Mladý, asi dvacetiletý muž, horečně odjede z Prahy dálkovým autobusem. Pozdě večer vystoupí v Kromperku a stopuje auta, mířící k pohraničnímu pásmu. Netuší, že jej celou dobu sleduje muž v modré Octavii. Ten v plné rychlosti stopaře srazí. Druhý den je mrtvý muž nalezen v příkopu u silnice. Nemá u sebe žádné doklady. Do Kromperku přijíždí major Kalaš s nadporučíkem Vargou. Vyšetřovací mašinérie se naplno rozjíždí, avšak než se oběma kriminalistům podaří případ vyřešit, budou následovat další úmrtí a záhadné loupeže… Snímek Strach je detektivka o vyšetřování případu, v jehož pozadí stojí strach ctihodných občanů z prozrazení, jak nečestně se chovali za okupace. Film byl natočen na motivy detektivního románu Eduarda Fikera "Kilometr 19". S majorem Kalašem se filmoví diváci později setkali i v dalších filmech Vrah skrývá tvář, Po stopách krve a Diagnóza smrti. (Česká televize)

Pavlosos

Úvodní nástup detektivní dvojice Kalaš/Varga sice komornější, ale dává znát nadcházejících kvalit dalších dvou dílů... 90 % ()

Ironhead

2/3 filmu to byla výborná kriminálka s hutnou atmosférou a najednou se to bohužel zvrtlo ve špionážní komunistickou agitku :_( škoda ()

david141474

Musím uznat kvalitu filmu a přiznat si, že v dnešní době by už nic takovýhleho nevzniklo. Sakra ten Hrušínský je skvělej a Brzobohatý samozřejmě taky. Major Kalaš s věčně kamennou tváří je skvělej, sakra ten Hrušínský umí hrát. No a celé to vyšetřování je velice solidní a ani minutu nenudí, právě naopak. Herecký obsazení je velice solidní, zahrál si zde i Václav Lohniský, který je známý pro svoji roli v "Marečku, podejte mi pero," kde ztvárnil Hujera. Ten nádech tajemna byl cítit dost. Co se týče toho nejlepšího na filmu, tak je to kamera. Bedřich Baťka si s tím vážně pohrál a byl to nádhernej pohled. Takhle natočenej film jsem ještě neviděl. No a soundtrack je taky velice solidní. Abych nezapomněl, tak finální zvrat je velice solidní a takhle by měly vypadat všechny detektivky. 8/10 Solidní detektivka se skvělým Hrušínským a skvělou kamerou! ()

PTuranyi

Veľmi slušne natočená kriminálka okolo vraždy fotografa aktov, ktorá sa zvrtne na špionáž. Výborná atmosféra, precízny scenár a profesionálne herecké výkony dvojice Brzobohatý, Hrušínský dôveryhodne stvárňujú priebeh kriminalistickej práce. V námete cítiť dobový socialistický vzťah k pornografii a ochrane hraníc a záver má vyslovene propagandistický nádych. ()

Heywood

Spíše slabší díl, kde především ženské role jsou odfláknuté a nepřesvědčivé. Film zachraňuje jakási "válečná zápletka" , ale důvody "spolupráce" jsou tak vágní, že by těžko někdo uvěřil takové partě pitomců. RH a RB to zachraňují takovým tím bolševicky oddaným polovojenským stylem policejních machrů socialismu, ale někdy to působilo až směšně. Parta vyzkoušených herců to doplnila, ale i socialismus dokázal natočit lepší kousky, takže za mě 50%. ()

Adalv79

Začalo to dobře, ale skončilo to jako ideologická agitka, následující film s majorem Kalašem Vrah skrývá tvář je daleko lepší. ()

Beaka9

Film byl pokažený zápletkou, vyústěním. Nebýt toho, možná by to bylo i na čtyři hvězdy. Ale takhle to bylo až moc překombinované a nejasné. ()

Martin_L

Celkově spíše průměrná detektivka. Zdařilý a napínavý začátek se postupně rozřeďuje až do závěru, ze kterého čpí až trapně propagandistická zápletka zatlačující film o deset let nazpět. Scénář není úplně špatný, ale divák dokáže v několika scénách až příliš snadno odhalit, co se bude dít dál. Za shlédnutí to ale přesto stojí. Jednak kvůli výkonům ústřední dvojice kriminalistů a jednak kvůli pohledu do doby, kdy se jezdilo jinými Octaviemi než známe dnes. Potěší i některé kameramanské detaily, např. záběr z příjezdu na první místo činu snímaný z ruky. ()

CheeseFigure

Celkom nudná detektívka, ktorú nezachráni ani môj obľúbenec Hrušínký. Najlepšie na tom celom bol úvod a potom rozuzlenie a záverečná ,,krutá" pointa. To medzitým ma ale takmer uspalo. ()

coulismoulis

Asi nejmin povedeny dil z cele trilogie, ktera sice ma velice vyraznou atmosferu a Hrusinsky kvalitni jako vzdy, ale celkove mi tyhle Schulhoffovy detektivky moc nesednou. Coz je spis muj problem, chapu, ze v kontextu doby svoje misto urcite maji a nektere prvky jsou dost neovykle. ()

Bragi66

Docela dobrá "kalašovka". Arogantní vyšetřovatelé (to Rudolf Hrušínský umí) a dosti zamotaná zápletka. Kromperk je Nový Knín. Byla to ale neradostná doba... ()

the_weaver

Může to být jakkoliv kvalitní a napínavá detektivka, ale to je všechno k ničemu, pokus se z toho na konci vylíhne komunistická propaganda, která hanebně legitimizuje politické procesy se "špiony a zrádci" z 50. let. ()

Sa.sa

Hodně dobrá kriminálka ze staré školy... Njn major Kalaš je holt frajer... Tak nějak má vypadat kriminálka bez sexu, střílení, zbytečných honiček... Ať žije Orel 1 a Orel 2..😀😀😀 ()

Gugos

Další vynikající Kalašovka neznal jsem ji jako klasiky co chodily pořád, ale nezklamala ba naopak ...skvělá od začátku do konce ()