Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Diskuze

Feidias

Me tez. A vis proc? Pac ten vizual jest prakticky okopirovany dle tehdejsich comicsu. Ale ten zbytek, achich+ouvej. :-/ A Dredd je zase vizualne pri srovnani s puv. comucsy zcela mimo, zato ma velmi presnou atmosferu, jak rekl i sam autor comicsu. Ktery ozn. film s Urbanem za pure Dredd, a to uz neco znamena. ;-)

Uživatel PKD smazal svůj příspěvek.

Feidias

To asi ano, ačkoli když se podívám na některé věžáky a slumy např. v Číně, tak mi to už zase tak moc naddimenzované taky nepřijde... Ale bylo to tvořeno samosebou tak, aby to vypadalo dobře a "hezky", což se sice v té době nesetkalo s pozitivním ohlasem, ale dnes již naštěstí ano :)

PKD

Tak tam je to úplně schválně vše mega a souhlas. Dredd s urbanem je skvelej. Mě se docela libi i ten starej kvuli vizualu.

Jakkob

Jasně, ale je to v původním BR myslim si ještě schválně naddimenzovane. Říkám, netvrdím, že je to nereálné ale hlavně je to krásné:). Teda aspoň ve filmu.

Jakkob (hodnocení, recenze)

Jinak ještě k těm velkým budovám... Nevím to jistě, a po pravdě jsem se po tom nikdy nepídil, ale podle mě jsou v kyberpunku i BR velké budovy z toho důvodu, že ty masy lidí, které jsou pro BR a kyberpunk obecně docela typické, musí někde bydlet a není nic jednoduššího než postavit x a y obrovských věžáků, kam se ty kvanta lidí budou moci nastěhovat a nějak fungovat.. :)

Feidias , PKD

Akira i GitS nesou mnohé prvky právě z BR, protože v Japonsku měl (a stále má) BR i ve své době na rozdíl od zbytku světa velký úspěch a nejen ty dva zmíněné filmy vznikly na základě velké popularity a inspirace právě ve Scottově BR :)

Feidias

K těm obřím budovám...v Soudci Dreddovi a konkrétně v tom (pro mne suprového) Dreddovi s Urbanem, jsou sakra velké budovy.;-)

na příspěvěk reagoval Feidias

Feidias

Vidíš, to mě taky napadlo. Ten GoItS či Akira. Tak ta je určitě inspirovaná nebo lépe řečeno on, BR. O tom nepochybuji.;-) Mě to v tom Cyberpunku 2077 trklo ve vteřině jak jsem viděl ty typické neony a tu industriální špínu. A i když to v tom art of Dead Space přímo nepíší, tak např. Lunární kolonie z DS 3 je též dosti BRková. Naražím konkrétně na ty neony a onu industriální špínu.;-) Zkrátka, od BR je hodně projektů, které ať přímo či nepřímo, vycházejí z BR. O tom žádná.

PKD

Blade Runner je nádherný a ne úplně nereálný. V původním BR jsou budovy opravdu obrovské. V Cyberpunku jsou také obrovské, ale přeci jen měnší. Ten stejný pocit mám z BR 2049. Netvrdím, že je BR nereálný. Je to neuvěřitelně detailní film a krásný! Cyberpunk 2077 z vizuálního pojetí BR nepochybně vychází. Jsou tam i další inspirace jako Akira, nebo Ghost in the Shell (který je asi taky částečně inspirovaný BR?). Cyberpunk je ale též hodně promakaný a byla mu věnována detailní péče.

na příspěvěk reagoval PKD, PKD, PKD, Jakkob

Uživatel PKD smazal svůj příspěvek.

Jakkob

Tak, samo. Ja jen mam na Scotta uz alergii, tak jsem to tak napsal. Nic vic za tim neni. ;-)

PKD

Jak se to vezme, aspoň z mého pohledu. Knihy a filmy jsou dvě docela dost rozdílná média a třeba mě osobně nepřijde, že by se Dick s tím světem v Ovečkách nějak kdo ví jak moc piplal a vypisoval... Máme tu pár zmínek o Konečné Světové válce, o rad. spadu a prázdných sídlištích, ale celkově myslím že nic, co by se do rozsahu toho, co nám představil až R. Scott, mohlo jakkoli srovnávat. Navíc Scott mnoho věcí udělal jinak, např. v Ovečkách je Země více méně pustá a skoro neobydlená, v BR je naopak přelidněná a nějaký spad se třeba vůbec neřeší. Ale na tom zase tak moc nesejde ;) Já sám jsem rád, že si jsou knížka i film v mnoha věcech odlišné a že tak není zase tak velká tendence je přímo srovnávat, protože obojí hraje na jiné noty a zaměřuje se na jiné aspekty a prvky...

mm13 (hodnocení, recenze)

PKD

Hlavne ty nebuď konkrétny... ostaň mysteriózny. Len pozor, aby si sa v tých svojich mystériách nezamotal! ;-D

mm13

To je spíše rozeseté všude možně, včetně povídek. Není to vyloženě konkrétní román či povídka. Je to takový jeho styl, který se táhne skoro celým jeho dílem jako pověstná červená nit. K tomu hodnocení...Mě totiž záhadně některé mizí což se stává (jak mi psalo i vícero lidí) i ostatním. Je to mysteriózní.;-) A u některých sérii hodnotím jen celek a u některých i jednotlivé díly. A co se týče toho, že by se Dick inspiroval (což je možné), nepřekvapilo by mě, pokud by se spíše od Dicka neinspiroval Serling. Což ale již dnes není tak důl.;-)

na příspěvěk reagoval mm13

mm13 (hodnocení, recenze)

PKD

To ma zaujalo. Ktorý z jeho románov či poviedok pred rokom 1960 obsahoval prvky, obsiahnuté v tejto epizóde Twilight Zone?

A to najdôležitejšie - neuviedol som tu tento odkaz preto, aby som tvrdil, že Dick sa touto filmovou poviedkou inšpiroval, ale ako zaujímavosť pre fanúšikov tohto filmu... pretože tá poviedka, zvlášť potom v rámci doby svojho vzniku, zaujímavá je!

A keď si ju videl, prečo si ju vlastne nehodnotil?

mm13

Díky za upozornění. Ale zbytečné. Díl jsem viděl a navíc, podobné věci psal Dick už před tímto. Tož tak.;-) Ale věc je to kvalitní, to zase ne, že ne.

na příspěvěk reagoval mm13

Jakkob

Jj. Je to tak. I když Scottovi tohle s dovolením upřu, páč Dick s tímto přišel mnohem dříve. Já si tohle říkal v kině u 2. Která jest sice posazená do doby o 30 let později, ale občas mě mrazilo, že je to snad skoro dokument. Hl. ty scény z vrakoviště a ty gigantické popelářské vozy/vznášedla. Mě vůbec BR 2049 příjde ještě více temnější, než 1. A to nemluvím o vizuálu, alébrž o náladě či emocím, které to ve mě vyvolává.

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků