Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Oscarový Paul Newman v americkém filmu z prostředí kulečníkového hazardu. Vyhrávat prachy je lepší než je vydělávat... Zestárlý biliárový šampion Eddie Felson už dávno vzdal svou hráčskou kariéru a věnuje se obchodu s alkoholem. Jednoho dne však narazí na talentovaného mladíka Vincenta, jenž v kulečníku exceluje. Podaří se mu přesvědčit Vincenta a jeho dívku Carmen, aby spolu začali vydělávat peníze v hazardní hře v maloměstských hernách. Cynický Eddie zároveň učí Vincenta, jak se ve hře zdokonalit a hlavně jak klamat tělem. Vincent je nucen učit se i pokoře, protože kvůli sázení je v jejich zájmu hru někdy prohrát. Vztah učitele a žáka nakonec přeroste v konkurenční boj dvou kulečníkových mistrů a především dvou svérázných osobností... Drama režiséra Martina Scorseseho je volným pokračováním snímku Hazardní hráč (The Hustler) z roku 1961. K postavě "Rychlého" Eddieho Felsona se po letech opět vrátil jeho původní představitel Paul Newman. Za tuto roli byl Newman v obou případech nominován na Oscara, avšak až ve Scorseseho filmu se mu podařilo nominaci proměnit. Druhou hlavní roli svěřil režisér Tomu Cruiseovi, jehož v témže roce vyneslo na vrchol popularity drama Top Gun. (Česká televize)

(více)

Recenze (264)

lesumir 

všechny recenze uživatele

Eddie Felson je zpět a hustlerovská atmosféra s ním! Martin Scorsese se toho ujal po svém a sice se mu nepodařilo vyrovnat nádhernému lidskému příběhu ze šedesátých let z prostředí kulečníkových stolů, ale líp to dopadnout asi nemohlo. FIlm si jede tu svou melancholickou a díky skvěle vybrané jazzové a bluesové muzice, která je poctou pro starý The Hustler, se mu to náramně daří. Cruise jako napomádovaný floutek je hodně dobrý, avšak vedle Paula nejvíc záři Mary Elizabeth Mastrantonio, vidět ji jenom v kalhotkách bylo velice inspirující. Osmdesátý léta měla svoje kouzlo stejně jako šedesátky. __ Hustler končí tak, že i když vyhrajete, neznamená to výhru. Color of Money končí přesně opačně, i když prohrajete, možná jste vlastně vyhráli. ()

Boogeyman 

všechny recenze uživatele

Nedokážu přesně popsat, čím to je, že ať se Scorsese ujme jakéhokoli námětu, vdycky sedím s otevřenou pusou od začátku do konce! Jeho režisérská řeč mi opravdu sedí ze všech nejvíc! Díky tomu dokážu nadšeně sledovat filmy z prostředí, které mě moc neláká (Kundun, Poslední pokušení Krista,Věk nevinnosti)! Nějakej kulečníkovej film, který jsem předpokládal zabředně do klasické sportovně-filmové formy taky nebylo nic, co bych toužil vidět, kdyby to nebylo od Scorseseho! Ale opět je to perfektní film se vším všudy, postavy jsou zajímavé a nepředvídatelné a především to není jen o kulečníku! Je to o sebevědomí, hrdosti, touze po penězích a taktice! Cruise je jako namyšlený cvok perfektní, Newman ve roli rozumného mentora, který se ale dokáže zbrknout také! No a Mary Elizabeth Mastrantonio je dokonalá sexy mrška s dobrým srdcem! Prostě Scorsese je machr, nemůžu si pomoct! ()

Reklama

MontyBrogan 

všechny recenze uživatele

Podstatne zábavnejšia verzia Eddie Felsona. Scenár síce nemá také perly ako jeho predchodca, ani takú katarziu, ale réžia a kamera vládnu. Už naozaj chýbalo len, aby sa objektív gúľal po hracích stoloch a diváci spolu s ním. Hudba tiež super. Paul Newman dostal síce oscara za poker face, ale to skôr za dlhodobú záruku kvality a preto z časti súhlasím. Tom Cruise plný hormónov a entuziazmu nerušil, ani ešte neuchvátil. Scorsese rulez! ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Cruiseův hejsek je sice blbý jak tágo, ale má talent a kuráž a to je ten důvod, proč se Hustler Newman po letech vrací do hry (jo a taky dioptrické sluneční brýle). A ženské protějšky? Ty jsou tam jen od toho, aby utěšovaly a regulovaly jejich zbytnělá ega a to je při náladách, kdy je peníze dvakrát sladší vyhrát, než vydělat, setsakramentsky potřeba.. Ballhausova kamera je perfektní, ať už snímá zakouřené kulečníkové herny, samotnou hru a nebo pomáhá zachycovat auru Newmana, aby si na sedmý pokus konečně přišel pro zlatou sošku. Problém je v dynamice vyprávění, kdy ambice sportovního filmu a ani dramatu nebyly zcela naplněny a ty nárazy koulí z tvrzeného plastu začaly postupem času vydávat monotónní zvuk. Každopádně se divím, že po tomhle nevyšla sbírka poolových mouder Eddieho Felsona. Určitě by tam bylo i jedno speciálně věnované Turturrově postavě: „Pokud chceš vyhrávat, nepudruj si nos, ale ruce..“ ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Barva peněz a pocit vítězství. Martin Scorsese perfektně chápe, o čem je vrcholový sport, přenáší na plátno touhu jak po penězích, tak po vítězství a neopomene ani zdůraznit, že mezi oběma je podstatny rozdíl. Navíc za nitky tahají charistmatické postavy, postarší zkušený vlk zaučuje talentované mládě, což někdy skončí epickým vítězstvím s balíkem peněz a jindy s hádkou a monoklem. Atmosféra filmu je poměrně nabitá, a to i když nejste zrovna fandové kulečníku, popř. jej neuznáváte jako "sport". Jak jsem naznačil (a jak naznačuje Scorsese) - zde jde především o lidi, jejich touhu a snahu, až poté jde o konkrétní činnost, v níž se snaží být nejlepší. Ani to však neznamená, že bychom se nedočkali řady pěkně natočených šťouchů (a určité procento z vás se může těšit i na šťouchy mezi Newmanem a Cruisem). 8/10 ()

Galerie (48)

Zajímavosti (17)

  • Hlas, který objasňuje pravidla kulečníku v originále, obstaral sám režisér Scorsese. (don corleone)
  • Natáčení bylo ve všech ohledech příjemné a zábavné. Cruise s Newmanem se na place neustále hecovali. Cruise říkal Newmanovi ,,staříku" a Newman jemu ,,kluku" a provokoval ho, ať si jde nechat "vyměnit plenky". (Rocky62)
  • Snímek vydělal 50 milionů amerických dolarů a stal se Scorseseho do té doby nejvýdělečnějším filmem a zároveň mediální senzací. (Rocky62)

Reklama

Reklama