Základem příběhu Vrah skrývá tvář je skutečný případ sedminásobného vraha Mrázka, který svého času vzbudil u veřejnosti velkou pozornost. Major Kalaš a jeho pomocník nadporučík Varga řeší složitý případ série vražd mladých žen. Nakonec se rozhodnou k riskantnímu pokusu – provedou rekonstrukci přepadení dívky, která jako jediná unikla smrti. Dívka však trpí psychickou poruchou a hrozí nebezpečí, že se její stav po rekonstrukci ještě zhorší… O vystižení atmosféry a tísnivého pocitu lidí žijících v kraji, kde se pohybuje neznámý vrah, se postarala i citlivá kamera Jiřího Vojty. Vedle Rudolfa Hrušínského se setkáte s Radoslavem Brzobohatým, Jiřím Pleskotem, Ferdinandem Krůtou, ale i s MUDr. Miroslavem Plzákem, který zde vytvořil roli psychiatra. Snímek zanedlouho po premiéře získal Cenu za nejlepší film roku... Postava majora Kalaše v podání výborného Rudolfa Hrušínského se objevila ve čtyřech filmech režiséra Petra Schulhoffa: Strach (1963), Vrah skrývá tvář (1966), Po stopách krve (1969) a Diagnóza smrti (1979). (Česká televize)

xaver

Výborná česká detektivka s velmi dobrým hereckým obsazením. Rudolf Hrušinský je jako vyšetřovatel perfektní, i v dalších detektivkách. Škoda, že dnes nedokážeme natočit slušnou detektivku. Seriály typu Anděl neberu. ()

Wally

Super kriminálka! Zbožňuju, když ´netuším´ a během filmu mám několik podezřelých a postupně je měním, vylučuju nebo přidávám nové, aby mi konec vytřel zrak :-) ()

Davej

Rudol Hrušínský byl mužem mnoha tváří. Kriminalistovi v jeho podání není co vytknout, je inteligentní, tvrdý, úsečný, ale pokud je to třeba i chápavý. A divák mu to opravdu věří. Navíc černobílá snímku dodává mrazivé napětí. ()

Slimak

Parádní kriminálka s majorem Kalašem...tenhle film miluju tak jako jeho stejně dobré pokračování...zapeklitý případ u kterého může být na 80% vrahem každý s kým kriminalisté hodí řeč...Závěrečná rekonstrukce je výborná. ()

wosho

Atmosféra strachu a napětí z této 40let staré kriminálky dýchá na diváka i po desátem vzhlédnutí. Podle mě asi vrchl tohoto žánru natočený u nás. ()

bila.tecka

Když česká detektivka, tak s majorem Kalašem Rudolfa Hrušínského. Napínavé jak gatě, černobílá kamera, doslova mrazivá atmosféra. ()

Paity

Vrah skrývá tvář, to je další ze série skutečně těch povedených detektivních/kriminálních příběhů, ktré vznikaly v 60. letech a kde si s chutí zahrál Rudolf Hrušínský a že mu to šlo. ()

farfalla

Výborná česká detektivka. Divák se dovídá informace spolu s detektivy. I když film vznikl v 60-tych letech, není to žádná agitka. Major Kalaš je myslitel, jak se na detektiva patří. Jeho předobrazem byl Karel Kalivoda, šéf pražské kriminálky v 60-tych letech. Kolegové mu říkali ´Pražský Maigret´. Major Kalaš je robustný, klidný, rozvážný vyšetřovatel. Jeho kolegou je mladý, svěží Varga. Na tento film se dobře dívá. ()

HarryBlock

Najlepšia detektívka z Československa, ktorá dodnes nebola prekonaná. Perfektne podáva stopy a pri tom neprezradí viac než je potrebné, dokonale mätia, vytvára pocit strachu a paranoje. Podozrivých je veľa(nie ako Sedláčkove Ženy, které nenávidí muže kde vraha od určitej chvíli jasne tušíte a už len čakáte kým sa vám to potvrdí) až do finálneho rozuzlenia, ktoré je jedno z najoriginálnejších aké som videl. Hrušínsky je trochu Sherlockovský charakter, celý film nosí nepreniknutelný výraz, za ktorým ale tušíme človeka s nadpriemernou inteligenciou. Vzťahy medzi postavami sú složité a štruktúra detektívky perfektne slúži k tomu, aby ich rozpletala a demaskovala pokryteckú spoločnosť(promiskuitné ženy, prestárnutí alebo vyprázdnení Donchuani...) ()

F.W.Colqhoun

Tak už něco máte? / My ne. A vy? Kalaš a Varga pod Schulhoffovou režijní taktovkou rozplétají venkovské mordy (převážně) pohledných žen - dobové publikum muselo být na vrcholu chlípného blaha a já jsem koneckonců dosud též. I když film ještě nedosahuje tíživé makabrozity Po stopách krve, které mělo česká kina oblažit o tři roky později, Vrah (zákonitě) skrývající tvář těsně druhým nejlepším Kalašovým případem. Již zde ale Schulhoff obohacuje neobyčejnou atmosférickou detektivku v intencích Strachu (1963) o výrazný populárně psychologický rozměr, edukující dobového diváka osvícensky tím, že pachatele vyjímá z temné démonické škatulky ve prospěch neméně temných Plzákových psychiatrických kategorií. Maskované mrtvoly, s nimiž jsem přišel díky Schulhoffovým filmům poprvé do diváckého styku, mě budou strašit do nejdelší smrti. Ani dobře vymyšlený případ a žánrově bravurní rozplétání by nemohlo fungovat bez skvělých hereckých výkonů. I ústřední detektivní duo na malém rozsahu přestřílel trestuhodně nevytěžený komediální mistr František Peterka v roli zadluženého a alimenty zatíženého chlíváka. ()

Piškotka

Chladná až dusivá atmosféra, kterou umocňovala černobílost filmu a depresivní hudba. Rudolf Hrušínský budil strach a respekt, i když se tvářil přívětivě. Dokonale dostával lidi dotčené zločinem přesně tam, kde chtěl. Uměl věci nazývat pravým jménem a situaci odlehčit nějakým tím humorným slůvkem. Potemnělost snímku zesilovalo i téma vražd se sexuálním podtextem a také sestava obyvatel vesnice. Všichni vypadali jako podezřelí a mimo normu. Konečná rekonstrukce byla věrohodná a to i za asistence dr. Plzáka:-) Samotné rozuzlení bylo pro představu děsivé. Kromě R. Hrušínského výtečně hrál i R. Brzobohatý a J. Bláha. ()

Mikino00

Výborná kriminálka o třídu výše než konkurence. Kalaš v podání Hrušínského je výborná postava a atmosféra filmu je napínavá. Je to taková příprava na nejlepší kriminálku, která přišla o 3 roky později ()

mira007

Syrová černobílá kriminálka, asi jedna z nejlepších a uvěřitelných co se tady kdy natočila. Hrušínský exceluje. ()