Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Diskuze

PKD (hodnocení, recenze)

Jakkob

Jediny? Chlape, to dela 98% lidi. Toz tak. Jen o tom nikdo nemluvi, proto ti to mozna prijde jako neco weird. Haha. 😉 Heslo: prokrastinace.

Jakkob

To rozhodně nejsi. :-) Znám víc takových. ;-)

Skvělý přístup, chválím! :-)

Jinak budu určitě moc ráda, dáš-li pak vědět, jak se ti film (ne)líbil, díky!

Idée_fixe

Tak v tom aspoň nejsem jediný, to je milé zjištění :) No kdyby se k tomu schylovalo, a nebo to dokonce došlo tak daleko, že bych se na to podíval, tak dám jistě vědět, ať už se mi to bude, nebo nebude líbit. Ostatně já se nebráním dávat filmům druhé i třetí šance, takový Blade Runner jich měl taky x a y, než jsme se konečně sešli a naplno si porozuměli :)

na příspěvěk reagoval Idée_fixe, PKD

Jakkob

To jsi správně poznamenal, je to ten z filmů, na který musí být prostě nálada, a to správné duševní rozpoložení - takže když ti zrovna nebude dvakrát do smíchu, raději si to nepouštěj.

Rozumím, taky mám plno filmů, které bych ráda viděla, ale musím být na ně patřičně naladěna, doma musí být klid, pohodička, etc., a tak je taky "odsouvám na neurčito".

PKD

To věřím, i já jsem viděl filmy, které bych si už znovu asi nepustil, ale moc jich zase nebylo. Uvidím až to uvidím.. :)

Idée_fixe

No jsem na to dost zvědavý, tím se tajit rozhodně nebudu, ale je mi jasný, že to není film pro pohodové nedělní odpoledne a je k tomu třeba mít spešl náladu, nebo aspoň já sem si to tak vždycky říkal, takže i nejen proto to tak nějak stále oddaluji, ale zároveň to neodsouvám kamsi do pryč... Jestli se mi to nakonec bude či nebude líbit je ve hvězdách, i když já osobně bych byl rád, kdyby se mi to líbilo, ale i kdyby snad ne, tak jak jsi trefně poznamenala - min. si tak rozšířím obzory a to je jenom dobře :)

PKD (hodnocení, recenze)

Jakkob

Pevné nervy. Byť se jedná o z řemeslného hlediska, nadprůměrnou věc, tak já jsem už nikdy před ani po, nic hnusnějšího a pro mě morálně, nepřijatelnějšího...neviděl (krom Spalovače Mrtvol) a nehodlám to opakovati. Jednou a dost. Je jasné, proč Kubrick tento film po jistých událostech, zakázal.

Jakkob

Paráda! Tak přeji příjemný zážitek. :-) Já měla Pomeranč dokoce svého času i v topce. ;-) Pro mne to byla láska na první pohled. :-D Malcolm úžasný. Velmi mne zde zaujala (mimo jiné) i zvolená hudba, dokonce i ty úpravy (a to jinak zfušovanou klasiku moc nemusím, tady je to ale fakt mazec). Ber to tak, i když se ti film nakonec z jakéhokoliv důvodu nezalíbí, tak si alespoň rozšíříš obzory. ;-) Mě Kubrick nezklamal nikdy. ;-)

Idée_fixe

Na Mech. pomeranč se stále tak nějak "chystám", jako že jsem si vědom toho kultu kolem a samozřejmě i té kontroverze (Malcolm McDowell si snad naschvál vybíral kontroverzní filmy, viz Calligula aj), ale doposud jsem asi ještě nenašel "odvahu" na to kouknout. Ale dost se na to těším, mám pro tenhle druh filmů slabost a líbí se mi i jiné, ne úplně standardní filmy, takže předběžně čekám že se mi to líbit bude :)

na příspěvěk reagoval Adam Bernau, Idée_fixe, PKD

Idée_fixe

Jj, můžem posléze v poště, tady jsme stejně už trochu off topic. :-)

Jinak od Dyka (Philip K. Dick, abych se trochu vrátil k hlavním předmětům zdejší diskuze) jsem četl snad jen jednu nebo dvě povídky.

Ale mám k němu jednu zajímavost.

Dick byl tak paranoidní z drog, které do sebe neustále valil, že získal přesvědčení, že Stanislaw Lem nemůže být reálná osoba, protože jeho tvorba je až příliš dokonalá, ale že je to ve skutečnosti skupina komunistických agentů, která produkuje science fiction za účelem rozvrácení západních hodnot. Nebo tak něco. :-) Postupně nejenže této představě zcela uvěřil, ale podařilo se mu o tom, že je to pravda, přesvědčit i mezinárodní svaz spisovatelů science fiction. A ten následně vyloučil Lema doživotně ze svých řad.

Tolik k Dickovi. :-)

Mr.Apache

Tak deset let před tím jsem byla ještě na ten film malá, a i kdyby mě snad na něj naši nechali dívat (o čemž dost pochybuji), tak bych ho stejně asi moc nepobrala...

Já to nemám tak, že automaticky co film dle knihy (povídky, hry...), tak si musím přečíst i předlohu (nebo naopak), je to víceméně náhoda, nikoliv účelové vyhledávání (to se též stává, ale jen občas - např. ten Pomeranč).

Škoda, že ses na tu frekvenci nezeptal před lety, to jsem taky valila podobně jako ty (i když byly i výjimky, kdy jsem nesáhla na knihu i nekolik měsíců, a naopak jindy jsem ji nepustila z ruky pomalu ani ve škole při výuce, prostě dost záleželo na chuti a náladě). Teď už, přiznám se, tak nečtu, ale věřím, že jednou se k tomu zas poctivě vrátím. ;-) Kdyby ti to nevadilo, můžeme samozřejmě v poště poklábosit. ;-)

Pokud bys ale raději nějakého "aktuálního" čtenáře, tak zde ti mohu doporučit např. uživatele PKD, ten nejenže valí v podstatě neustále, ale má toho načteno mraky.

Idée_fixe

Tak to jsem ten Pomeranč viděl asi tak o deset let před tebou.

Mně se prostě nelíbil celkově styl, jakým to Kubrick natočil - nesedělo mi to.

Ale určitě nejsem z těch, komu by vadilo, že film není jako kniha. Viděl jsem spoustu takových, které byly úplně jiné než jejich předloha a byly stejně dobré (např. Přelet) a někdy i lepší (např. Carrie).

Většinou ale když se dívám na film, tak ani nevím, že je to podle nějaké knihy, natož abych tu předlohu ještě před zhlédnutím sháněl. To bych musel číst aspoň tři knihy týdně. Já už si roky vystačím s frekvencí cca jedna kniha za dva měsíce.

Na druhou stranu bych řekl, že drtivá většina filmů má nějakou předlohu, ale nemusí to být vždycky kniha (myslím tím román). Spousta je jich třeba podle povídek. A tím, že už dlouho dávám přednost povídkovým knihám před romány, tak při mé frekvenci vlastně zvládám zhruba deset filmových předloh měsíčně. Což není zas tak špatné.

Ale rád pokecám s někým, kdo taky čte. Takových tu moc není. Mimochodem, jaká je tvoje frekvence?

Mr.Apache

Aha... To je zajímavé... Já byla tedy knihou i filmem nadšená, i když samozřejmě v nějakých detailech se film lišil, ale to tak bývá snad u všeho... Např. v knížce ta hantýrka byla mnohem lepší (téčko s emkem, tolčokovat, zapsetovanej, lunatickej... z toho jsem fakt nemohla :))), taky ten skladatel, co se Alexovi pak díky těm filmům zprotivil, nebyl Beethoven (už si nevzpomenu, kdo)... Prostě vesměs nic tak podstatného (až na samotný závěr, v knížce byl pak Alexův život ještě víc rozveden).

Je možné, že to zakázal sám Kubrick, když viděl, co vše ten film způsobil, jaký vliv, odpor, etc... Taky jsem ho viděla poprvé na ČT 2, někdy v r. 2004.

Většinou čtu první knihu, a pak až vidím film, a až na pár vyjímek jsem vesměs z film. zpracováním spokojená.

Idée_fixe

ad Mechanický pomeranč. Já jsem četl nejdřív knížku, protože v té době byl ten film na celém světě zakázaný, údajně samotným Kubrickem. Dostat se k němu bylo zhola nemožné. Když se to po pár letech změnilo a ČT ten film konečně uvedla, bylo to pro mě obrovské zklamání. A to přesto, že v hlavní roli hraje můj nejoblíbenější herec vůbec.

Jakkob

:-) Rozumím, já to měla úplně to samé např. u Mechanického pomeranče. Natolik jsem byla mimo z filmu, že jsem hned letěla vypůjčit si knížku, a přelouskala jsem ji jedním dechem. :-) Normálně bych se k ní asi taky nedostala. :-) Takže, dalo by se říci, že nás filmy vzdělávají ve všech možných směrech. :-D

na příspěvěk reagoval Mr.Apache, Jakkob

Idée_fixe

Měl jsem to s knížkou podobně, aneb i já se k ní dostal vlastně dostal až jen díky nadšení z filmu, jinak bych o ni asi ani nezavadil. A je teda fakt, že nebýt toho již zmiňovaného nadšení z filmu, tak bych tu knížku dost dobře asi ani nedočetl, protože to nebylo úplně easy čtení, ale dnes si ji už užívám i jako audiobook, jako komiks a i když si ji čtu sám :)

mm13

Tak neskutečně obrovská míra detailů je u Ridleyho filmů standard, nicméně Blade Runner je jimi skutečně prošpikován skrz naskrz. A samotní výtvarníci, scénáristi i herci jen dosvědčí, jaké to je s Ridleym natáčet, jak moc hýří nápady a je schopen do nejmenších detailů rozvádět a popisovat...

Darren98

Nejde o klasickou přístupnost.

Možná by u takových filmů mělo být varování: "Jste-li dítě, teenager nebo blb, je velká šance, že se u tohoto snímku unudíte k smrti, případně ho budete považovat za ultimátní pičovinu. V prvních dvou případech odložte sledování o několik let a jděte se raději dívat na porno nebo nějaký snuff, v tom třetím si dělejte co chcete, ale tento film rozhodně nezkoušejte - nejste cílová skupina."

Darren98

Myslel jsem, že by ho měl vidět až když mu bude aspoň 18, tzn. že je šance, že v tom věku už má trochu vyvinutější mozeček. A neměl jsem zdaleka na mysli jen tento film.

Mr.Apache (hodnocení, recenze)

Některé filmy by měly být minimálně do 18 let nepřístupné. Víte kolik znuděných dětí tomu tady takhle kazí průměr?

Ale nejen tomuhle, samozřejmě. Blade Runner je na tom ještě hodně dobře, oproti spoustě jiných famózních filmů, které tu dětičky poslaly do modrých čísel. Těm ale dá druhou šanci jen málokdo, protoože nemají takový hype jako BR.

na příspěvěk reagoval Darren98

Benjamin-L

Se mnou se to asi táhne... Pokračování pro mne bylo velkým zklamáním :-D (viděla jsem zatím cca 3/4 hodiny filmu), ale určitě mu dám ještě šanci. :-)

na příspěvěk reagoval Benjamin-L

Benjamin-L

No právěže velké zklamání. Jediné, co mě fakt zaujalo, byla hudba, jinak jsem se nudila od začátku do konce, nic mi nedávalo smysl... I ten Ford mi tam přišel takový divný. Vše jsem pobrala a řádně ocenila až časem. Teď jsem z toho celá na větvi. :-D

na příspěvěk reagoval Benjamin-L

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků