Reklama

Reklama

Vichry války

(seriál)
  • USA The Winds of War
TV spot
USA, 1983, 883 min

Režie:

Dan Curtis

Předloha:

Herman Wouk (kniha)

Scénář:

Herman Wouk

Kamera:

Charles Correll

Hudba:

Bob Cobert

Hrají:

Robert Mitchum, Ali MacGraw, Jan-Michael Vincent, John Houseman, Polly Bergen, Lisa Eilbacher, David Dukes, Elke Sommer, Chaim Topol, Ben Murphy, Peter Graves (více)
(další profese)

Románová sága amerického autora Hermana Wouka Vichry války (1971, česky poprvé 1996) líčí události od března 1939 až do přepadení Pearl Harboru na sklonku roku 1941.
Jejím ústředním hrdinou je korvetní kapitán Victor „Pug" Henry (Robert Mitchum), který těsně před válkou odjíždí jako americký námořní atašé se ženou (Polly Bergenová) do Berlína, kde ho zastihne vyhlášení války. Jeho tři děti jsou každé v jiném koutu světa a pohybují se v odlišných prostředích. Určitým protipólem jsou složité životní peripetie židovské rodiny Jastrowových, zejména spisovatele Aarona Jastrowa (známý divadelní režisér a producent John Houseman) a jeho neteře Natalie (Ali MacGrawová), kteří žijí v Itálii. Německý pohled na věc doplňuje smyšlená postava generála von Roona (Jeremy Kemp).
Rodinné události se prolínají s historickými, klíčové momenty války jsou většinou nazírány očima hrdinů, především kapitána Henryho, jenž se jako Rooseveltův důvěrník setkává s předními evropskými politiky (Hitler, Mussolini, Churchill i Stalin). Osudy Henryových a Jastrowových se spojí v milostném vztahu Natalie a Henryova syna Byrona (Jan-Michael Vincent).
Mezi producenty najdeme jména Branka Lustiga, který přežil věznění v Osvětimi a později se stal držitelem dvou Oscarů (za Schindlerův seznam a za Gladiátora), a známé herečky hororů Barbary Steeleové (u nás známé především z Cormanovy Jámy a kyvadla), která se tu mihne v roličce manželky bankéře Schollera. Hlavním producentem a režisérem ambiciózního projektu byl Dan Curtis (1927–2006), který o pět let později ještě natočil stejně obsáhlé pokračování War and Remembrance (Válka a vzpomínky). Autor předlohy Herman Wouk se snažil uplatnit při natáčení jistou míru kontroly a na obrazovce ho můžeme vidět v epizodní úloze sienského arcibiskupa.
Skladatel chytlavého hudebního tématu Bob Cobert byl zažalován kvůli jeho původnosti a v roce 1991 svou při také prohrál, neboť bylo prokázáno, že se jedná o píseň Sans Vous (Bez vás), kterou v roce 1965 zkomponoval profesor jedné evangelické univerzity v Illinois John Woodbridge.
Vichry války se při prvním americkém uvedení dočkaly velkého diváckého ohlasu a také různých ocenění, mj. tří Cen Emmy (z třinácti nominací) a čtyř nominací na Zlatý glóbus. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (14)

dawe787 

všechny recenze uživatele

Naprosto perfektní seriál, který jsem do nedávna ještě neznal. Od začátku se děj pohybuje okolo hlavních postav, které se díky své profesi a také i životnímu osudu pohybují na místech, které byly z hlediska války důležité a velmi podstatné. Kromě jejich osudů budeme sledovat i důležité bitvy a různé jednání nejvyšších činitelů všech válečných stran. Podoba politiků jako Roosevelt, Churchill nebo Hitler je velmi autentická a herci si dali záležet i na vystupování, gestech a řeči. Filmaři se snažili vložit do příběhu opravdu sledově vše důležité, takže si přijdou na své jak milovníci válečné historie, tak i fandové rodinné ságy, protože vše do sebe zapadá, jak má a ne jeden životní zvrat vás chytne za srdce. Děj začíná vlastně před vypuknutím války, kdy už je na spadnutí a poslední díl končí útokem na Pearl Harbor. Mohu jen doporučit. Pokračování navazuje volně a bez problémů v seriálu War and Remembrance. ()

facehugger

všechny recenze uživatele

Hodnotit zatím nemohu, sleduji seriál poprvé - po dvou epizodách nemám vážnější výtky. Až na jedinou ... Český dabing byl desítky let symbolem vysoké kvality. Proto jsem se chytil za hlavu, jak mohl Hitlera dabovat herec s měkkým poloaltem, když z dobových záznamů je známá skutečná barva jeho hlasu. Podruhé jsem se chytil za hlavu, když jsem slyšel česky nadabované nacistické generály oslovovat Hitlera nikoli "můj vůdče", ale "Mein Fuhrer", vyslovované čecháčkovsky "majn fírer". ()

Reklama

JimLogan 

všechny recenze uživatele

Musím říct, že příjemné překvapení. Z herců vede jednoznačně Mitchum, který na svých tehdejších 66 let měl neskutečné charisma a bez problému jsem mu věřil všechny polohy jeho postavy. A také Ralph Bellamy jako Roosevelt byl docela příjemným překvapením. Reportážní a dobové záběry, stejně jako vyprávěné pasáže, jsou začleněny nenásilně a celkově to působí dost kompaktně. Škoda jen, že poslední díl působil jen jako utnutí dobře rozjetých dějových linií - snad odraz plánovaného pokračování, které vzniklo až o tři roky později a k nám se asi nikdy nedostane. Škoda. Zajímavostí je obsazení Güntera Meisnera do role Hitlera, který si stejnou úlohu (byť v komediálním pojetí) zahrál již o rok dříve v Belmondově Esu es. Mussoliniho hraje pro změnu italský režisér spaghetii westernů Enzo G. Castellari. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Z dramatického hlediska výborně pojatý seriál sledující činnost námořního kapitána Henryho (Robert Mitchum) přiděleného jako vojenský atašé do Evropy na počátku druhé světové války. Protože Spojené státy jsou ještě neutrální, může Henry cestovat po Británii a Sovětském svazu stejně jako po Německu a setkávat se jak se Stalinem a Churchillem, tak Hitlerem. Seriál celkem věrně líčí pohled americké politiky na válku a postoj jejích hlavních představitelů k ní. Jde o vzdálenou obdobu ruského megaprojektu Osvobození, i když v mohem komornějším a osobnějším pojetí. ()

Noddy 

všechny recenze uživatele

Tento seriál som videl niekedy v polovici 80. rokov na rakúskej TV stanici ORF. Podľa toho som ho aj pôvodne hodnotil ***. Teraz som ho však dopozeral v češtine a okamžite som ho prehodnotil maximálnym počtom hviezdičiek. Veľmi dobre odvedená práca tvorcov. Pomocou fiktívnej rodiny námorného dôstojníka Henryho spoznáme príčiny, dôvody a pozadie vypuknutia 2. svetovej vojny a môžeme spolu s nimi prežiť jej udalosti až do vstupu USA do konfliktu. Jediné čo sa tvorcovia "kopli" bolo zobrazenie sovietskych vojakov. Ich uniformy a hodnostné označenia v roku 1941 boli úplne iné ako tie, do ktorých ich obliekli. Tie na hercoch zodpovedali stavu na konci vojny. Samozrejme nehovorím o v seriály použitej bojovej technike, čo je samozrejmé, že sa len ťažko dá zabezpečiť pôvodná, z toho obdobia. Tu však išlo o fakty spojené s 2. svetovou vojnou a tie sa tvorcom podarilo divákovi priblížiť. Je to akýsi "dejepis vo filme". Pokračovanie seriálu s názvom "War and Remembrance" je nemenej zaujímavé a je škoda, že sa u nás nevysielal. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (5)

  • Jednotlivé díly TV Prima spojila vždy po dvojicích, bez mezititulků, takže vysílání mělo "celovečerní formát" v rozmezí 90 až 100 minut. (ceskyhonza)
  • Roli Mussoliniho ztvárnil italský filmový režisér Enzo G. Castellari. (JimLogan)
  • Hitlera zde stvárnil Günter Meisner, který stejnou roli, i když spíše v komediální poloze, hrál již o rok dříve ve filmu Eso es (1982). (JimLogan)

Reklama

Reklama