Vesnický furiant Franc se rozhodne postavit dcerám jako svatební dar ohromnou a luxusní vilu, jež by vzbudila úžas a obdiv celé vesnice. Nevšímá si posměšků sousedů a jak se zdá, ani v nejmenším ho nezajímá názor dcer Oliny a Jiřiny. Energický muž zaměstná na stavbě nejen manželku a obě dcery, ale také Jiřinina snoubence Zdeňka. A když se na scéně objeví Libor, s nímž chodila Olina do tanečních, také jeho. Navíc o něm začne s vidinou okázalé dvojité svatby uvažovat jako o druhém potenciálním ženichovi. Dívky otcovo nadšení nesdílejí. Nejsou si jisté ani tím, že to, co od života chtějí, je velká vila v Rezkovicích. Jiřina je navíc podrážděná Zdeňkovou povolností, s níž se podřizuje otcovým názorům a požadavkům. Jak se blíží slavný den, kdy by si měly oba páry říci „ano“ a Franc by jim s velkou slávou předal klíče od domu, je situace stále napjatější... (TV Nova)

TV spot

Krt.Ek

Jedna za Vláďu Menšíka, druhá za Vaška Vydru, s nimiž celý film stojí a padá, Francův (Menšík) cholerismus či energičnost jemu vlastní a Liborova (Vydra) počáteční bázlivost mě dá se říct na těch osmdesát minut zaujaly, ale jinak... jinak jde celý film do ztracena, hlavně zásluhou nezdařeného scénáře (tedy pokud jsme se snažili o komedii, co říkáte, pane Přidal?), tudíž mu bude dobře mezi tím, co hodnotím podprůměrně... 35% ()

quixote

Opravdu hodně špatný film. Zadané téma zřejmě bylo „zhoubné bažení po soukromém majetku na morálku socialistického člověka a mezilidské vztahy“, výsledek je zmatený, režie překotná a neujasněná, scénář pochybný a místy trapný. Herecká sestava není marná, ale její výkony jsou podivně křečovité, dokonce ani Menšík není přesvědčivý jako jindy, takže film nezachrání. Komedie ani náhodou. ()

Nonna

Moc nerozumím tomu, proč zde na ČSFD i v televizních programech vždy bývá tento film označován jako "Komedie". Jediné vysvětlení je to, že v tom hraje Vladimír Menšík = komik = tedy komedie. Ještě, že nehrál v Titaniku nebo Psychu... Příběh o uzurpátorském otci, natočený v aktuálním totalitním období, o tom, jak dvě mladé holky nemají možnost žádného rozletu, protože na prahu dospělosti je zatne režim, okolní konvence, agresivní otec, submisivní matka a všemu tomu se ochotně přizpůsobující partneři, je podle mého názoru vším možným, jen ne komedií. Kdyby to bylo trochu hloub rozpracované, např.v takovém stylu Jaroslava Havlíčka, bylo by z toho dokonalé psychologické drama - a Vladimír Menšík by na něj, svým šíleným ztvárněním despotického otce, měl. Takto je film jen snůškou nepříjemných a do budoucna neřešitelných situací, které vzbuzují v divákovi pocity smutku, bezvýchodnosti, nenávisti. Velmi, velmi smutná komedie. ()

Jiří K.

Menšík byl člověk nikoli herec. Nemusel nic hrát, on se do každé postavy dokonale vžil a dokázal volně improvizovat, podle toho jak by se sám v životě s ohledem na scénář zachoval. Díky jeho neúspornému herectví se navíc divák baví přídavky jeho vtipů a schopností hbitě a vytříbeně artikulovat. --- A co samotný film? Po prvním shlédnutí bych jej hodnotil tak na jednu hvězdičku. Když jsem jej ale viděl nedávno náhodou podruhé, našel jsem tam spousty skrytejch fórků a vůbec celé mi to připadalo zábavnější, takže celkově za čtyři hvězdy. ()

Pepinec

Půl domu bez ženicha a film komplet bez humoru. Cholerik Menšík neustále balancuje na hranici infarktu, Vydra čumí jak vejr, holkám to nesluší, vila je hnusná, konec zase...počkat, ono to vlastně žádný konec nemá! Podle všeho po osmdesáti minutách došla páska, tak to stopli a rozjeli se za soudruhy pro cenzuru. Kdyby to smetli do šuplíku, česká kinematografie by o nic zásadního nepřišla. ()

• Nikdy nezapomenu na to, jak si pan Menšík během natáčení filmu píchl injekci, když mu bylo zase špatně a pak seděl a odpočíval, a přitom vyprávěl veselé historky, kterým jsme se všichni smáli. A právě ten náš smích ho velmi nabíjel,“ zavzpomínal na natáčení Václav Vydra nejmladší. (SONY_)
  • Vila, kterou stavěl Franc (Vladimír Menšík) pro svoji dceru, se nachází ve skutečnosti v Příbrami. (carott)