Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(13)

Obsahy(1)

Píše se rok 1874 a londýnští Forsyti se připravují na malou rodinnou zásnubní slavnost, která je skvělou příležitostí, aby se všichni příslušníci tohoto starého váženého anglického rodu zase jednou setkali. Pravda, příležitostí poněkud pochybnou, neboť Monty Dartie, mladý a nemajetný floutek, není právě mužem, jakého by si starý James Forsyte pro svou dceru Winifred přál - jenže co dělat. Svět se mění a je třeba to respektovat. Ostatně tento ústupek starým dobrým mravům nebude zřejmě posledním. Úctyhodnou rodinou Forsytů mají v nejbližších letech otřásat události, jaké by si ještě před pár lety nikdo neuměl ani představit. Na startovním bloku první z nich je již připraven mladý Jolyon, který hodlá učinit věc dosud naprosto nevídanou: opustit svou ženu i rodinné bohatství a jít za hlasem srdce... Tak začíná nejnovější (desetidílná) britská adaptace slavného románu Johna Galsworthyho, zachycujícího v celé své šíři (tzn. tří románových trilogií) život tří generací rodiny Forsytů - od poklidného údobí vlády královny Viktorie až do dvacátých let minulého století. Hrdinové této rodové kroniky, (která podle autorových slov "balzamuje" život této střední vrstvy) v proměnlivé scenérii svého i okolního světa zvolna stárnou, dospívají, na ulicích se místo kočárů objevují automobily... svět se zkrátka mění a život jde dál. John Galsworthy (1867-1933) bývá někdy označován za posledního velkého vypravěče viktoriánského období, "Forsyti" (první vydání v r. 1922) jsou jeho dílem nejznámějším. V r. 1932 obdržel Nobelovu cenu za literaturu.) První šestadvacetidílný televizní přepis "Forsytů" z r. 1967 se s mimořádným úspěchem hrál i na naší obrazovce a zůstal dodnes v povědomí řady diváků. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (81)

Vejrrr 

všechny recenze uživatele

Dokonalost. Jiné slovo to vystihnout nedokáže. Velice subjektivní protože jsem si (jak je mým zvykem) přečetl nejdříve knižní předlohu a pak huráá k počítači. Ta kniha je dostala. Naprosto jsem se do ní ponořil a zkrátka to není náhoda, že se o ní ve škole učí, protože její kvalita a význam jsou rozhodně na místě. Způsob, jakým se podařilo zfilmovat tohle dílo se vzal jeduduše řečeno za správný konec. Tragédie, těžké osudy těch dobrých, utrpení špatných ... zoufalství abezmoc plynoucí z rodinných křivd .... všechno. Nelze něž doporučit všem všech věků. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Jen mi tu vadilo, že přestože kostýmy, výprava a i herecké výkony byly zvládnuty výborně, ale maskování herců jako sedmdesátiletých dědků nějak zklamalo. Když totiž celý seriál (snad doba padesáti let) každý z nich vypadá stejně, ani jim nezešednou vlasy a stárnutí je rozeznatelné jen vyjímečně, nebo když už jsou opravdu starší o těch padesát let, tak je něco v nepořádku. Soamesova manželka je odporně "dobrá", Jolyon odpornej správňák. Je to zvláštní, ale ze všech postav mi byl sympatickej jen Soames. Všechno ostatní byli lidi, kteří se přetvařujou nebo ze sebe dělají svatý. On si na nic nehrál. Ještě taková drobnost, už v předloze psal Galsworthy, aby byli lidé k Irene milejší a nesoudili ji příliš tvrdě, že by jejich manželství skutečně nikam nevedlo. Asi si sám uvědomoval, že všechny sympatie půjdou k Soamesovi, což se stalo i v seriálu. A teď bych ještě rád viděl i ten starší seriál o Forsytech. ()

Reklama

elea 

všechny recenze uživatele

Deseti-dílná minisérie podle románu Johna Galsworthyho, která se odehrává v 19. století, se může pochlubit skvělým výkonem Ruperta Gravese a Damiana Lewise v hlavních rolích. Také nesmím zapomenout zmínit skvělou výpravu, kterou se tento seriál může pochlubit. Ukazuje nám taky poměry ve vyšších vrstvách konzervativní Anglie. Je sice pravda, že je zbytečně dlouhý - neuškodilo by poslední dva díly spojit do jednoho, ale jinak je skvělý. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Matně jsem si vybavoval ještě první zpracování ze 60. let, které bylo tenkrát v Československé televizi nesmírně populární. Ze zvědavosti jsem se proto podíval i na tuto novější verzi a vcelku mě nezklamala. Nemůžu sice nijak srovnávat s původní černobílou verzí, ale tato novější byla zřejmě posazena víc do stylu telenovely, což připisuji ženskému scénáristickému rukopisu. Nicméně poslední díl vše napravil a vyznění nakonec telenovelové nebylo. Zhruba poloviční stopáž oproti původní verzi také vysvětluje, proč děj místy působí tak zlomkovitě až zbrkle. Neškodí také připomenout si kastovní rozvrstvení anglické společnosti, jehož podstata se od  zobrazeného přelomu 19. a 20. století ve své podstatě zas až tolik nezměnila. Štvalo mě ale, že až příliš často slova českého dabingu i v klíčových okamžicích zanikala v příliš hlasitém hudebním doprovodu, což je bohužel velký nešvar současné české nejen televizní tvorby. ()

adriane9 

všechny recenze uživatele

Miluju tuhle ságu a už jsem dala za svůj život druhé kolo shlédnutí.. Jednou v pubertě a teď kdy jsem ještě větším milovníkem této historie, tedy doby viktoriánské. Nádherná Gina McKee a odporně dobrý Lewis, příběhy propletené, citové strádání i kopa vášně. Zkrátka všechno pěkně naservírované v okruhu rodiny, která mi přirostla k srdci. ()

Galerie (36)

Reklama

Reklama