Reklama

Reklama

Rok 1942, bitka pri Rževe, známa ako vojnový mlynček na mäso. Po bojoch pri dedine Ovsjannikovo zostala nažive iba tretina roty sovietskych vojakov. Všetci sa snažia vydržať do príchodu posíl. Ale z ústredia  prichádza rozkaz, aby dedinu udržali za každú cenu. Takže nemôžu ustúpiť... Všetci pochopia, že je to rozsudok smrti, pretože z beznádejného boja nemôžu nevyviaznuť živí. Do dediny zomierajúcej pod nepriateľskou paľbou nečakane prichádza mladý poručík zo špeciálnej jednotky, ktorého úlohou je hľadať a odhaľovať zradcov medzi svojimi. Poručík je presvedčený, že to je jediný spôsob, ako dosiahnuť víťazstvo. Udalosti naberajú nepredvídateľný smer... (TV JOJ)

(více)

Recenze (97)

JASON_X 

všechny recenze uživatele

"Nas mnogo, čto takoe odin!" Obětování jedince/několika jedinců ve vyšším zájmu celku, je letitým historickým zvykem nejen u hmyzu, ale i u lidí, třeba u Číňanů nebo Rusů. Nám současným, blahobytem zhýčkaným ba zdegenerovaným západním individualistům to může připadat nespravedlivé až děsivé, ale jak známo účel světí prostředky a druhá světová tedy nakonec dopadla tak, jak dopadla (ačkoliv Sověti měli v každé bitvě zpravidla několikanásobně vyšší počet obětí než nepřítel). Vynikající válečný film, komorní a extrémně málo epický, postavený spíš než na bojových scénách na interakci jeho postav, ale přesto silný a působivý. Už jen úvodní scéna sovětského útoku proti německým zákopům svou syrovostí a autentičností strčí do kapsy většinu obdobných scén v obdobných pompézních velkofilmech amerických. Nebýt trapně zkarikované postavy fanatického podporučíka v modré čepici a zbytečně "autenticky" třaslavé kamery, jdu na pátou. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Nikterak horentně hysterickou historií propíraná bitva u Rževu ve válečném roku 1942 se v rukou idealistického režiséra Igora Kopylova proměnila na snůšku zkreslených fakt a heroických charakterů. Technicky to také není dokonalé, ta mírná zaostalost ruských produkcí bude zřejmě věčná, ovšem několik decilitrů krevních šplíchanců a přítomnost drastických scén se rozhodně počítá. Dvě hodiny celkem plní nároky sugestivního diváka, který touží být ušpiněn a zmrzat v zákopech. Vojáci jsou příkladně oddaní samopalu i kořalce, na přetřes se dostanou německé letáky, rozházené ze vzdušného prostoru, jejichž vlastnictví se rovnou trestá smrtí. Nejvýraznější postavou je neoblomný a spravedlností posedlý podporučík ruské kontrarozvědky, který u jednoho postaršího vojáka takový leták nalezne. Ovšem následně dojde k nevěrohodné přeměně jeho charakteru. Němci jsou podáni pochopitelně velmi stroze. Stěžejní střet s nimi probíhá za tmy, což mě zrovna neuchvátilo. A závěr filmu byl absolutně nevyhovující. Snímek nemá proporce výsostně zajímavého válečného filmu. Rusové jsou líčeni coby absolutní hrdinské typy, až to bylo k smíchu. Nebyl jsem ale nikterak extrémně znuděn. Plynulo to celkem příjemně, jsou ale určitě věrohodněji podané filmy z 2. světové války. Tohle maniakální hrdinství už do moderního válečného filmu snad ani nepatří. Zmapování tehdejších válečných událostí zřejmě nezachutná historikům, divák, co na přesnou historii nehledí, nebude mít větších námitek. 6/10 ()

Reklama

Daddko 

všechny recenze uživatele

Sú dva filmy - bitka o Ržev (a určite aj dokumentárne).Tento a Bitva o Ržev (Saška) z roku 1981. Nejdem popisovať dejiny „Mlynčeku na mäso“, tých zdrojov je nekonečno. Tento je na motív príbehu Vjačeslava Kondrateva z roku 1991. V roku natočenia (2019) už zachytáva logickú realitu aká bola na bojisku a nie ako ju prezentovala sovietska propaganda, o vedúcej úlohe strany nič, naopak. Politruk je roztrasený a bez autority, dôstojníkovi NKVD (výborná mentálna analýza týchto ľudí) sa či už veliteľ jednotky alebo vojak vzoprie, to nebývalo. Nazval by som to vojenská psychodráma jedného dňa bojov so všetkými ľudskými vlastnosťami na vzorke sovietskych vojakov. Takí i onakí, hrdninovia aj zbabelci, presvečení fanatici aj reálne mysliaci ľudia, čestní aj podliaci. A keďže je to Ruský film má to aj nacionálny podtón. Žiadne špeciálne efekty, nakrúcalo sa v reálnych podmienkach zimy (-30C), bojové scény na slušnej úrovni i keď Oslobodenia to nie je. V Rusku sa film chytil, práva kúpili viaceré krajiny (USA, Japonsko,...). Slabé hodnotenie na ČSFD pripisujem nespokojnosti diváka očakávajúceho „Mlynček na mäso“.no najmä Rusofóbii niektorých kolegov.  Je asi len pre fajnšmekrov vojenskej histórie a Ruských filmov. 5* ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Pomaly si musím začínať hrabať v palici, aby som si spomenul kedy som videl vynikajúci vojnový film. Priemerných a dobrých vzniká stále dosť , ale na niečo skvelé si ešte musím počkať. Už prvá úvodná scéna mi nebola celkom po chuti. Príliš silná a hlasitá hudba dosť pokazila dojem z inak dobre natočenej bitvy, všetko bolo ako má byť, ale keďže nikoho z postáv v úvode nepoznáme je to bez emócií, malá zoznamka s postavami. Po utíchnutí paľby postavy dostávajú priestor a začína to byť zaujímavé, pochválim scénu s nemeckými letákmi a všetky ostatné, ktoré na ňu priamo nadväzujú. V závere dostáva priestor ruský heroizmus, guľometná paľba vyznieva pomerne trápne, Nemci sa nechávajú kosiť guľometom ako gumený panáci a tak...Vidím to ako premárnenú šancu, dalo sa z toho vytrieskať oveľa viac a problém rozhodne nebol v peniazoch. 60%. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

„JÁ SE NEPTAL KOLIK MÁŠ LIDÍ, ALE JESTLI JSI ROZUMNĚL ROZKAZU...“ /// Hned v úvodu dobrá válečná scéna s dobitím území… Rusové vyprávějí, jak tenkrát bojovali … třeba pod dohledem členů „zvláštního“ oddílu… nebo že sovětskej velitel, byl… prostě věděl, že je jich „mnoga“. Film komunistickejch idejí zbavenej (- navíc se závěrečnou zajímavou pointou) přináší solidní poměr válka – drama. Jasně, dočkáme se i toho „gerojskýho“ patosu, ale kdo to dneska do filmů necpe, že? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Povídku „Vykoupeno krví“, kterou napsal Vjačeslav Kondratěv, neznám. 2.) Jsem politicky uvědomělej (navíc je nás hodně!). 3.) Thx za titule „bounas“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** ()

Galerie (19)

Zajímavosti (9)

  • Autoři plánovali natočit film v okolí Rževa, ale protože v této oblasti nebyl dostatek ubytovacích kapacit, natáčelo se nakonec na vojenském cvičišti Rževskij polygon (severovýchodně od Petrohradu), kde byly na polích sestaveny domy převezené z opuštěných vesnic tverské oblasti, aby byly scény autentické. (Tonula)
  • V jednom z rozhovorů při uvádění filmu autoři tvrdili, že se natáčelo až ve třicetistupňových mrazech, ale v tomto období byly zimy u Petrohradu „teplé“ – ani v roce 2018, ani v roce 2019 neklesla teplota pod -13 stupňů. (Tonula)
  • Tvůrci filmu se rozhodli točit co nejvíc reálně, takže v bojových scénách nebyly použity žádné speciální efekty. (Tonula)

Reklama

Reklama