Reklama

Reklama

Rod Draka

(seriál)
  • USA House of the Dragon (více)
Trailer 6
USA, (2022–2025), 26 h 39 min (Minutáž: 51–70 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Hrají:

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(26)

Seriál, odehrávající se 200 let před událostmi Hry o trůny, zachycuje Targaryeny vládnoucí Sedmi královstvím, ale také vlastní rod na pokraji občanské války. Ještě před narozením syna šokuje král Viserys celou říši prohlášením, že jeho dcera Rhaenyra se stane nástupcem trůnu. Jakmile se narodí zdravý syn, události rychle naberou nový směr a mnozí spřádají plány, které by princezně znemožnily usednout na Železný trůn. S intrikami na obou stranách a říší na hraně zániku zažijete vzestup a pád Rodu Draka. (Magic Box)

(více)

Recenze uživatele Lina k tomuto seriálu (8)

Rod Draka (2022) 

Hra o trůny si získala jméno kvůli výpravnému zpracování, násilí, erotickým scénám a skvělému, byť místy zmrzačenému příběhu. Rod Draka se jí snaží podobat, ale časově na ni vůbec nenavazuje. Začíná zhruba o 200 let dřív a vypráví část historie královského rodu Targaryenů, ze kterého pocházela i Daenerys. Knižní předloha Oheň a krev dostala název podle hesla tohoto rodu. Zpracování ale muselo být těžší než u Hry o trůny, protože tahle kniha je mnohem kratší a navíc napsaná formou kroniky. Popisuje se v ní vznik Západozemí jako říše už od prvního vládce dynastie, Aegona I. (K němu se chystá další seriál.) Rod Draka se zaměřil jenom na část fiktivních dějin, na válku nazvanou "Tanec draků", ke které dojde mezi dvěma uchazeči o trůn. Jedním z nich je princezna Rhaenyra, dcera krále Viseryse. Ten ji dokonce sám jmenoval svou dědičkou. Obvykle se ale dávala přednost mužskému potomkovi a tím je Viserysův syn z druhého manželství, Aegon. Ten se nakonec postaví proti svojí starší sestře. První série RD popisuje události, co válce předcházely, a oba nevlastní sourozence porovnává. Velký vliv na události mají ještě další příbuzní. Kromě Viserysových manželek a mladšího syna Aemonda jsou to hlavně králův tchán Otto Hightower, který mu slouží jako pobočník, a mladší, divoký bratr Daemon (další role prince pro Matta Smithe). Rod Draka staví na kvalitních hereckých výkonech a dialozích. Nechybí ani draci a poslední díl první série je v tomhle směru fantastická ochutnávka pro tu další. Výprava je solidní a kromě erotiky se zase používají násilné scény. Někdy dobré, někdy zbytečné přehnané (za všechny jeden spoiler – těžce nemocná žena po porodu si nemůže jen tak umřít, musí se nechat upálit vlastním drakem). Nicméně až na některé úlety se seriál celkem dobře drží předlohy a na rozdíl od Hry o trůny byl prý i autor knihy tentokrát s výsledkem spokojený. Je tu ale hodně nových postav ve světě, který má svá pravidla. A protože bohužel zase dojde na zbytečnou rozvláčnost (což se stávalo i Hře o trůny), může se stát, že vám děj bude občas připadat nudný a nepřehledný. Ale toho, kdo ocení politiku a má rád svět Západozemí, by Rod Draka mohl potěšit. ()

Syn za syna (2024) (S02E01) 

Už v poslední epizodě první řady, kdy je válka na dosah, děj okamžitě nabírá obrátky a nuda mizí. Začátek druhé série se odehrává sice pořád ještě před bitvami, jenže boj už začal. Přípravy a různá jednání, dokonce mrknutí na Sever (aspoň ve zkrácené podobě). I tentokrát je potřeba šokovat diváka hned zkraje, takže místo drastického porodu dojde na brutální vraždu. V knize je, přiznám se ale, že to, jak proběhla mimo záběr, mi vůbec nevadilo. Stejně to bylo až dost. Jen si člověk říká, kam zmizely všechny stráže. Na dovysvětlení sice dojde v další epizodě, jenže s tak příznivými okolnostmi pro vrahy se předem počítat nedalo. Jak napsal Azrail, tohle se v předloze vyřešilo jinak. Tady se jeden z těch dvou chlubil, jak dobře zná všechny tajné tunely, přitom se oba většinou procházeli po chodbách. Ke králi se v původní verzi vůbec dostat nemohli, ten byl v přísně střežené části pevnosti. Proto vrazi zaútočili v Pobočníkově věži, pri večerní návštěvě u Alicent, a dokonce museli zabít i jednoho strážného. A protože Rhaenyra má být pravou královnou, nikdo jí nekazí image. Špinavou práci obstarává pořád jen Daemon, jenže asi i bez toho, že by svoji ženu zatěžoval podrobnostmi a hlavně s tím, že mělo jít o přímou pomstu, ne o syna za syna. ()

Rhaenyra krutá (2024) (S02E02) 

Hlavně konverzační díl, kdy se tempo trochu zpomalilo. Pořád se pokračuje s určitými odchylkami od originálu (Criston Cole), ve své verzi ale aspoň dávají větší smysl než úpravy v první sérii. Na konci dokonce souboj v Dračím kameni. ()

Hořící mlýn (2024) (S02E03) 

Rod Draka doplňuje a rozvíjí poměrně suchou knižní kostru. To je dobře, jenže jinde už si jde svojí vlastní cestou a jestli to tak půjde dál, bude mít co dělat, aby se na ní udržel. Kvůli snaze ukázat Rhaenyru v co nejlepším světle ji scénáristé nechali neuvěřitelně riskovat. Přitom se nikdo nemůže, jako u posledních dílů GOT, schovávat za to, že jim autor neřekl, co a jak. Děj se tentokrát až na pár scén zas vleče. Kdovíproč tu scénáristé jen tak mimochodem a nezajímavým způsobem uvedli postavu, která bude mít svoje místo v ději až později. A pokud jde o spoilery, v téhle epizodě se vlastně objevil jeden dost velký. ()

Rudý drak a zlato (2024) (S02E04) 

Politický boj o korunu je zajímavý, ale dračí bitvy jsou to hlavní, nač všichni čekají a co dodává seriálu sílu. To se jasně ukázalo už na konci první série. Tentokrát hodně ubylo vaty na úkor akce a hned je to poznat v kvalitě epizody. Teprve tady začal opravdový Tanec draků. 90%.  Spoiler:  O remízu tentokrát tak úplně nejde, Aegon vydrží víc, než by se zdálo. I když... ()

Regent (2024) (S02E05) 

Děj by se i našel. Není špatný, zvlášť v Rudé baště. Tam je něco přesné, zbytek dopsaný tak, aby dával smysl. Škoda, že režisér a scénárista nechápou základní věc - že by měli střídat konverzační scény s akčními, aby obojí vyniklo. Taky by občas neškodilo krátit. Daemon... čeho je moc, toho je moc. "Když začal princ Daemon svolávat do zbraně, povstali podél řek všichni rytíři, zbrojnoši a prostí rolníci, kteří si ještě pamatovali Miláčka říše. ... Pánové od Trojzubce mohli ztratit víc ... ale zanedlouho už také začali vyjadřovat podporu královně." Přidal se lord Blackwood, Mootonové, Piperové, Darryové, Mallisterové, Vanceové (Tullyové ne). Odporu zas tolik nebylo, takže rozvést tohle na tři díly je docela umění a některé přídavky jsou dost zvláštní. Naopak urychlení a zesílení Daemonových problémů s manželkou funguje zatím dobře. 70%. A konečně se můžeme těšit na nové dračí jezdce. ()

Prostý lid (2024) (S02E06) 

Ne zas tak špatné, ale ani zas tak dobré. Tentokrát si té půl hvězdy schovám na jindy. Další sny smíchané se vzpomínkami jako náhražka normálního děje. Nedají zdaleka tolik práce jako dopisovat příběh a zvládne je pár herců. Naštěstí jsme se přece jen trochu někam posunuli. Daemond má konečně volné ruce a Rhaenyra se snaží najít jezdce pro volné draky. Hledání bylo náročné a chvíli trvalo, tady se zatím smrsklo na pokus a půl. Ono je samozřejmě mnohem náročnější natočit dobrou akční scénu než konverzačku a nejde jenom o peníze. Chce to rozpracovat jednotlivé záběry, pohrát si s efekty, neškodí přizvat šermíře, kaskadéry, pyrotechniky. Šetření v tomhle směru jsme proto viděli už ve Hře o trůny. (Tam, kde se mělo jet na koni, se sedělo u stolu, Tyrion místo toho, aby se zapojil do bitvy, jenom zakopl.) Přesto na akci došlo a bylo jí dost. Jistěže intriky jsou důležité, od příběhu ze Západozemí se ale čeká víc.  Co zatím funguje nejlíp, jsou vztahy mezi Aegonem, Aemondem a Alicent. Závěr dílu – další scénáristy dodaná trhlina ve vztahu královny a jejího manžela. ()

Rudá setba (2024) (S02E07) 

Asi tentokrát půjdu dost proti ostatním hodnocením. Skvělé samozřejmě je, že se konečně začalo něco dít a došlo na draky se vším všudy, v tomhle směru se rozhodně nešetřilo. Takže se přece jen dočkali ti, kdo seriál sledují hlavně kvůli nim, a bylo na co se podívat. Dala bych 4*, ale ve věci, kterou většina lidí vůbec neřeší, mám další výhradu, a proto jdu za sebe níž. Celkový dojem dokážu popsat jenom přes spoilery. Už ve Hře o trůny se režisér a scénáristé kdovíproč bavili ponižováním Jona Sněha. Daemon sice není právě kladná postava, jenže dopadl stejně a mění se postupně na chudáka, od kterého se nic pořádného nečeká. Tentokrát ho v Harrenově shodili až na dno. Proto za jednání s mladým lordem Tullym a s říčními pány, kdy by na spoustu odbojných řečí stačilo jednoduše předvést draka, musím ubrat. Bylo to totiž ještě horší než dějová vata v předchozích dílech.  Corlys Velaryon se zatím ke svým synům moc nezná. V původní verzi je naopak oba přivedl ke královně právě on, i když oficiálně jako svoje vnuky, nemanželské syny Laenora Velaryona (prvního Rhaenyřina manžela, toho, kterého Daemon odklidil). A protože Seasmoke předtím patřil Laenorovi, zůstala změna jezdce v rodině. O ovládnutí draka se v knížce pokoušel i druhý bratr. Neuspěl, ale přežil, tady to vzdal rovnou. Princ Jacaerys má zajímavý rozhovor s matkou. Vyjasňuje si svůj původ a je proti plánu zkoušet najít jezdce mimo urozené rody, i když v předloze je tak hledal sám. Rhaenyře odmlouvají i stájníci draků. Takže tenhle nápad se od začátku prezentuje spíš jako špatný, přitom - spoiler - v původní verzi byl výsledek tak 50:50, protože se do něj počítal i Addam se Seasmokem. Tady se ale karty rozdávají trochu jinak, takže uvidíme. Další kandidáti z Dračího kamene se moc nehrnou, a tak se (zase na rozdíl od předlohy) verbují až v hlavním městě. Rhaenyra je přivede Vermithorovi všechny najednou. Místo titulů a pozemků jim slibuje nekrvavé vítězství ve válce a vysvětluje, že si mají získat druhého nejzuřivějšího draka na světě. Užitečnou radu nebo svoji podporu jim nedá. Upřímně, vypadá to, jako by se jich spíš chtěla zbavit. Přesto se najde dobrovolník a teprve potom, co se drak na něm i na dalších kandidátech vyřádí, jde do první linie Hugh. Vlastně se nabídne jako oběť a drak, co právě poobědval, se s ním nakonec spřátelí. Ulf na útěku neprojeví ani zdaleka tolik odvahy. Má ale štěstí, potká Stříbrokřídlou a ta si ho vybere nejspíš z nudy. Pak výlet nezkušeného dračího jezdce do hlavního města. Vypadá to, že scénáristé chtěli prostě tohle téma vyřídit hromadně. Vždyť se najdou fantasy a pohádky, kde osedlávání draků a různých bestií najdete zpracované i líp. Ale pokud nechcete řešit tyhle detaily, je to samozřejmě na pohled opravdu něco, zvlášť v kontrastu k předchozím dílům.  Alicent si zatím vyjede na osamělý výlet, ještě není jasné proč. Ale to, co si za mě tentokrát opravdu drží kvalitu, je scéna z Rudé bašty, kdy Aegona podpírá dokonce i Larys. Ta byla výborná a nikdo ani nemusel mávat mečem. () (méně) (více)

Související novinky

Třetí řada Euforie přece jen dorazí

Třetí řada Euforie přece jen dorazí

16.07.2024

Jen pár měsíců nazpět jste se u nás mohli dočíst, že plánovaná třetí řada veleúspěšné Euforie se zmítá v problémech a není zdaleka jisté, jestli se vůbec na druhou sérii bude nějak navazovat a příběh… (více)

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií

18.06.2024

Jsou zprávy, které sice nejsou nikterak překvapivé, o to víc ale potěší. Žhavými intrikami a ještě žhavějšími bitvami natřískaný Rod draka je obřím hitem - pilot první série dodnes zůstává… (více)

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Spinoffů, prequelů či přímých pokračování jsme se měli ze Západozemí dočkat už několik. V současnosti je jisté, že se letos v srpnu dočkáme druhé série Rodu draka. Dále pak s určitostí vzniká série A… (více)

Reklama

Reklama