Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Spousta rodin, jež se potýkají se zoufalým nedostatkem času, vidí v nejnovějších robotech s podobou milých babiček přímo ideální řešení nepříjemné situace. Elektronickou babičku totiž mohou naprogramovat na domácí práce, nákupy, výchovu dětí či na další užitečné činnosti a tím ušetřit hodně drahocenného času i peněz. Vynález se stal velmi záhy hitem. Každá lépe situovaná rodina si ho už pořídila, jen Loudovi stále zápasí s každou minutou. Přestože vůbec nic nestíhají a nemají téměř žádný volný čas, hlava rodiny je neoblomná žádný robot nepřekročí práh jejich domu. Jenže atmosféra u rodinného krbu houstne. Tchyně odmítá hlídat děti a vypomáhat v domácnosti, manželka je den ode dne kyselejší a poslední ranou do zad se stává návštěva sousedů, kteří nehovoří o ničem jiném. Je rozhodnuto. Zdeňkova žena Jarmila vítězoslavně objednává model Róza 350 GLS. Nová babička sice vypadá staromódně, ale zato je velice výkonná. Od chvíle, kdy ji technici Biotexu zapojí, se už Loudovi nemusí o nic starat. Róza den co den myje nádobí, uklízí, vaří cizokrajná jídla a snaží se seč může, aby celá její rodina žila zdravě. Navíc je naprogramována tak, že svou rodinu fanaticky miluje. To však v praxi znamená nelítostnou válku s babičkou sousedů. Během bojů s elektronickou sokyní nejprve dojde na popelnice a okna, ale záhy obě přistoupí k tvrdším úderům, jejichž cílem je naprostá likvidace nepřátel... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (171)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Celkom slušná satira na susedské a rodinné vzťahy v období socializmu a nekontrolovateľný technologický pokrok. Niekoľko vtipných hlášok a dobre nakrútených scén. Lenže od začiatku je jasné, ako sa to celé bude vyvíjať a dnešnému divákovi tak okrem dobových reálií nemá film veľa toho čo ponúknuť. Ale osobne som sa bavil na mnou vytvorenej paralele so Simpsonovcami, kde je Lábus zase manželka a dedo Abrahám je niečo ako pravý opak Rósy. Zaujímalo by ma, či film videl Isaac Asimov a ak áno, aký mal naňho názor. Ale asi nevidel, že... ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Babičky jsou bizarní československé sci-fi, ve kterém si lidé pořizují babičky jako služky do domácnosti a pečovatelky pro své děti. Jenže stačí je trošku špatně naprogramovat a jsou z nich neřízené vraždící monstra v dlouhé zástěře. Z počátku to začíná nevině pár rozbitými okny, rozbitými dveřmi, píchlými pneumatikami, ostnatými dráty kolem domu, přes oběšenou kočku a zabitého psa až po babičku s kosou, která si vykračuje proti dětem. Natočit to dneska, mohl by z toho být slušný horor. Bohužel tohle je natočené na počátku 80. let a ještě k tomu v socialistické zemi, kterou Československo bylo, což se na filmu velice podepsalo. Už při úvodních titulcích jsou slavně velebeny šedá sídliště, Nuselský most a ty staré skříňové počítače, které můžeme vidět ještě v Rumburakovi. Rodinka hlavních představitelů žije v klasické socialistické vilce se zahradou. Otec se živí jako umělec, hraje na housle a chová králíky. Matka je nějaká vysokoškolská profesorka. Rozhodně jejich vzezření, Lábus s knírem a Kolářová s krátkými vlasy, vypadá strašně. Ovšem hrají docela obstojně, ale nejlepší jsou stejně ty babičky. Něco jako Robin Williams ve filmu ANDREW, ČLEN NAŠÍ RODINY, jen s tím rozdílem, že tohle je klasická stará česká babička. Jen snad zamrzí, že se ve filmu neobjevily pravé babičky. Co by asi řekly na své kybernetické náhrady? Myšlenka filmu je dobrá. Kdyby to dneska někdo přetočil, mohl by z toho být pěkný horor. Takhle je to jen průměrné československé sci-fi s prvky komedie. [1951. hodnocení, 146. komentář, 48%] ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Ulítlá jednohubka, která Vás za a/ buď sere, za b/ se u ní smějete nebo Vás za c/ sere a zároveň se u ní smějete. A jelikož je v mém případě c správně, tak půjdu do mírného nadprůměru. Zdravá láska, to je sice ráj, ale kdo by byl řekl, že v československé kinematografii bude souboj dvou robotických babiček mít takový šmrnc a zároveň se u něj budete smát. ()

Lupes 

všechny recenze uživatele

Kdyby to dnes natočil Hollywood, byla by to vizuální pecka, nad kterou by se všichni rozplývali. Rozpočet, dobové technologické představy i zasazení do maloměšťáckého socialistického kontextu tomuto počinu zbytečně ubírají body. Svým myšlenkovým motivem to není o nic horší než Ex Machina, Já, robot či tolik přeceňovaný Westworld. Jistě, televizní režisér Rychman není Spielberg, ale také neměl jeho možnosti. Přesto se tu odvíjí docela zajímavá etická zápletka, ve které se zbytečně moct místa věnuje dogmaticky povinnému realistickému úvodu, aby se ve druhé části pomalu a překvapivě objevovaly prvky absurdního dramatu, černé komedie i hororu (šokující a zneklidňující obraz oběšené kočky předčí podobné snahy mnoha hollywoodských blockbusterů). Herectví (především Lábusovo) je na mizerné úrovni, akčním scénám chybí Cameronova choreografie, ale nápad a vtipné (v rámci logiky příběhu a vize budoucnosti i chytré) využití nevinnosti Libuše Havelkové posouvají tuto televizní inscenaci málem na ****. Když ale opadne nadšení, jen ***. ()

argenson 

všechny recenze uživatele

Nějak k téhle zvláštnosti neumím zaujmout postoj... Je jasný, že přes výborné herecké obsazení ve filmografii žádné z nich tohle nemá zásadní pozici. K smíchu mi to moc nepřišlo, naopak byly momenty, kdy mě mrazilo v zádech (to do zblbnutí opakované "Mám vás ráda" by vytočilo i největšího flegmouše). V celkovém výsledku málo zábavná moralita oživená rádobyoživujícími prvky sci-fi. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (7)

  • Rozpočet filmu bol 4 milióny Kčs, čo bolo na vtedy menšinový žáner sci-fi podľa kritikov priveľa. [Zdroj] (Raccoon.city)
  • Režisérovi Rychmanovi bolo v dobe natáčania 61 rokov a z dôvodu jeho zdravotných ťažkostí a niekoľkonásobnej hospitalizácie bolo natáčanie filmu prerušené viackrát. [Zdroj] (Raccoon.city)
  • Na přehlídce babiček firmy Biotex stojí v čase 19:53 mezi zájemci i režisér filmu Ladislav Rychman. (Ganglion)

Reklama

Reklama