Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh z pera bývalého mukla Jiřího Stránského a dnešního předsedy PEN-klubu je situován do 50. let a uranového lágru politických věznů na Příbramsku, kam po pádu stalinského kultu přichází na konci roku 1958 coby vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Téma soužití bývalého hlavního "bachaře" a politických vězňů v bolševickém koncentráku posloužilo tvůrcům k nadčasové úvaze o možnosti (či nemožnosti) odpuštění a smyslu spravedlnosti. Snímek bohužel nesplnil očekávání - především pro svou syžetovou řídkost a nedostatečné vyklenutí dramatického oblouku včetně přirozené gradace příběhu. Příjemné jsou naopak kamera a herecké obsazení, tvořené doslova plejádou špičkových českých herců. Představitel jedné z hlavních rolí - Jiří Schmitzer byl roku 1997 oceněn Českým lvem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (155)

korbitch22 

všechny recenze uživatele

Tak neskutečně brutální a depresivní film,že se ani nedá skoro dokoukat.Beznaděj,bolest,utrpení,nespravedlnost...ale i čest a odvaha.Kdo přede mnou někdy řekne,že za komančů bylo líp,nebo že je volí,vlastnoručně ho rozmlátim na atomy a ještě mu poseru hrob.Děda byl malíř,kterýho vyslýchali pořád,protože nebyl ve straně a tátu kvůli tomu nenechali studovat strojní průmyslovku a musel na učňák tiskaře.....grrrr i hate fucking comunist! ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Naše nápravná zařízení jsou vysoké pece v nichž pretavujeme najhorší šrot v ušlechtilej kov..." Plukovník Dobrý je ten, ktorý posiela ten "šrot" do pracovných táborov, najčastejšie za vlastizradu a špionáž. Zrazu sa však za zvláštnych okolností ocitá v tábore so všetkými, ktorých tam poslal. Samozrejme pomstiť sa chce takmer každý... Podobných prípadov vraj bolo viac a hovorím za seba, že som o nich veľa nepočul. Pochváliť treba atmosféru strachu, chladu a stratených rokov, jednoducho ten vlečúci sa čas, ktorý vám kráti život, ale neprináša radosť. Toto je silná stránka filmu a výkony Schmitzera, V.Dlouhého a K. Heřmánka ho ešte umocňujú. Prekvapuje ma pomerne malý počet hodnotiacich, pretože zvlášť Česi sú známy tým, že svoje domáce filmy podporujú. Bude to asi tou nie pre každého atraktívnou témou komunistických čistiek, ale i to je kus našej histórie a je dobré o tom vedieť. 80%. ()

jujec 

všechny recenze uživatele

Jak je uvedeno, do tábora přichází ten, kdo část z věznů do tohoto lágru dostal. A to je vlastně vše - je jasné, že jedna skupina vězňů by nově příchozí kolegu nejradši zabila, druhá část ho brání. Hodinu a půl sledujete nelidské zacházení s vězni, svévůli bachařů - konce a vlastně ani děje se nedočkáte. Prostě ztráta času, byť téma, kterému se film věnuje, by nemělo být zapomněno. ()

JosefTomas 

všechny recenze uživatele

Škoda promarněné šance. Byl by z toho nádherný pomník jedné doby, vyšperkovaný v technickém kabátu. Bohužel se tak nestalo, a tak zůstává jen plochým (leč řemeslně zvládnutým) počinem, kterému chybí více tvůrčí invence, která by ho katapultovala do kolonky výjimečné. U Bočanových filmů bývá zvykem, že jeho film táhnou herci. Tady tomu není jinak a herecké obsazení je velmi pestré, takže některé dialogy tak netrhají uši, i když příliš šustí papírem. Další problém je zajisté nekonzistentnost, neboť příběh spíš plyne, než aby někam směřoval a atmosféra se buduje až příliš dlouho. Tempo samo o sobě je dosti pomalé a nepomáhají tomu ani rádoby umělecké dlouhé záběry, které ale tvůrci nedokáží prodat (na tom má zásluhu jistě malý rozpočet, který toho moc nedovoluje). Ve výsledku tak dostáváme nevyrovnaný film, který se pyšní sice vynikajícím obsazením, ale krom poctivé atmosféry nemá v příběhu moc nabídnout. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (10)

  • Hynek Bočan využil k natočení filmu částečně reálií i herců z probíhajícího natáčení seriálu Zdivočelá země (od r. 1997). (sator)
  • Scény z jáchymovských dolů byly natáčeny v Rudných dolech Měděnec. (Frontie)
  • Scény filmu z prostředí dolů byly natáčeny v železnorudném dole v Chrustenicích u Berouna. Filmovalo se také v památníku Vojna u Příbrami. Památník je věnován obětem komunismu. (Spiizy)

Související novinky

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Reklama

Reklama