Temné lesy

Sestra varšavského státního zástupce před 25 lety záhadně zmizela. Díky právě objevenému tělu má novou naději zjistit, co se tenkrát stalo. (Netflix)

Anderton

Cobena sa tentokrát chytili Poliaci a chceli byť iní, než ich britskí alebo španielski kolegovia. No a iní síce sú, ale o niečo menej presvedčiví. Temné lesy sú mierne rozťahané, občas v nich hapruje logika, čo by nevadilo, ak by bol dej natoľko napínavý, že by to každému bolo jedno. Ak si hutnosť deja porovnám napríklad so šesťdielnym francúzskym Hvozdom, nedá sa skonštatovať nič iné, len že Temné lesy by boli skvelým celovečerákom, prípadne trojdielnou minisériou. Ale v rámci doplňovania si Cobenovských adaptácií odporúčam a čas strávený s týmito postavami neľutujem. 70% ()

jedna_vrana

Prvé dva diely ponúkli divákovi všetko to, čo dobrý kriminálny seriál má mať – myšlienku, dejový spád, prelínanie prítomnosti s minulosťou, dobrú prácu kamery na navodenie atmosféry, sympatický herec v hlavnej úlohe – aj v mladej, aj v jeho súčasnej podobe. A potom sa celé dielo postavené na dobrých základoch akosi rozsypalo. Až do konca prevládal pocit nudy a neuveriteľnosti ako hlavného, tak aj vedľajších príbehov. Film stratil potrebné tempo a zahrnul diváka množstvom balastu. ()

Trevor

Poliakom sa podarilo vytvoriť vcelku zaujímavý príbeh s peknými retro prestrihmi. Škoda že sa dej trochu viac nevenoval aj Malczakovi a udalostiam v roku 1994 ktory mohol nahradiť niektoré slabšie miesta v dejovej línii v súčasnosti. A v každom prípade to mohlo mať prekvapivejší záver, na druhej strane mu ostal ten najviac reálny. Oceňujem boj prokurátora proti skorumpovaným novinárom ktorí figurujú na výplatnej listine bohatých ľudí nielen u susedov v Poľsku. ()

MI-380

Z cobenovek na Netflixu zatím nejslabší. Čtu knihy, mám porovnání. Tady jde o neúnosně natahované scény na úkor děje, takže ani šest padesátiminutových epizod nedokázalo převést alespoň většinu románového děje do filmové řeči. I těch scénáristických změn bylo přespříliš, doporučuji přečíst knihu. Mnohem lépe dopadly seriály Cizinec, Nevina nebo Nadobro ztracený, u nich jde o rovnocenný zážitek s knihou. Jsem zvědav na další, Netflix s Cobenem podepsali smlouvu na 14 románů… 60 % (aktuálně 1 008 hodnotících s průměrem 71 %). ()

Prochy38

Tak z toho seriálu mám naprosto rozporuplné pocity.... Na Poláky velmi sympatické obličeje, fakt dobře - poutavě natočeno. Kamera mistrná a hrozně prima hudba. Fajnová volba herců, myslím v té době po 25ti letech. Příběh milý, ale .... ALE!!! Je vidět, že mě tvůrci tlačí na pilu moc. Je tam hodně wtf momentů, kdy nám tvůrci schválně neříkají známé informace, které by od začátku dost napověděli, ale záměrně nám dají nakouknout a nedořeknou, což normálně neva, ale tady je to spíše otravné až protivné. Mít do víc dílů, asi s tím praštím a nedokoukám... nakonec prima, ale bylo to skoro jasné od začátku, jen se nás snažili přesvědčit, že to tak není a přitom bylo. NA jednu stranu super, na tu druhou sakra proč??! ()

• Keď sa v deji presunieme do roku 1994, keď mladý Pawel čaká Lauru pred jej panelákom, zreteľne vidieť, že na bytovke sú plastové okná, čo v roku 1994 nemohlo byť. (Stillborn83)