Vetřelec

Vesmírná loď Nostromo míří zpět na Zemi, astronauti spí. Náhle dojde k jejich automatickému probuzení – nikdo neví, co se děje, protože jsou ještě velmi daleko od cíle cesty. Prostřednictvím centrálního počítače zjistí, že přijímače zachytily signál SOS z blízké planety. Posádka je povinna věc vyšetřit. Vyslaný modul má s přistáním velké problémy. Přesto někteří na průzkum. V jeskynním komplexu objeví podivný organizmus, který vypadá jako kolonie vajíček. Počítač mateřské lodi mezitím dešifruje zprávu jako varování, ne jako volání o pomoc. Všichni jsou okamžitě odvoláni. Jenže jedno z vajíček se otevře a jakási hmota ve tvaru chobotnice se během setiny sekundy přisaje na přilbu jednoho z astronautů, přesněji řečeno na jeho obličej. Přes odpor Ripleyové, že je proti bezpečnostním předpisům brát na palubu cokoli neznámého, otevře Ash dveře a všechny vpustí. Po nějaké době je nalezen cizí organismus na podlaze, sám odpadl. Vypadá to, že se postižený těší dobrému zdraví. Při společném jídle však stolující zažijí hrůzné představení. Před jejich očima vyleze z astronautova břicha nějaký tvor, a než stačí kdokoli cokoli podniknout, bleskovou rychlostí zmizí v obrovských prostorách lodi. Začíná noční můra – monstrum postupně likviduje posádku a zdá se, že je nezničitelné… (TV Prima)

Diskuze

kl1styr (hodnocení, recenze)

Mandalorian: nechci te nejak odrazovat, ale me prijdou celkem nudny. a navic dost neprehledny(kreslena cast)....prevazne cernobile...

Mandalorian

Mandalorian (hodnocení, recenze)

kl1styr : Zajímavý. Koukám, že bych si měl ten komix sehnat. Tohle jsem nevěděl: Že byl vetřelec vytvořen.

kl1styr (hodnocení, recenze)

lusibEL: nevim co je divnyho na tom,ze vetrelec muze plavat(vnejsi prostredi/biomechanickej povrch vetrelce/vnitrni mechanismus.....vetrelec masakruje,nepojida)....vetrelec je napul stroj....a muze prezit v jakejchkoliv podminkach (i ve vesmiru). o jeho delce zivota nic nevim,ale v dokumentu zni, ze je to jakejsi prepetum mobile, tzn. ze asi hoooodne dlouho. a jeste jedou na naposledy:) , vetrelec je cilene vytvorena biomechanicka zbran,ktera je dilem space jokeyu (viz. komix). derelict (neznamej nazev plavidla SJ) je vlastne bombarder, kterej svrhnul na nejakou planetu vajicka, takze vlastne SJ vyhravali bez vlastnich ztrat.

Žralok

Žralok (hodnocení, recenze)

Sign: To že byl mrtvej nevylučuje že i z něj se pomalu stávalo vejce. Sice uznávam že to pojetí s přeměnou člověka ve vetřelčí vajíčko je totálně ujetý. ale vážně jsem někde četl že to tak Scott zamýšlel. Bohužel zdroj dát nemůžu, je to několik let zpátky co jsem to četl a nepamatuji si ho.

Sign (hodnocení, recenze)

Žralok: jo videl jsem ji, ale já osobně si myslím že si ho tam prostě hezky schoval, v podstatě do ´´špajzu´´ a to je třeba podle mne právě mnohem děsivější a mrazivější než že by děll ňeco jako kokon a navíc tam tak byl aji Brett, mrtej...

Žralok

Žralok (hodnocení, recenze)

Sign: Viděl si DC verzi ? Tam to tak opravdu vypadalo. A mam za to že to tak Scott původně i zamejšlel. Alien Queen přišla až ve dvojce ;)

Feidias

Feidias (hodnocení, recenze)

Sign: a dyť je úplně jedno jestli rozumíš cyklu vetřelce ne:)? Je to přeci zábava ne?:)

Sign (hodnocení, recenze)

Jo, taky sem měl docela , no nevim jak to mám nazvat jestli úlet nebo řezbu z toho, jak jednou v jedné diskuzi psal někdo že Vetřelec z Dalase udělal vajíčko a psal to tak jistě a ''vědomě'' že si fakt někdy říkám jak můžou být lidi co neví nic ale samy si vnutí že tomu brutálně rozumí a pak poučují... Podle mne Vetřelci rozumí míň lidí než se zdá.

kl1styr (hodnocení, recenze)

lusibEL:  chapu, vsechny koncepty (kazdyho vyvojovyho stupne xenomorfa) jsem videl nazivo, kdyz byly dila gigera vystaveny v tech. muzeu. vetsina jeho del je i samozrejmne soucasti dvd edice v ramci fotogalerii,kterou vlastnim(filmy,se filmu + mraky dokumentace). knizky, komix jsem cetl( jsem docela hodne vetrelci geek:)) ), ale co se tyce zivotniho cyklu...ten je vsude stejny...zadna premena cloveka ve vajicko tam nefiguruje stejne jako fakt, ze vetrelec je obojetnik. valecnik je bezpohlavni (jestli se bavime o filmu,knizkach,komixech). koncepty ( v ranejch fazich ) takovy veci obsahuji, to pripoustim,ale do deje se to rozhodne nezaclenilo v praxi a to v zadnym provedeni (film,komix,knizky).

kl1styr (hodnocení, recenze)

lusibEL: proc? at si to prectou vsechni zdejsi pseudovedci, ktery se snazili v diskuzi o par stranek niz dokazovat svoje "pravdive" tvrzeni o zivotnim cyklu vetrelce a vubec je nezajimal koncept ziv. cyklu od samotnyho tvurce vetrelce, gigera. hypotezy jako, premena cloveka ve vajicko(kokon ve kterym byl uveznenej zivej dallas a mrtvej brett, kterej vajicko jen vzdalene pripominal) atd. tyhle lidi svuj nazor nezmenej i kdyby tehdy v technickym muzeu videli jeho obraz se zivotnim cyklem a nebo si precetli nejaky rozhovory s timhle umeleckym geniem.

Mandalorian

Mandalorian (hodnocení, recenze)

fr3ak : Docela podstatná informace, řekl bych. Ale jasně, že to do takovýhodle článku nikdo nenapíše.

fr3ak (hodnocení, recenze)

sator: Škoda že tam nenapsali že u Aliens si za návrhy královny řekl o tak nechutný peníze že si ji Cameron radši navrhnul sám...

sator

sator (hodnocení, recenze)

H. R. Giger: stvořitel vetřelce má v duši temnotu, sex a bolest 20. května 2012 To právě on dal astronautce Ripleyové tak hrůzného soupeře, příšeru s kyselinou místo krve. Vetřelcem se ale dílo švýcarského surrealisty Hanse Rudolfa Gigera nevyčerpává. Svou znepokojující kombinací brutality, sexuálních motivů a biomechaniky se může směle rovnat svému vzoru Salvadoru Dalímu. Dalších 9 fotografií v galerii V roce 2005 uvedl Hans Rudolf Giger svou retrospektivní výstavu s názvem Mimo dobro v Národním technickém muzeu v Praze. | foto: Petr Novotný, MF DNES

Ke spolupráci s tehdy začínajícím režisérem Ridleym Scottem se dostal Giger vlastně náhodou. Scottovi, který hledal již několik týdnů podobu stvoření, které mělo sehrát jednu z hlavních rolí v jeho chystaném filmu, ukázal jeho tvorbu scénárista Dan O'Bannon.

Stačilo letmé prolétnutí několika stran Gigerovy knihy a Scott neznámému umělci zatelefonoval. Giger nadšeně souhlasil a pustil se do návrhů jak samotného monstra, tak celé řady lokací. Nespokojil se ale jen s několika náčrty, s precizností sobě vlastní důkladně popsal celý životní cyklus nového druhu. Zrodila se děsivá vetřelčí vajíčka, odporný nahánějící facehugger i hrůzný chestburster.

Fáze vetřelcova života

Vejce: Mají klasický tvar, šedozelenou barvu, čtyři chlopně a klade je královna. Dospělí vetřelci je chrání.

Facehugger ("objímač obličeje"): Rodí se z vajec, umí lézt po stěnách a skákat. Oběti útočí na obličej, do hrudního koše ji skrze ústa naklade zárodek.

Chestburster ("prorážeč hrudníku"): Vyrůstá ze zárodku, který do těla hostitele uloží facehugger. Když je jeho vývoj ukončen, prokouše se hrudníkem oběti ven.

zdroj: wikipedie.cz

Ne vše šlo ale jako po másle, Scott měl v hlavě několik nápadů, které chtěl do návrhů šedovlasého Švýcara stůj co stůj prosadit. Vetřelec byl v jeho režisérském mozku vždy téměř průhledný. Nakonec ale po sérii kompromisů dospěl až do všem známé podoby latexově černého stvoření s vystřelovací čelistí.

První reakce diváků zcela odpovídaly představám tvůrců – zděšení, křik a také několik kolapsů přímo v kinosálech. Už několik týdnů po premiéře měl Vetřelec zaděláno na kultovní status.

Samotný Giger se pak dočkal zaslouženého ocenění, za speciální efekty dostal Oscara. Moment slávy ale v budoucnu vystřídalo čiré znechucení. V třetím díle se podílel na dalším rozpracování svých návrhů vytvořených pro premiérový díl, tvůrci filmu mu ale v závěrečných titulcích přisoudili jen roli autora původních návrhů.

Čtvrtý díl pak byl pouze smutným pokračováním, Gigerův kreativní vklad nebyl oceněn vůbec. Sám autor tehdy jen těžko hledal slova a několikrát se zařekl, že s Hollywoodem už nadobro skončil.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

I tak mu ale Vetřelec přinesl největší slávu a ještě něco navrch, přitáhl pozornost k jeho předchozí tvorbě.

Otec biomechaniky a vyznavač temnoty

Giger vystudoval architekturu a design v Curychu. V začátcích se věnoval zejména jednoduchým kresbám tuší, později přesedlal na klasickou olejomalbu. Umělecky se ale našel až v technice zvané americká retuš neboli airbrush.

Právě tahle technika mu nabídla netušené možnosti pro jeho nezaměnitelnou směs biologických a mechanických motivů, které daly vzniknout novému uměleckému směru, biomechanice.

Do roztodivných krajin Giger mixuje části lidských těl s neidentifikovatelnými mechanickými prvky, které mnohdy zdůrazňují jak nekonečné utrpení, tak celou řadu sexuálních symbolů. Je to jeho velmi osobní vyjádření, sám totiž podle svých slov trpí nekonečnými nočními můrami, které mu jsou inspirací.

Na obrovská plátna tak skromný šedovlasý pán, který prý miluje kočky a kondenzované mléko, vrší motivy spojující satana a Ježíše a svým příznivcům předkládá obrazy bolestí a trápením zkřivených obličejů malých dětí.

Při pohledu na Gigerovy fantaskní bytosti není divu, že život vdechl vetřelci právě on.

Svou pověst temného, pro mnohé však též lacině šokujícího umělce přiživil sérií Erotomechanics. Na ní spolupracoval s Miou Bonzanigovou, s níž se náhodou seznámil při práci na prvním Vetřelci a následně se s ní také oženil. Značně extrémní manželství, které balancovalo na hranici snu a nikdy nekončící umělecké seance, trvalo téměř rok a půl a vzešla z něj série znepokojivých děl prodchnutých extrémně zvráceným pohledem na lidskou sexualitu. Vše opět v čistě biomechanickém duchu.

Umělec s renesančním rozsahem

Když si jeden z těchto obrazů vypůjčil pro přebal své desky frontman kapely Dead Kennedys, Giger tak trochu nechtěně popudil konzervativní Ameriku, která dílo označila za regulérní pornografii. Nepomohla ani obhajoba, že v Evropě se jedná o umění, které je běžně k vidění ve slavných galeriích. Samotný Giger nařčení ostře odmítl a jako výraz opovržení se rozhodl vrátit také své jediné oscarové ocenění.

Hudbě ale zůstal věrný, jeho díla zdobí přebaly alb umělců takových jmen, jako je Debbie Harryová nebo Steve Stevens.

Chvála surrealistů

"Většinou tvořím intuitivně po vzoru surrealistů. Vždycky mám proto velkou radost, pokud v mých obrazech někdo najde jakýkoli význam."

"Někde tam venku se vždycky najde kousek naděje a krásy, pokud se díváte pozorně."

Díky frontmanovi kapely Korn Jonathanu Davisovi přitom nezůstal jen u obalů kompaktních disků. Dlouholetý obdivovatel díla švýcarského umělce totiž přišel s originálním nápadem na stylový stojan pro mikrofon. Gigerovi nechal absolutní volnost a výsledkem je pravidelná rekvizita, která na sebe během koncertů kapely strhává pozornost všech diváků.

V posledních letech se Giger snaží stále přicházet s novými nápady a hledá, kam by mohla jeho seberealizace expandovat. Ve Švýcarsku jsou v provozu dva jeho bary, které se mohou chlubit originálními skulpturami a výzdobou, se svou současnou manželkou provozuje vlastní muzeum.

Na trhu už kromě toho nějaký ten pátek koluje dvouhodinový dokument H. R. Giger Revealed, který je dokonalou sondou do duše umělce, jenž tvoří bez kompromisů. V následujících letech od něj můžeme očekávat v podstatě cokoli, jeho imaginace nezná hranic. Jedno je ale jisté, optimistických vizí a zářivé barevných obrázků se od něj opravdu nedočkáme.

Zdroj: http://xman.idnes.cz/h-r-giger-stvoritel-vetrelce-ma-v-dusi-temnotu-sex-a-bolest-pa2-/xman-styl.aspx?c=A120517_130933_xman-styl_fro

Sign (hodnocení, recenze)

fr3ak: dobře dobře já to nemyslel špatně, jen sem to nepochopil :-)

Sign (hodnocení, recenze)

Počkat tak to sem nepochopil tu atázku jestli tam toho Promethea fakt nevidíme, jestli jako že tam je a my ho nevidíme, nebo se vyloženě ptáš jestli ho tam někdo nevidí že by tam měl bejt ale ty ho nevidíš

fr3ak (hodnocení, recenze)

Sign: Na to se určitě neptal, protože to mu snad musí bejt jasný, když to všude píšou že ta loď ve filmu Prometheus ve které letí lidé se také jmenuje Prometheus, navíc v diskusi k filmu Alien by to bylo ještě víc na hlavu, takže se určitě ptal na tu co objeví posádka Nostroma už jako havarovanou po srážce s Prometheem...

Sign (hodnocení, recenze)

movieband: jestli myslíš tu mimozemskou loď tak to ale není Prometheus, pokud vím tak Prometheus se jmenuje ta naše lidská loď

fr3ak (hodnocení, recenze)

movieband: Ta žádný jméno nemá, ve scénáři je jednoduše pojmenovaná jako "derelict ship"

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Již nějakou dobu víme, že nadcházející celovečerní film ze světa Vetřelce s názvem Alien: Romulus je dotočen a čeká nás příští léto, přičemž jeho režisér a scenárista Fede Alvarez se chlubí tím, že… (více)

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Vesmírný teror se vrací. Po několika nezdarech týkajících se projektů navazujících na svět klasického hororového sci-fi Vetřelec z roku 1979 se nyní zdá, že nového snímku se už s 99 %… (více)

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (více)