Reklama

Reklama

King Kong

  • USA King Kong
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Měl to být osmý div světa. Ale utrhl se z řetězů. Slavné filmové monstrum, obří opičí samec King Kong, vzbuzuje úžas filmových diváků už od roku 1933. Právě první verze jeho příběhu se stala nezapomenutelnou legendou, a to navzdory dvěma velkorozpočtovým remakům z let 1976 a 2005. Film vypráví příběh režiséra Carla Denhama, který se najatou lodí vydá na tajuplný ostrov, aby tam s nic netušící herečkou Ann Darrowovou natočil dobrodružný příběh na motivy pohádky Kráska a zvíře. V ostrovní džungli se totiž nacházejí desítky prehistorických tvorů. Mezi nimi i obří gorila, zvaná Kong. Domorodci, kteří drží zvířata za obrovskou starobylou zdí, herečku unesou a obětují ji Kongovi. Štáb ji však z opičákových spárů po dlouhém boji zachrání. Podaří se mu dokonce Konga omámit a převézt do New Yorku. Tam však začíná druhá část strhujícího dramatu: Denhamova nová atrakce se totiž utrhne z řetězů a rozpoutá v ulicích peklo... (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (280)

Anderton 

všechny recenze uživatele

To, čím bol Metropolis pre dystopické sci-fi, to znamenal King Kong pre katastrofické a monster filmy. Inšpiroval vo veľkom japonskú vlnu monsteriek 50tych rokov, všetky v ďalekej budúcnosti nastupujúce horory s vraždiacimi zvieratami a mutantami a ako prvý ponúkol niečo také, ako je akási psychologizácia zvieraťa vo filme. Režiséri ponúkli tri atraktívne prostredia, New York, oceán a exotickú džungľu. Diváci vo svojej dobe museli byť z tejto klasiky absolútne hotoví. Množstvo ikonických, napodobovaných a neskôr parodovaných scén. Lahôdka pre expertov špecializujúcich sa na vtedajšie technické filmové vymoženosti. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Ani více než sedm dekád nedokázalo jedinečnému testamentu starého Hollywoodu, v němž vládlo tajemno, fantazie, křehké krásky, neohrožení hrdinové a děsivá monstra, ubrat na síle. Zejména vizuální stránka je šokujícím způsobem nadčasová a určitý punc naivity už se stal pevnou sučástí poetiky filmu. Nejen z efektů však King Kong živ jest – jsou to i výborné scény na lodi, které rozdmýchávají horečnaté očekávání událostí mistrovským způsobem, a to za světla dne (především kamerové zkoušky Ann Darrow). Samotný Kong působí oproti předchozím verzím mnohem brutálnějším a animálnějším dojmem, přičemž kráska v nesnázích samosebou nepojme nejmenší dávku sentimentu k jeho osudu. Její neustálý hysterický křiky, provázený řevem monstra, je až nesnesitelně afektovaný, ale k téhle verzi prostě patří. Sympatie k obří opici jsou především druhotným produktem diváků, kteří si chlupatého obra zamilovali a dali mu více lidského než jeho stvořitelé. Ochutnávka filmového řemesla starého střihu ve své nejsolidnější podobě, to je King Kong. Film plný skvělé atmosféry a pastva pro oko, které nachází zalíbení v černobílé estetice 30. let. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Slavný příběh, který poprvé spatřil světlo filmového světa díky tomuto počinu, který je již sice značně ohlodaný zubem času, avšak své kouzlo stále má. Kdysi dávno jsem viděl verzi z roku 1976, jež je po technické stránce mnohem dál, ovšem blíže si již nedovolím srovnávat, protože je to přeci jen dobrých patnáct let, co jsem to viděl. Z prvního King Konga si jistě budu pamatovat závěr na Empire State Building, ale také boj King Konga s pravěkým ptákem a během toho probíhající útěk Ann. Některé obrázky z tohoto filmu jsou již ikonické. ()

nash. 

všechny recenze uživatele

King Kong je skutečný velikán mezi filmovými monstry a vidět ho na filmovém plátně bylo dokonce i v osmdesátých letech zážitkem. Možná i díky starobylému prostředí letenského kina Ponrepo, kde se lépe vžívalo do dob dávno minulých, kdy Kong svým řevem a svou velikostí děsil nejen Fay Wrayovou, ale také diváky. Navíc tu bylo velkolepé, téměř nonstop dobrodružství, Kongův souboj tyranosaurem, únos Fay pterodaktylem, šplh na Empire State Building, nádherná atmosféra v níž se mísil duch doby s osobitou naivitou a také úctou k umění tehdejších trikových mistrů, která nahradila úžas „původních“ diváků. ()

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Velkolepý zážitek. Dodnes dokáže přibít diváky do sedadel (nebo z čeho se na film dívají). Oproti následujícím verzím je tato nejsyrovější a nejbrutálnější (i když samozřejmě s ohledem na dobu vzniku snímku), Kong je skutečné monstrum, žádný náznak lítosti s ním ani nejde soucítit, necítí ho divák, necítí ho hrdinka, nikdo. Kong nakonec taky ne - ať už v džungli, nebo když se doslova utrhne ze řetězu v New Yorku. Žádný sentiment, však je to monster movie o pořádném monstru. Čistě za sebe bych se obešel bez dinosaurů, ale jednak chápu, že tehdejší vlna ztracených světů byla dost v módě, i to, že se animátoři chtěli vyblbnout. Oproti dalším verzím sledujeme plnohodnotný film s postupným budováním napětí, náznaky tajemna a očekávání toho, co přijde, přes úžas v džungli a plnohodnotné finále. Pokud si vzpomenete, třeba Guillerminova verze (1976) nezačíná špatně, ale odjezdem z ostrova jde do sraček. To zde nehrozí ani omylem. Legendární film o legendě z ostrova v jižních mořích. Lituji jen jediného: že nejsem o 80 let starší, abych se tehdy mohl dvořit Fay Wrayové... ()

Galerie (126)

Zajímavosti (122)

  • Slavná scéna, kdy King Kong v New Yorku zničí vagón nadzemky a zabije několik lidí v ní, vznikla až dodatečně. Film měl bez scény přesně 13 cívek, což je v pověrčivém Hollywoodu tabu. Paradoxně po přidání film dle režisérů ztratil tempo a následným prostříháváním počet cívek klesl až na konečných 11. (Němi)
  • Bylo vytvořeno a použito více modelů King Konga v různých velikostech. Například mezi Kongem na ostrově a ve městě jsou patrné mnohé rozdíly (např. větší tvář což ho dle tvůrců činilo příliš lidským). (DaViD´82)
  • Inspirací pro scénu kdy Kong ničí soupravu nadzemky bylo to, že Merian C. Cooper vyrůstal v blízkosti takové tratě a v noci ho projíždějící vlaky budily. (DaViD´82)

Související novinky

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Oblíbené filmové postavy zažívají v posledních měsících hned několikanásobné návraty. Roztomilí mimoňové opět potěšili (nejen) dětské diváky ve třetím dílu Já, padouch. Jason Bourne skládal další… (více)

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

08.05.2013

V požehnaném věku 93 let opustila filmový svět obrovská legenda, trikový průkopník, král stop-motion animace a držitel Oscara Ray Harryhausen. Začínal už ve třicátých letech minulého století na… (více)

Reklama

Reklama