Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Diskuze

Idée_fixe

A nedas. 😂 To byla sladka "pomsta" za toho Waggyho, coz opravdu pripomina, zensky pohl.organ. Tak. A navic,M.Fik je supr vecernicek. 😁😇

Jakkob

Vsak ja to taky psal s tim, ze vim, ho tak nemas nastudovaneho. 😉 A i ty dalsi veci, jsou mi u tebe dobre znamy. 😉 Vsak jsme se o tom, jiz bavili. Toz tak. Zajimave. Ty tez povazujes BR 2049,za vice dickovsky? I kdyz jsi toho od nej, tolik necetl. To bych, se priznam, necekal. Hehe, dnesek je vubec, plny kindrvajicek. Pro leitmotivku tzn. prekvapeni. Chicht.

PKD

Já ho samozřejmě nemám ani zdaleka tak nastudovaného jako ty, ostatně mě on sám zajímá asi jen kvůli tomu filmu, resp. proto, že to byl právě on, kdo napsal tu knížku, podle které byl posléze natočený film. Jinak by mě to samo o sobě asi vůbec neoslovilo, to bych asi neměl vůbec strach takhle říci. To co jsem o něm napsal vychází jen a jen z toho mála, co o něm vím teď a tady a zda to tak opravdu je či není... Nevím, a asi mě je to tak nějak jedno :) Ale nemám problém připustit, že s tím názorem jsem vůči tomu, jaký doopravdy byl, úplně vedle ;)
Ale jinak jo, shodneme se určitě na tom, že BR 2049 je o moc více "dickovský" než původní BR, o tom žádná :))

PKD

Taky nemám tucha o tom, že by MŠ (já ti dám Fíka, plantážníče! :-DDD ) měl co dočinění s filmem (nevím ani, že by některé lidi od filmu portrétoval - ovšem od divadla, jó, to bylo jiný kafe :-))), ale dělal plakáty (ovšem fakt kvantum) k různým výstavám, akcím (např. Sokolské slety ;-))), známky, bankovky.... ;-)

Jakkob

P.s. já to tedy od Vertiga a pak dlouhé, velké nic, nemám. Jen pozn. U mě jsou Vertigo, Stalker, 2001 na stejné rovině. ;-)

Jakkob

Páni. Takovou shodu jsem nečekal. Bez urážky.;-) A jestli byl dle tebe nevyzpytatelný a nepředvídatelný (to já asi chápu), leč po tom všem, co jsem o něm přečetl a viděl jeho rozhovory (což byl pro mě, až transcendentální zážitek, slyšeti konečně jeho osobně), tak nesouhlasím. Ale vím, jak to myslíš. Proto mu já osobně tak moc rozumím, páč až na nějaké ty fobie a drogy, je mi  (jak jsem po 15letech důkladném studování jeho díla a života) v 90% až strašidelně podobný. Názory, myšlenky, pohled na svět, lidi/lidstvo, vesmír a vůbec. Prostě hodně. Proto dodám, že i když by nebyl odvařen z BR 1, tak by se mu mohla více líbiti 2. Jak jsem to tuším zmínil i v komentu. Mě prostě mnohem více příjde Dickovská. A samoz. ta hra. Tam jsem si na 93,6% jist, že by to ocenil. Páč, jak víš, je to více dle pův. románu. Sakra, musím si ho zase přečísti. Už je to rok, hehe. Proto taky zcela logicky, ta má zdejší přezdívka, což ti asi už dávno došlo.;-)))

Idée_fixe

Není za co. I když je.;-) Já mám zase nejraději (jak víš) tu čb verzi z té poštovní známky. To je už let, vzdych.:) Prý, náhodou zrovna ideální příklad, checht. Já mám přece jen samé ideální příklady. Nj, nj. to je chlubeníx!;-)))) Jo pak ty rozteklé hodiny a pak asi nejvíce ten, co mám na profilu, či v něm? Je to jedno.;-) Ten je zase pro mě, nejvíce výrazný a tak vůbec. Taky jsem ho dostal (tedy ne originál, fňuk, haha, to by se dotyčný obdarovatel nedoplatil ani za 100let) k minulým nar.;-) Vždycky mě zajímalo, jak by mojí oblíbení artisti (haha) aka malíři (ne, pokojů:))) vyzněli, jako filmoví designéři. Domnívám se, že to je dosti zajímavá myšlénka. Což? I když...u Dalího se to vlastně stalo. Ale nevím, že by Maxík (hihi, to je jak Maxipes Fík) či Munch, měli něco společného s filmem. S divadlem jo. Jen že např. Munch dělal nějaké plakáty a tak, pro Ibsena. Ano, tam TOHO.;-)

PKD

Jj, taky si myslím že by P.K.Dick nebyl nakonec z celkové podoby filmu nijak nadšený, kor z té kino verze s voiceoverem a hlavně happy endem, i když kdo ví.. ? P.K.Dick byl poměrně dost nevyzpytatelný a nepředvídatelný, ostatně co vím, tak jednu chvíli byl strašně proti natáčení a vůbec se k tomu nehlásil, a pak mu pustili již nějaké hotové trikové scény a jemu se to tak strašně líbilo, že je chtěl pustit znovu... Ale jako jo, ten prapůvodní námět z knihy není ve filmu řekl bych zase tak silný, ale pořád tam je. I tak si ale myslím, že by se Dick v mnoha ohledech se Scottem rozcházeli, co se filmu a "proč je tohle takhle" týče atd.

PKD

Díky, toho uznání si vážím, sám jsem si mj v tomto ohledu zažil svoje, neb i já jsem býval poměrně bouřlivý a hádavý co se zdejších diskuzí týče, a v jistém směru jsem takový pořád, ale už zdaleka ne tolik, jako kdysi. Nebo aspoň doufám :D

Nicméně já tedy mám samozřejmě rád i jiné filmy než BR, a jako že strašně nemám rád, když si vše co mám rád nějakým způsobem žebříčkuji od nejlepšího po nejhorší (skoro vždycky to takhle opravdu neumím rozdělit), tak u filmům mám s BR jasno, jako v ničem jiném ;) A zrovna tak jak bych se jinde zdráhal něco podobného říci či napsat, tak tady u BR nemám vůbec žádnou potíž konstatovat, že u mě je BR a vše okolo něj na jednoznačně prvním místě, pak je takové dlouhé, velké nic až po tom začíná to druhé, třetí místo atd. :D

PKD

Děkuji za pochvalu, Leitmotivka :-DD je tuze potěšena. :-) Vidíš, náhdou zrovna ideální příklad. Já třeba "žeru i jiné obrazy", avšak Splynutí duší je pro mne prostě ten ze všech úplně nej, a až na Repinův "Nečekali" mne zatím žádný jiný tolik (tedy ano, hodně, jen ne do takové míry) neoslovil / nedal / nenadchnul / nerozsekal, apod...., jistě rozumíš. ;-) A těch příkladů bych samože vyšťourala celou škálu, tohle byl pouze jeden za všechny. O to více pak dokážu porozumět (a mám pochopení) tomu, když je někdo něčím tak pohlcen. :-)

Jakkob

P.s. já bych si taky mohl udělati profil jen a jen dle Vertiga;-))) A i když BR beru hodně vysoko (i když mám pořád silný dojem, že by velký PKD, ne já,hehe, nebyl z finálního produktu, zcela odvařen), tak pro mě osobně je to ten nejůžasnější film všech dob. Zatímco, někdo u něj např. usne, dá odpad aj. No, a je to.;-)

Jakkob

No, u něj se to dá i pochopiti, když má celý profil založený na jistém filmu. To si snad ani u nikoho jiného nepamatuji. Heh. Já jsem taky zažrán do jedné slečny a to pak nevidím, neslyším, haha. Snad to cítí stejně.;-) Ne, není to zdejší Splynutí Duší (taky dobrý vizuál, ten Schwabinský:) aby si zase někdo nemyslel, kdoví co. Jak se mi to už párkráte stalo na jiných diskusích. Ale to jsem odbočil.;-) Jsem rád, že jsi uznal malou chybku. Známka inteligence, dle mého sociálněpsycholoického radaru. Je to prosté, je velký rozdíl, když někdo napíše...pro mě sobně je to a to, ten nej film, co jsem kdy viděl a mezi...toto je nej film všech dob. To je pak cesta do osobního pekla, které si btw, vytváříme sami. Na to nemá copyright ani ta slavná církev.;-) P.s. ale jak by řekla leitmotivka:) musíš žráti i JINĚ filmy.:))))))))))))))))))))))))))))))

na příspěvěk reagoval Idée_fixe, Jakkob

Jakkob

To se stává občas asi každému, když je do něčeho tak zažraný, jako např. ty do BR, tak pak nezná bratra, nevidí neslyší... :-D

Idée_fixe

No, to už je jiná. Takto je to naprosto, srozumitelné. Nejlepší je prostě přidati do věty, dle mého, podle mě, srdcovka apod. Ale tvrditi o čemkoli, že je to the best...nebezpečná to cesta. Sám ji moc dobře znám a proto se ji (byť ne vždy s úspěchem) vyvaruji. I když to trvalo dlouho.

PKD

Já zase nepopírám, že i ty ostatní jsou pro mne tuze fascinující, holt BR je srdcovka, no... ;-)

Idée_fixe

To jsem čekal.;-) A ano, každý to vidí jinak. Já se tady bavím o tom, že má spoustu dalších, stejně fascinujících vizuálů, stejně hodnotných jako BR. Což kolega, nepopírá. Já to jen uvedl v souvislost z mého pohledu.;-)

Náhdou, Jakkob má recht, BR (tenhlecten myslím) je fakt nej! ;-) <3 :-P

Ale rozumím, prostě každý má toho svého favorita. ;-)

Jakkob

To jsem tušil, hehe. Mj. Alien 4 a Judge Dredd. Sice jsou to takové rozpolcené filmy, ale výprava aka futuristický vizuál, je na 100%. U pana Meada jsi zapoměl na Trona.;-) Ve spojení s tím nechutně slaďoučkým robotem, si jeho jméno pamatuji již od dětství.Jo taky by se nemělo zapomenouti na 2010. A s tím nejlepším (byť je mi jasné, jak to myslíš) bych to nepřeháněl.;-) Má spoustu supr filmů a BR je prostě jedním z nich. Tak to vidím já.

PKD

Zrovna ten mi nic neříká. Já si v souvislosti s panem Meadem instantně vzpomenu na takového V'Gera z prvního a mého nejoblíbenějšího ST filmu - The Motion Picture, pak třeba na jeho návrhy Sulaca z Aliens, nebo ne roztomilého Johnnyho Pětku ze Short Circuit, u nás známého spíše jako "Číslo 5 žije!" :) A třeba mě i překvapilo, že Syd Mead vytvořil ten "myšlenkový rekordér" ze Strange Days, a samozřejmě mnoho a mnoho jiného, mimo nejlepšího Blade Runnera ovšem <3

PKD

Nj, ten člověk byl prostě génius, kde by bez něj leckterá dnes kultovní filmařina byla.. ?! <3

Mr.Apache

Tak to mě...nikdy. Byť s léty, dávám přednost knize, potažmo té ultrageniální hře z 97. Protože...PKDick. Jo, ta ironická, leč pravdivá pozn. o upírech sedla jak prdel na nočník.;-))) Kupodivu to mám stejné jako slečna Leitmotiv/utquellá představa, byť II. se 4 vyjímkami...Nosferatu (obě verze), 30 Days of Night i s pokr. ať si o něm myslí kdo co chce a 1.Blade. A můžu k tomu přidati i ten comicsový omnibus 30 Days of Night, kde je od geniálního Bena Templesmithe celá pův. trilogie. Škoda, že už nedošlo na 3.film.:(

na příspěvěk reagoval Mr.Apache

Mr.Apache

Aha, no tak to já neznám zatím v podstatě žádný typ upírů, filmy (litaratura, cokoliv) s upírskou tematikou mne totiž zpravidla více či méně nudí (spíš více).

Domnívala jsem se, že se jedná o nějakého skřeta, či tak něčeho na ten způsob, tak to la pardon. ;-)

na příspěvěk reagoval Mr.Apache

Mr.Apache (hodnocení, recenze)

Idée_fixe

No, to taky není zrovna skřítek. To je upír. Takhle vypadali ještě předtím než začali světélkovat na slunci a zamilovávat se do vypatlaných teenagerek.

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků