S čerty nejsou žerty

• angličtina Give the Devil His Due (více)

V jednom malém knížectví žijí všichni, kdo ve správné pohádce nesmějí chybět. Stárnoucí kníže, kterého už nebaví vládnout, jeho dvě dcery - zlomyslná, nafoukaná Angelina a skromná, pohledná Adélka, vychytralý správce, který se stará jen o to, jak naplnit vlastní měšec na úkor knížecí pokladny, čestný Petr, kterého se zlá a chtivá macecha Dorota Máchalová snaží se správcem připravit o rodný mlýn. A taky je tu peklo, které pečlivě sleduje všechny špatné skutky a v pravou chvíli rázně zakročí. A tak když se čas naplní, je vyslán mladý čert Janek, aby přinesl do pekla zlou Dorotu. Omylem však přinese Petrovu hodnou babičku, a když se pokouší chybu napravit, skončí s Petrem v knížecím vojsku. Ten pro změnu prchal před intrikami správce a jistě by drábům utekl, jenže pak se zdržel, protože s nasazením života zachránil knížecí dcery, když zastavil jejich kočár se splašenými koňmi. Petr a Janek se skamarádí a Petr se nabídne, že čertovi pomůže dokončit úkol. Dokonce i ve dvou však nebude snadný, protože Dorota má vždy po ruce nějaké to pírko, které je pro čerta pohromou. (TV Nova)

Jacinda

Nejlepší čertovská pohádka, jakou kdy svět viděl. Takhle mají vypadat pořádní čerti, ne jako ta uřvaná karikatura z Princezny ze mlejna. Výborný Heřmánek jako Lucifer, výborný Preiss jako správce, výborný Nárožný jako kaprál, výborný Kemr jako kníže a to nebudu vypisovat další menší či věší role (např. Drápal). Btw nejlepší hláška - Viktor Preiss: Který z v....(který z vás je nejbohatší) ()

MM_Ramone

Že, "S čerty nejsou žerty"? No ja si dovolím tvrdiť opak. Pri pozeraní tejto čertovskej komédie, ktorú natočil režisér Hynek Bočan v roku 1984, som sa vždy veľmi dobre bavil. A to som ju videl už niekoľko krát. Klasická, veselá, tak trocha mysteriózna rozprávka z československej produkcie, poteší nie len dobre napísaným scenárom, ale aj plejádou známych hercov, a kvalitným filmovým spracovaním. Dvadsaťdva ročný Ondřej Vetchý v úlohe pekelníka Vraníka Janeka je nezabudnuteľný. Taktiež Vladimír Dlouhý bravúrne zahral hlavnú úlohu - Petra Máchala. Obsadenie hlavných postáv sa pánovi režisérovi Bočanovi podarilo na výbornú. **** ()

Eddard

Nejlepší česká pohádka. Popelka je milá, Pyšná princezna klasická, Šíleně smutná je muzikální...ale pro mě jsou zatím Čerti (než příjde Troška s Princeznou ze mlejna III, hádám) tím nejlepším... Jednak je to do posledního človíčka DOKONALE zahrané (Preiss, Heřmánek, Nárožný, Kemr, Vetchý, Dlouhý, Vydra, Krečmerová - krásně odporná macecha, se vším všudy), má to poctivou pohádkovskou myšlenku, šmrnc, vtip a vůbec všechno co má správná pohádka mít, včetně dobrého konce... Navíc je tak nějak... distinktivně česká... A jakou jinou devízu chtít po tak výsostně českém žánrtu jako je klasická hraná pohádka? 100% ()

Gilmour93

Ať už peklo bylo, nebo nebylo, tohleto vymyslelo dobře.. Vtipné, skvěle obsazené (Kemr, Preiss, Nárožný) a ve zcela nenucené atmosféře. Čím to, že se za posledních 20 let v žánru nikdo ani nepřiblížil? Mrknu a vidím… Dvě věci jsou jisté. Heřmánek patří do nejlepší filmové pětky v kategorii "Vládci pekel" (dále Nicholson, Pacino, De Niro, Stormare) a postava chamtivého správce nabízí nebývalou nadčasovou podobnost se současnými státními úředníky („Ne, ne, ne, to nemuselo být...“) či ministerstvem financí („Veškeré?!“, případně „Který z vás je nejbohatší?“). Je jen škoda, že už dávno neplatí to, co na konci říká vypravěč Munzar, že žádný člověk si nemůže myslet, že zlo zůstane nepotrestáno. Ostatně, kdo by pořád v pekle spravoval tu strhlou váhu… ()

mchnk

Tak co se týká československých pohádek, jestliže mam dát některé plný počet, tak je to tady a teď. Perfektní pohádková atmosféra je cítit od začátku až do konce. Je to určitě tím, že je to točené v reálu a dobře napsaným příběhem. Další věc, která z této pohádky takovou klasiku, je i humor, který je tady chvílema geniální. Jako co tady předvádí Nárožný, mě dostává do kolen. Dále Preiss, Kemr, Vetchý, Heřmánek, prostě všichni tady perlí. Nikdy bych nedal menší hodnocení, nenašel jsem na tom chybu, možná jen slabý zvuk :-) ()

• Roubený mlýn ve Střehomi, jenž posloužil pro účely natáčení jako Máchalovo rodné stavení, navštěvovali turisté po dlouhá desetiletí. Jeho majitel občas v létě pustil příchozím dětem vodní kolo a vyprávěl jim pohádky. Místní lidé mu vtiskli přezdívku „pohádkový dědeček“. Protože mu však památkáři nedovolili udělat v mlýně modernější úpravy a stavení zateplit, topil uvnitř elektrickými přímotopy, což se mu stalo osudné. Jednou v noci se v mlýně vznítil požár a majitel se už ráno neprobudil. (Duoscop)
  • Scéna s magnetovou koulí kutálející se k nejbohatšímu princi (Václav Vydra) se točila pomocí vlasce. (johnny01)

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček