S čerty nejsou žerty

• angličtina Give the Devil His Due (více)

V jednom malém knížectví žijí všichni, kdo ve správné pohádce nesmějí chybět. Stárnoucí kníže, kterého už nebaví vládnout, jeho dvě dcery - zlomyslná, nafoukaná Angelina a skromná, pohledná Adélka, vychytralý správce, který se stará jen o to, jak naplnit vlastní měšec na úkor knížecí pokladny, čestný Petr, kterého se zlá a chtivá macecha Dorota Máchalová snaží se správcem připravit o rodný mlýn. A taky je tu peklo, které pečlivě sleduje všechny špatné skutky a v pravou chvíli rázně zakročí. A tak když se čas naplní, je vyslán mladý čert Janek, aby přinesl do pekla zlou Dorotu. Omylem však přinese Petrovu hodnou babičku, a když se pokouší chybu napravit, skončí s Petrem v knížecím vojsku. Ten pro změnu prchal před intrikami správce a jistě by drábům utekl, jenže pak se zdržel, protože s nasazením života zachránil knížecí dcery, když zastavil jejich kočár se splašenými koňmi. Petr a Janek se skamarádí a Petr se nabídne, že čertovi pomůže dokončit úkol. Dokonce i ve dvou však nebude snadný, protože Dorota má vždy po ruce nějaké to pírko, které je pro čerta pohromou. (TV Nova)

pakobylka

----- "Pozor na peří a žádný alkohol !" ----- Čertovsky chytrá a čertovsky vtipná pohádka, která evidentně počítá s tím, že "peklo bylo vymyšleno dobře" - z čehož vyplývá, že by se hodilo ... kdyby bylo ... světu by se ulevilo. Nicméně - v reálu si musíme pomoct sami, což nám obyčejně na náladě nepřidá. Naštěstí máme pohádky - to abychom zbytečně nepropadali trudnomyslnosti a sebelítosti, neboť kupříkladu s čerty si navzdory názvu můžeme užívat žertů do sytosti - krom toho máme dobrou naději, že jako bonus získáme i pocit zadostiučinění ze spravedlivého pohádkového rozuzlení ... 4,5* ()

BoXBe

Co scéna, to učebnice pro herce, dramaturgy, kostyméry, režiséry a scenáristy. Přesné dávkování všech potřebných ingrediencí, jeden z etalonů českých pohádek, i s vědomím, že produkce určitě musela udělat x kompromisů a všechno určitě nešlo podle představ, no výsledek je výborný a po dnes už více než desítce shlédnutí, po 35 letech pořád překonává současné zkostnatělé, nedomyšlené a nedotažené pokusy. Jen výjimky dnes potvrzuji pravidlo, že bohužel není o co stát a dívat se na dnešní pohádky moc nedá. ()

otík

Jedna z nejlepších českých pohádek s nezapomenutelnými hláškami. Perlí především Petr Nárožný, jehož: "Spadlo ti to, seber to!", "Asi vítr." je hodno ocenění hlášky desetiletí. Když tuhle pohádku srovnám s většinou pohádkové produkce nového tisíciletí, vyplave na povrch, jak perfektně tuto pohádku tehdy natočili. Vše je opravdové od skvělých šermířských a bojových scén až po výtečnou výpravu a triky. O hereckých výkonech ani nemluvě. Prostě pohádková špička s nejlépe ztvárněným peklem v dějinách české pohádky. ()

Medwídek

Moje oblíbená :) moc na české pohádky nejsem, ale tahle mě vždycky dostane. Vynikající Karel Heřmánek, toho mám nejradší :) ()

tomeek

Tohle mě nikdy moc nevzalo. Na můj vkus je to na pohádku až moc překombinované a zapletené. Třeba se to ale časem změní. ()

bartias

Ať už peklo bylo nebo nebylo, pohádka, ve které má hlavní roli, se povedla náramně. Nekonečný důvtip a vtip jdou ruku v ruce s příběhem, který je dobře srozumitelný, ale k jednoduchosti, naivitě a placatosti má daleko. Čerti jsou skvělí, hlášky dozlatova promyšlené a "akční" scény dokonce připomínají řádění Fanfána Tulipána. ()

sir-dave

Po čtyřiadvaceti letech jsem to konečně viděl. Rozhodně se přikláním ke kladným komentářům, jedna z těch nejlepších českých pohádek, které u mě na plný počet bude chybět ještě pár shlédnutích. ()

Mylouch

Před Preissem celá dnešní herecká elito: v předklonu pochodem v chod ! S mladě neschematickým Vetchým a s Dlouhým nehrozí ponuré mrtvo statických záběrů a i když to celé zatraceně čpí čertovinou, chlapíci v hodnosti vraníka přispívají k nenásilné zábavičce. Uhlířova ♫hudba s překvapivou poučeností stejně jako kamera klasika J.Šofra střídmě pomáhají dramatickému spádu. 3-4* ()

ProfesorLotr

Je to snad nejlepší česká pohádka a byl bych rád, kdyby jí dávali v televizi častěji, než jen o Vánocích. Výborné herecké výkony, výborný scénář, výborný námět a slušná hudba. S čerty nejsou žerty je prostě klasika a klasika se nikdy neokouká. Je mi opravdu líto jiných zemí, neboť neví, že existuje takový skvost. 90% ()

vesper001

Čerty nemusím a čertovské pohádky taky ne, ale takhle je náhodou po čertech dobrá. „Je to REBEL! Při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho zesměšnil!“ :-) ()

Lachtaan

Nejklasičtější záležitost, bez které si člověk nedokáže představit Vánoce, ne bez potrhlého blonďáka z rádoby kultovní hovadinky jménem Sám doma. Tohle je typická záležitost, která už dekády patří k pohodě vánočního času, na které nelze najít jedinou chybičku. Plná těch nejupřímnějších tváří českého hereckého ansámblu, jejichž hlasy házejí napříč celou pohádkou hlášky, které se s naší kinematografií potáhnou ještě mnoho dalších desetiletí. Zdálo by se, že chvály je tu ode mě až moc, jsou ale díla, u kterých v tomto ohledu nemohu uznávat hranice. ()

filmmovier

Dlouhá léta jsem to neviděl, z klasických pohádek jsem fakt vyrostl a absolutně na ně nejsem, ale tyhle čerti mají fantastické obsazení, geniální hudbu, hromadu výborných hlášek, super děj a Petra Nárožného. A Václava Vydru. V dětství moje patrně úplně nejoblíbenější pohádka, a naprostým právem. ()

fantoci

Je to jedna z nejkrásnějších pohádek, které u nás kdy vznikly. Pokud o tom pochybujete, tak jste asi moc vyrostli a nemáte cit na to, co děti může zaujmout. I dnes ve světě počítačů a všeho digitálního od aut až po ponožky. I pro nás starší je vtipné alespoň to Nárožného: Spadlo ti to, Máchale. Seber to Máchale... ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček