Reklama

Reklama

Amonit

  • Velká Británie Ammonite (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

V 40. letech 19. století hledá kdysi uznávaná Mary Anning fosílie na nehostinném pobřeží moře, aby jejich prodejem vydělala na živobytí pro sebe a svojí nemocnou matku. Nabídku bohatého turisty, aby během jeho nepřítomnosti zasvěcovala do své práce jeho manželku Charlottu, z finančních důvodů nemůže odmítnout. A přestože si s bohatou paničkou zpočátku zásadně nerozumí, postupně se mezi nimi začne vytvářet silné pouto. (O2 TV)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (71)

Rockerman 

všechny recenze uživatele

Dějově je to spíše pro ženy. Pochopitelně jsem si nemohl nechat ujít vidět po delší době v akci mou milovanou Kate, která jako obvykle podala v roli odměřené Mary výborný výkon. Příběh je jednoduchý. Dvě ženy různého věku, společenského postavení i povah v sobě po chladnějším seznámení najdou zalíbení a to i v posteli. Z jedné scény je patrné, že Kate Winslet je nejen vynikající herečkou, ale stále ještě i krásnou a žádoucí ženou. 4* (3 + jedna povinná za Kate). ()

Botič 

všechny recenze uživatele

Ammonite silně připomíná Leeho prvotinu God's Own Country. Vřesoviště vystřídalo hučící pobřeží. Dva herce nahradily dvě herečky. A opět sledujeme dva lidi, co si k sobě hledají cestu za dozoru podezřívavých rodičů. I tak je tenhle lov zkamenělin podobně uhrančivý jako předchozí prohánění ovcí po Yorkshirských pastvinách. ()

Reklama

TheRay97 

všechny recenze uživatele

Z poklidného začátku se snímek postupně přeměňuje ve ždímačku emocí. Už od prvního okamžiku jsem si zamilovala nevšední postavu Mary, kterou ztvárnila Kate Winslet. A Kate nemohla podat lepší výkon. Do obrazovky posílala své pocity prostřednictvím pohledů. Až mi přijde neuvěřitelné, že bez jakékoliv mimiky dokázala komunikovat skrze kameru těmi nejhlubšími pocity. Samotný děj je velice originální, akorát domýšlet si konec nikdy nebylo mou silnou stránkou. Přesto si teď film ukládám do pokladnice a rozhodně se k němu chystám ještě několikrát vrátit. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Na prvý pohľad sa môže Ammonite zdať ako taký rutinný pokus o rádoby umeleckú kostýmovú drámu, ktorá by hrozne rada chcela Oscarov, lenže sa nakoniec ukáže, že ktovieako výrazné či podarené nie je. Ale je to presne naopak. Ammonite skrýva výrazne viac a skutočne je všetkým, iba nie rutinným dielom. Nemá cenu riešiť či si skutočne v 40. rokoch 19. storočia Anningová a Murchisonová navzájom lízali buchty a či je vyobrazenie ich lásky autentickej z pohľadu historického kontextu. Pretože pred rokom 1900 ste v živote nepočuli o nejakých homosexuáloch. To len dnes pretláčajú liberálni úchyláci. Nejde o ďalšiu rutinnú drámu, ktorá veľmi ľahko zmizne z divákovej pamäte, práve naopak je veľká šanca, že dôvodu na spomínanie bude mať divák jednoznačne dosť. Ronan a Winslet sú perfektné, režisér má očividne silnú tvorivú ruku a celé mi to skutočne v pamäti zostane zrejme ešte veľmi dlho. Čo ma totálne dostalo bola však záverečná melódia pri titulkoch. To sa môže schovať aj Bach a Beethoven. (9.6.2022) ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

"Is it that I am all alone / yet in my dreams, a form I view / that thinks on me and loves me too / I start and when the vision's flown / I weep and I am all alone." Amonit je komorní a tichý film, zobrazující pomalu vzkvétající vztah, který se od nevinných náznaků postupně přetavuje ve spalující vášeň. Před rokem rezonoval mezi diváky Portrét dívky v plamenech, letos převzal štafetu právě Amonit. Zatímco Portrét sázel na pestrobarevný vizuál, jenž atmosféricky seděl do snímku (nejen) o malířství, Amonit vyniká melancholicky ponurým prostředím anglického pobřeží. Film se v mnohém podobá režisérovu předešlému snímku Na konci světa - a to jak příběhem, tak i atmosférou. Ocenil jsem obsazení bodré Gemmy Jones a sympatického Aleca Secareanu, kteří si zahráli již v Na konci světa, nicméně Amonit je zejména hereckým koncertem (jako vždy) úžasné Kate Winslet a neméně skvělé Saoirsy Ronan, které svým civilním herectvím daly vzniknout uvěřitelnému vztahu dvou žen zmítaných samotou. Vedle milostného příběhu mě zaujala drobná, ale o to více silná dějová linie s porcelánovými zvířátky, při které jsem si nemohl nevzpomenout na (před)loňskou Favoritku. Navíc jsem jako skalní fanoušek Jurského parku a dinosaurů celkově uvítal nejednu paleolontologickou vložku. P.S. Při scénách s vázáním korzetu a kreslením spící Saoirsy jsem si vzhledem ke Kate nemohl odpustit nostalgickou vzpomínku na Titanic. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (7)

  • Aby se Saoirse Ronan (Charlotte) cítila při natáčení intimních scén pohodlně a bezpečně, Kate Winslet (Mary) zajistila, aby v tuto dobu byly na place přítomny ze štábu pouze ženy. (Stanislaus)
  • Lizzie Wiscombe, dobrovolnice v Lyme Regis Museum, byla požádána, aby poskytla Kate Winslet nahrávku svého hlasu v dorsetském dialektu. Winslet poslouchala nahrávku po dobu tří týdnů, například i během vyzvedávání dětí ze školy. Když poté Winslet četla svou scénu, Wiscombe byla dojatá: „Důraz, jejž kladla na jednotlivá slova, způsob, jímž to říkala – takto mohla opravdu znít i Mary Anning.“ (Stanislaus)
  • Natáčení probíhalo v anglickém městě Lyme Regis (hrabství Dorset), kde skutečná Mary Anning (ve filmu Kate Winslet) v první polovině 19. století pracovala a sbírala fosílie. (Stanislaus)

Reklama

Reklama