně o ničem a není tu absolutně nic co zdobilo GOT nebo první sérii HOD. Jen tupé, prázdné a nudné dialogy, které mají zbudit dojem nějakého posouvání se děje nebo snad vyvíjení postav. Tlachání o ničem, kdy se vůbec nic neděje a vlastně se ani nepolitikaří, nebojuje, nekují se intriky, nejsou tu žádné nahé kozy(jen jeden pindík :D) a totální výsměch je Daemonova linka, která připomíná svou hlubokostí 2 díly večerníčku Krteček. Jako natáhnout tohle celé a prosté NIC do 8 hodinových dílů je teda umění. Teď jsem to dokoukal a vlastně ani nevím o čem to bylo protože se tam vlastně nic za těch 8 hodin nestalo, ne teda zapamatovatelného. Fakt bída. Jestli bude 3 season v podobné režii tak přestávám koukat. Už jen to, že jsem skoro u všech dílů pauzoval a raději si četl zprávy na mobilu mluví u mě za vše. Vůbec nemáte k těm postavám žádný vztah, vlastně vám jsou totálně u prdele. ()

Falanx

Kvóty gender a LGBT byly  štábem splněny ještě výrazněji než v první sérii. Typuji tak na 120 až 130%. Pochvala s vyznamenáním zpoza oceánu. Bohužel jsem se nezvládl udržet nad věcí a můj smysl pro spravedlnost snížil hodnocení o další stálici. Vyváženost a základní spravedlnost pojetí příběhu je prostě v tahu. Fantasy nefantasy. Příběh prostě začne fungovat až v určitém stavu reality a vyváženosti. Jen zoufale čekám, až se o svá práva přihlásí páté pohlaví draků  a své si k tomu řeknou afroafričtí ledoví muži...Ach jo :-( a napadlo někoho, že nutnou součástí dobrého příběhu je vcítění se diváka do postav, aby mohl prožívat emoční stavy se svými hrdiny? Profesionálové vědí. ()

waffer47 odpad!

Kdyby nekto nezhledl tuhle 2 serii a sel rovnou na dalsi, nic by dejove a casove nepromrhal, jenom v jedne z osmi casti byla totiz vojenska potycka, v ostatnich sedmi jenom kecani, kecani a kecani, naptosta nuda, propagace cerne spasonosne rasy a Daemon nam jenom zral, spal a sral, vic postav tam pribylo nez zdechlo, je to jednoduse umele roztahane, jo a abych nezapomel LGBTIQ+ tam muselo byt, ano v Trunech byli taky sexualni sceny ale tohle je uz proste moc, ja byt ten co to plati, ma reziser vypoved. ()

Lukas_Marvel

8/10. Když v roce 2022 vyšla první série Rodu Draka tak jsem byl velmi příjemně překvapen. Nebyl to žádný masterpiece, ale po poslední sérii Hry o trůny to byl alespoň kvalitní počin. Proto jsem se taky těšil na druhou sérii, páč tvůrci řekli že chyby a problémy první série, budou v té druhé zlepšeny. No a díky bohu se to fakt povedlo, a druhá řada je nejen kvalitní, ale pro mě i lepší než první. Zase to ale není to ale bezchybný (překvapivě). Třeba taková Daemonova halucinogenní linka je na 100% nejslabší z celé druhé sérii. Ze začátku to bylo docela fajn, ale čím dál měl Daemon větší halušky, tím víc mě to otravovalo. Pak tu byli třeba jen nějaký menší wtf momenty v jinak výborném scénáři a ještě pár věcí. Ale druhé sérii a vlastně celému seriálu to klidně prominu, páč je to aktuálně nejkvalitnější fantasy seriál, a těch potřebujem hodně. ()

Slovoprofesi

Přijde takhle Corlys Velaryon s mopem na hlavě do pokoje za synem, který vypadá, že musel přejít na krokodýla, protože heroin mu přišel nudnej. 20 let se neviděli a on mu říká: "Čus". "Zdar fotr, že ses stavil.""Prej sis teď polepšil.""Jo, jsem dračí šmrdlal." Corlys se zamyšleně zadívá na svého syna. Syn se zamyšleně zadívá na svého otce. "Tak čau.""Čau." Deset minut v hajzlu. A takhle je to celý seriál. KAždá scéna připomíná setkání zhulených filosofů, pro které i věta "Pojedu do Essosu lodí." skrývá zásadní myšlenku smyslu života. Komukoliv můžete říct, co se v druhé sezóně děje a nebude to spoiler, protože se tam neděje NIC. 1. díl - Alicent se koupe a zamyšleně čumí do blba. 2. díl - Rhaenyra stojí na skále a čumí do blba. 3. díl - Daemon má halušky a čumí jak vyplašenej svišť. 4. díl - konečně bitka, draci, došel rozpočet. 5. díl - Daemon má halušky a čumí jak vyplašenej svišť. 6. díl - Alicent je v lese a zamyšleně čumí do blba. 7. díl. - Corlys je smutný. 8. díl - ve třetí sérii si to rozdáme, to uvidíte. To je včechno. Devět hodin času čučíte na krásné scenérie a krajiny, protože nic jiného tam na koukání není. ()

JarinDL7

Absolutní tragédie. Tahle série postrádá dvě epizody, které bezostyšně ustřihli se stejným scénářem, takže to končí nesmyslně před koncem. A tak co, třeba neměli prachy a to jde prominout. Co nejde prominout je to, co provedli s Alicent a v podstatě celým týmem zelených. Tady si nejde vybrat stranu, prostě prezentují zelené jako ty špatné a černé jako ty perfektní. Absolutně opovrhuji tímto výkladem původního díla. Ještě jednou uslyším nějakou feministickou p*** mluvit o míru, tak to prostě dále sledovat nebudu. Ženy z historického hlediska začali víc válek než muži. A nevidím důvod tlačit nějakou nerealistickou představu dějin nějakých progresivních k***. 45 % ()

HejcinBeLike

První co mě zklamalo, bylo rozhodnutí zkrátit počet epizod ve srovnání s 1. sérii z celkových 10 v na 8. I přesto se mi však zdálo, že děj byl příliš zdlouhavý a některé dějové linky byly zbytečně protáhlé. Čekal jsem mnohonásobně více akce. Zatímco 1. série byla kvalitou epizod přiměřeně vyvážená, v 2. série jsou mezi kvalitou epizod jasné výkyvy. Najde se tu pár vynikajícího epizod, ale také zbytečné epizody, které děj nikam neposunují. Zklamáním je, že nejhorší epizoda je ta poslední. V další sérii snad uvidíme více akce a méně zbytečných scén. ()