S čerty nejsou žerty

• angličtina Give the Devil His Due (více)

V jednom malém knížectví žijí všichni, kdo ve správné pohádce nesmějí chybět. Stárnoucí kníže, kterého už nebaví vládnout, jeho dvě dcery - zlomyslná, nafoukaná Angelina a skromná, pohledná Adélka, vychytralý správce, který se stará jen o to, jak naplnit vlastní měšec na úkor knížecí pokladny, čestný Petr, kterého se zlá a chtivá macecha Dorota Máchalová snaží se správcem připravit o rodný mlýn. A taky je tu peklo, které pečlivě sleduje všechny špatné skutky a v pravou chvíli rázně zakročí. A tak když se čas naplní, je vyslán mladý čert Janek, aby přinesl do pekla zlou Dorotu. Omylem však přinese Petrovu hodnou babičku, a když se pokouší chybu napravit, skončí s Petrem v knížecím vojsku. Ten pro změnu prchal před intrikami správce a jistě by drábům utekl, jenže pak se zdržel, protože s nasazením života zachránil knížecí dcery, když zastavil jejich kočár se splašenými koňmi. Petr a Janek se skamarádí a Petr se nabídne, že čertovi pomůže dokončit úkol. Dokonce i ve dvou však nebude snadný, protože Dorota má vždy po ruce nějaké to pírko, které je pro čerta pohromou. (TV Nova)

Elyurias

Po Třech oříškách je to můj favorit mezi českými pohádkami. Šmrnc dávájí filmu samozřejmě propracovanější postavy čertů a Lucifer je prostě dokonalý :-) ()

wandall

Hell yeah;) Asi (určitě;) sem si nemohl vybrat lepší film (pohádku;) na pětisté hodnocení,tož ba ^^ Ve zkratce : "Absolutně NEJlepší pohádka a z vysoka na*rat na ty new rádoby pohádky!"Mrknu a vidím;)))" ()

Facerr

JE TO REBEL - tenhle film je prostě jinej, je to ta neeejhezčí pohádka. Pohádka, co se stala folklorem naší švejkovský republiky a taky hereckej koncert, kterej by nedokázal kvalitně okopčit žádnej hollywoodskej remaker. ()

carl.oesch

Kdybych chtěl podle mně nejlepší české filmové pohádce všech dob přece jenom něco vytknout (aniž by jí to připravilo o víc, jak půl procenta), byla by to princezna Adélka, charisma i sexappeal zcela postrádající telátko a zcela nedůstojná protihráčka naopak skvělé Dany Bartůňkové (asi v životní roli). JInak ale zcela dokonalé a hluboce pravdivé. Naposled mně z téhle pohádky zaujala Luďkem Munzarem čtený komentář k úvodním válečným scénkám, kde se praví, že "v jednom knížectví se měli líp a ti v tom druhém měli pocit, že to je důvod, proč se oni mají hůř.....". A podobných obecně platných jinotajů je tady spousta, včetně oné závěrečné o existenci a potřebě pekla....Jinak lze konstatovat, že je zajímavé, jak v řadě českých pohádek vlastně peklo a čerti představují spravedlnost, resp. její vykonavatele. Podobně je tomu třeba v Bulgakovově Mistrovi a Markétce, kde dáběl Wolland se svými "čerty" pomůže těm "dobrým" a naopak aspoň trochu vytrestá sovětský režim. A tady je to v pohádkové podobě taky tak. Ale ne všechny vlastnosti těch hodných jsou zas tak pozitivní - rozdělování peněz na mlýn a na sanaci státního rozpočtu mně rozesměje pokaždé. Takže by se slušelo asi poděkovat všem, za výběr herců (pouze tu Adélku by snad i ta Vejmělková vysekla líp....), za jejich vedení, jim samotným za jejich výkony, za muziku, za scénář, prostě za všechno....bože můj, copak se ten Troška ani trochu nestydí a neuvědomí si, jaká je nula, když vidí tuhle nádheru ve všech směrech? ()

Bumerang

Geniální záležitost. Děti to baví a dospělí u toho řvou smíchy. Pač tohle bych nenazýval pohádkou, ale spíš komedií s pohádkovým motivem, To co předvedla sestava Preiss, Nárožný, Kemr, Dlouhý, Heřmánek, Kretschmerová..., to prostě nemá chybu :-) Jediným kazem je postava Adélky, ale to se dá přehlédnout. ()

x_ander

Nejlepší česká pohádka. Petr Máchal je prostě rebel, jen mě vždy přepadne ten smutný pocit, že v dnešní době se už netočí pohádky, které by něčemu jako S čerty nejsou žerty sahaly alespoň po kotníky. ()

maniacxl

Nechápu jak jsem mohla žít tak dlouho po selsku?Jé,já si zlomil šavli!Větře,větříčku,pofoukej mi mou hlavičku,ať nebolí.Úkol zní jasně,přivézt do pekla Kalouska,Rátha a Béhma!A né že to popleteš Janku!Asi vítr Máchale!,já jsem myslel.....,no ty hlavně nemysli,správně,na myšlení jsme tu my!no ty rozhodně ne!!100% ()

Nonna

Vyvážená pohádka ve které je vše, co má být a jak má být. Správná míra dobra i zla, krásy i ošklivosti, spravedlnosti i nespravedlnosti, chytrosti i hlouposti. V porovnání s dnešní pohádkovou tvorbou není zbytečně uřvaná, plná nezbytných "hlášek" a přesto mnoho replik z ní dávno zlidovělo (Máchale, něco ti spadlo). Pohádka je neskutečně skvěle herecky obsazena. Vladimír Dlouhý (Petr) vytváří s Ondřejem Vetchým (čert Janek) sourodou kladnou dvojici, stejně jako Viktor Preiss (správce) s Jaroslavou Kretschmerovou (mlynářka) tu hamižnou a zápornou. Nádhernou postavu vytvořil Josef Kemr. Jeho slabošský a nerozhodný kníže, který pod vlivem své rozmazlené dcery a zlého správce činí nedobrá rozhodnutí, je chvílemi až dojemný. Herci se v tváři zračí vnitřní boj s nerozhodností a zbabělostí, lítost i tvrdohlavost, vytáhl tu vedlejší roli až do psychologicky rozpracované osobnosti. Lahůdka. Karel Heřmánek vládne pevnou a elegantní rukou svému přiměřeně děsivému peklu a vše přitom podbarvují neobvykle temné tóny Uhlířovy hudby. Tato pohádka se zkrátka Bočanovi povedla a pokládám ji za jedno z jeho nejlepších děl. Jedinou vadou na kráse se mi zdá být poměrně ošklivá a staticky vystupující hodná princezna Adélka a upřímně se vůbec nedivím, že Petr zahořel pro daleko ohnivější a živější Angelinu. Mladé herečce v roli hodné princezny se, bohužel, až do konce nepodařilo, zlou sestru herecky tumfnout. ()

Luswani

Jeden z mála filmů, u kterého se vůbec neshodnu s ostatními, a je mi vážně záhadou, proč má tato pohádka tak vysoké hodnocení. Vlastně je ve zdejším žebříčku pohádek na prvním místě, což je pro mě docela šok. Nejvíc mi vadí to "herectví". Samozřejmě, že v pohádce musí herci hrát jinak, než třeba v dramatu, ale například u Tří ořísků pro Popelku je vidět, že lze natočit nádhernou pohádku i daleko civilněji. Mě film S čerty nejsou žerty prostě nesedí a nepřipadá mi nějak zásadně lepší, než ty hloupé pohádky z posledních let. 50% ()

lobo87

Tradične pekná česká rozprávka, ku ktorej som sa prvýkrát dostal až v roku 2015 (!), čo znamená, že nepatrí k hitom môjho detstva. Trošku nechápem tunajšie extra hodnotenie (89%). Rozprávka je to síce pekná, ale po pár dňoch mi z nej nič neutkvelo v pamäti... 75% ()

ESNYR

Neexistuje na celém světě lepší pohádka. Co k tomu mám víc napsat ? Nějaké hlášky ? "Je to rebel !!" ¤¤ "Jméno ! ~~ Čert z hodností vraníka. Teda vlka" ¤¤ "Tatínek vám vyhlásí válku" ¤¤ Těch hlášek je tolik .... ()

LadyRainier

Nejlepší česká pohádka všech dob ...Nejlepší hudba a vypravěč. Nejlepší peklo, čerti, kladné i záporné postavy. Kupa hlášek, srandy ale i strachu o hlavního hrdinu ...Takhle má vypadat pohádka !!! ()

Zemřel herec Karel Heřmánek

Zemřel herec Karel Heřmánek

25.08.2024

Ve věku šestasedmdesáti let v sobotu 24. srpna tragicky zemřel oblíbený český herec Karel Heřmánek. Následujícího rána o tom informovala jeho rodina prostřednictvím facebookového profilu Divadla Bez… (více)

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček