Reklama

Reklama

Životopisné drama zachycující osud obyčejného chlapce, který během 2. světové války bojuje jako velitel tanku. Po těžkém zranění se však již na frontu vrátit nemůže, ale rovněž nedokáže jen tak sedět v týlu, když jeho vlasti hrozí nacisté. Z obyčejného samouka se postupně stává uznávaný konstruktér, který ve věku 28 let navždy změní dějiny. Útočná puška AK-47 se díky své jednoduchosti a spolehlivosti stala legendou a Michailu Kalašnikovovi tak přinesla celosvětovou slávu. (překlad: FiRST) (sashazv)

(více)

Recenze (41)

Hellsniper

všechny recenze uživatele

Nemám zájem se dívat na film, který bude proruský a oslavovat borce, který po čínském vzoru dnešních dní kopíruje německé vynálezce útočních zbraní ve II. světové válce. STG-44, německá pěchotní zbraň, kterou Kalašnikov zkopíroval a zjednodušil. A rusáci z něho udělali génia. Jeden můj kolega poznamenal, že ak47 není zkopírovaná a jde o odlišnou zbraň. Prvnotní určitě byla inspirace z st44, pak zjednodušení vnitřku... takže trvám pořád na svém... zkopírována a zjednodušená... ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Kalašnikovův život a vývojová cesta k ikonické zbrani jsou vděčný materiál pro životopisný film, který by šel více do hloubky. V tomto ovšem případě jde o víceméně konvenční záležitost, kde svůj díl musí vedle profesní a kariérní stránky dostat i osobní a romantická linie, aby se bavily i divačky. Film je po všech stránkách kvalitně natočený i zahraný, ale mně chyběl větší důraz na technickou stránku, konstrukční detaily, podmínky soutěží i představení ostatních konstruktérů. Já se třeba ve jménech jako Děkťarjev, Špagin nebo Sudajev orientuju, ale dovedu si představit, že řadě lidí až tak moc neřeknou. Přičemž minimálně poslední z nich by zasloužil víc prostoru. taky myslím, že takový film byl příležitostí (nevyužitou) vysvětlit konečně laikům rozdíl mezi samopalem (pistolnyj pulemjot=PP+D/Š/S) a útočnou puškou (avtomat). Vcelku jsem spokojen, ale je to zas tak tri celé peť, ne úplně čistá čtyřka. P. S. Pro všechny časy: AK NENÍ okopírované StG 44. To je jen taková klasická západní potřeba přidávat ke všemu úspěšnému ruskému něco západního, jako třeba vymyšlené označení "Mosin-Nagant", které neexistovalo ani za cara ani za rudých časů. Když už, lidi by si měli spíš hledět kulometu M60, což je už od pohledu kopie německé zbraně FG 42, přesto "kupodivu" k ikonické zbrani Johna Ramba nikdo nepřipojuje jméno Louise Stangeho. ()

Reklama

pafka 

všechny recenze uživatele

Jestli film ma nejake plus, tak rozhodne z nej necpi propaganda Ruska, komunismu a podobnych zvracenin. Ovsem tam ma spokojenost konci. Nelakave, nezajimave, tvurci se z bodu A do bodu B dostanou jakymsi samospadem, ktery je dejove podprumerny. A nakonec se vam vubec nechce verit, ze by to vsechno tak slo v te dobe bez nejakych rudych kydu. Holt Rusove nejsou schopni a dlouho nebudou, si nalit ciste vino a rict svetu, ze to s temi bolseviky stalo pekne za hovno a zaplatbuh se sem tam objevil nekdo, kdo se touhle luzou nenechal zmasakrovat, nepremyslel jen knizkou KSSS a pouzival svuj vlastni mozek. Podprumer. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Jasný.. AKčka jsou kult, všichni je milujeme a konstruktér takové zbraně si zaslouží poklonu. Problém je, že i když se to přibarví a zdramatizuje, pořád je to o pendlování mezi nákresy, dílnou a střelnicí a to prostě není materiál pro vtahující drama. Jurij Borisov to hraje na takového toho jednoduše bodrého vidláka s vizí, až to zavání kýčem. Olga Lermanová je krásná ženská. Chemie mezi ní a Jurijem funguje a ta romantická linka je tak překvapivě nejsilnější složkou filmu. Osobně mi to přišlo málo syrové. Všichni tady byli vlastně docela pozitivní, všechno vypadá mnohem hezčí a načančanější, než by člověk v Rusku na konci války čekal. Rusové si prostě natočili takovou nablýskanou pohádku o jejich národním pokladu. Nic víc, nic méně. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Film o stvoriteľovi asi najslávnejšieho samopalu AK47 ( skratka Avtamat Kalašnikova vzor 1947), nepovažujem úplne za plnohodnotný vojnový film aj keď sa dej z veľkej časti odohráva počas vojny. "Súdruh" Kalašnikov chcel svojím iným pohľadom na konštrukciu samopalu prispieť k podstatne lepšej spoľahlivosti a efektívnosti. Robil čo mohol no vývoj , skúšky i ukončenie vojny prispeli k tomu, že samopal uzrel svetlo sveta až 2 roky po vojne. Film je celkom vydarený, nie žeby sa nedal urobiť lepšie. Každopádne je to zaujímavý pohľad, jednoducho pohľad na vojnu trochu z iného uhla. Pohľad chlapa, ktorý chcel pomocou kvalitnej zbrane prispieť k ukončeniu vojny. Za mňa spokojnosť. 80%. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (18)

  • AK-47 odsával z hlavne prachové plyny prostredníctvom plynového kanálika, čím sa zbraň stala odolnou. Automatické pušky iných výrobcov riešili problém zasekávania sa či „mrznutia“, kalašnikov bol spoľahlivý v akomkoľvek počasí –  zvládal vodu, bahno, piesok či mráz. Jednoduchá konštrukcia ho umožňovala rýchlo rozložiť a poskladať, vyrobiť sa dal nenáročným spôsobom. (Dajman)
  • Už počas aktívnej služby v armáde Michail Kalašnikov uplatňoval svoj technický talent. Vymyslel počítadlo výstrelov tankového kanónu, prispôsobil dôstojnícku pištoľ Tokarev, aby sa ňou dalo strieľať priamo z tankov. (Dajman)
  • Zbraň sa vyrába dodnes. V súčasnosti sú vo výrobe továrne v Iževsku AK-101 a AK-105. (Dajman)

Reklama

Reklama