Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Klay

Jedním slovem působivé. Blade Runner patří mezi filmy, do kterých je třeba se vcítit, ponořit se do jeho ponuré atmosféry a ničeho jiného si nevšímat. Děj je tady skutečně jednoduchý a svým způsobem i podružný. Z tohohle filmu neudělalo kult profláknuté jméno autora předlohy, nebo třeba její kvality, ale Scottovo vizionářství. Vsadil hlavně na dechberoucí audiovizuální zpracování a vzniknul film, který dokáže na 100% vtáhnout do sebe a skvělá Vangelisova hudba tomu dost pomáhá. Ale pět hvězd nedam, nepočítaje Star Wars, nejlepším sci-fi 1.pol 80. let pro mě asi navždy zůstane Lynchova Duna. ()

Macik

Jednu hvězdu navíc za nádhernou Sean Young, u který by mi nevadil ani fakt, že je robot a vděčně bych jí vyměňoval olej do konce svýho života :-) Verdikt: Nudný, scénáristicky plytký film u kterýho mě strašně iritovalo ztvárnění budoucnosti.. A je mi totálně fuk, že to tak Dick napsal :-) ()

matmanX

Po asi třetím shlédnutí musím změnit hodnocení. Tenhle film se zkrátka musí cítit a naplno vnímat. Mistrovské dílo. ()

Shogin

Jelikož jsem předevčírem během jednoho dne přečetl celou Dickovu předlohu, tak jsem se těšil na věrnou adaptaci, když jsem slyšel ze všech stran takové chvály na toto filmové zpracování a zejména, když jsem věděl, že režisérem je Ridley Scott. Bohužel mě to zklamalo a to především, protože Ridley to pojal absolutně vlastní formou a bohužel z knihy zůstal opravdu jen základ a pár scén. Vizuál, atmosféra a hudba jsou výborné. Každopádně mi nesedlo obsazení Harrisona Forda a jakým od knihy odlišným směrem se film ubírá. ()

Sagara

Stačilo máličko, aby bol film dokonalý, preto trochu zamrzí, že zastali tesne pred cieľom a nešli viac do hĺbky. V celku ale úžasné dielo s filozofickým presahom. (Videná Final Director's Cut 2007) ()

hammerhead

Sní androidi o elektronických ovečkách? Ano, toto jsou filmy, kterým budu navždy dávat přednost před pompézními Počátky. Dickova literární předloha zneklidňuje filozoficko etickým poselstvím, které mi připomnělo Tarkovského Solaris. Ridley Scott myšlenku, že by nakonec inteligentní stroje mohly dospět k bazálním projevům lidských emocí, a odtud i ke schopnosti komplexního prožívání (empatie i touhy žít) uchopil mimořádně citlivě, minimalisticky, nevydíravě. Stačí jediný dialog o hořících lodích v souhvězdí Orion, soucit nad nepřítelem, ale nikoliv stvořitelem, otevřená trýznící otázka, zda je Deckart replikantem, úvaha, zda a do jaké míry implementované vzpomínky utváří osobnost a nářkům nad nudou nerozumím spokojeně otvírajíc lahvinku červeného. Audiovizuální zpracování je přesně takové. Opět stačí jízda výtahem v mnohapatrové budově, o které genetik mimochodem prohlásí, že je obývána již pouze jím (a obskurními panáčky) a z atmosféry zamrazí. Slabší místa filmu pak vlastně shledávám pouze tam, kde se tlačí na pilu příliš (Rick drcen nohama Replikantky po jejím akrobatickém vystoupení). Jsou to ale víceméně drobnosti, neboť tento film ve mně vyvolal skutečně komplexní zážitek. ()

mazadlo

Předloha byla jiná a o sto procent lepší. Ale tohle byl vlastně jiný film protože když ho tak berete tak to ve vás vyvolá skvělý pocit. Jasně posuzovat to s knihou asi bych tady dal hvězd méně ale po několikátém podívání musím říci že tohle je svůj vlastní Blade Runner a i tady se trochu sní o elektronických ovečkách. Ne tak vroucně a ne tak podstatně...ale přece. ()

simply

Vizuálně i obsahově úžásné. Nejvíc se mi líbila závěrečná půlhodina filmu. Scéna na střeše je přímo geniální. ()

zelvicka.

Nádhera! Nezklamalo. "Retro-future", spousta kouře. Na to, že správně vybavený policajt by měl mít dvě bouchačky přišel až za 11 let Tommy Lee Jones. Vskutku klasika sci-fi žánru, která by se neměla vynechávat. Samozřejmě milovníci digitálních efektů si budou připadat jako v pravěku, ale mě se ta atmosféra kulis za pár šupů dokonale líbila. ()

kamigava

Update: 14.10. 2017 - S odvahou jsem si podruhé pustil první díl BR v rámci přípravy na nové pokračování. Můj poslední komentář byl velmi negativní a tohle staré sci-fi jsem zařadil mezi ty nejhorší filmy, protože jsem se u toho děsně nudil. To bylo ale před pěti lety. Nyní se mi film trochu proležel v hlavě a usoudil jsem, že jsem byl na něj tenkrát přísný. Měl jsem od toho jiná očekávání. Čekal jsem slušnou akční nálož a to byl kámen úrazu. Film se snaží zaujmout spíš formou než obsahem, který moc nenabídne. Ta forma v podání temné a depresivní atmosféry je ale velmi libová + Vangelisova hudba = vynikající audiovizuál. Bál jsem se, že to nedokoukám (a to dokoukám skoro všechno), ale teď mě ten film aspoň trochu zaujal a vydržel jsem. V té době to muselo být přelomové, ale jen hezká forma mi dnes nestačí. Chyběl mi hlavně hlubší příběh a víc kvalitní akce, kterou si představím pod názvem Blade Runner. Nejen název filmu je dost zavádějící, ale i samotný popis k němu. Ridley Scott není špatný režisér, akorát formu ovládá mnohdy líp než obsah. Např. Gladiátor je také navenek velkolepý, ale na tu délku postrádá děj a má pomalé tempo. Nicméně BR není zas taková katastrofa, jen je třeba se na něj připravit a neočekávat akční béčko s JCVD. ()

gumolit

Geniálna práce !! !Ridley predbehol sci- fi dobu minimálne o 10 rokov dopredu !!Tu sa zrodil kult a jeden z najlepších soundtrackov v historii hudby filmu !! ()

Wienczaa

Tento film byl pro mne jedním velkým zklamáním. Sice celý film pršelo a všichni jezdili ve zvláštních krabicích, včetně Harrisona Forda, ale to zřejmě nestačí. Prostě dvou hodinová vleklá nuda, kde pořád čekáte že se už konečně něco začne dít a ono pořád nic. Ridley Scott trochu zklamal. ()

Nethar

Blade Runnera můžeme nepochybně nazývat kultovním dílem. Nepochybně v něm můžeme vidět hluboké filozofické otázky ohledně samotné podstaty lidstva a lidství. Nepochybně se jedná o film, který musel ve své době dát obrovskou práci. Nepochybně je to film s poctivě vybudovanou atmosférou. Ale ta atmosféra mi bohužel nesedla a film mě nudil. Některé akční vložky (druhá žena) jsem zase přímo nepochopil, co měly ***** znamenat. ()

laepus

Vím, že hodně lidí tohle dílko nemusí, ale já ano - už jen ta hlavní nosná myšlenka je fantastická a nenechává mě nikdy klidným. Kdo vlastně jsme? Kam na tomhle světě směřujeme? Má náš život nějaký smysl? No prostě takové filozofické základy v temném noirovém sci-fi kabátě je perfektní kombinace. Jo a samozřejmě je tam Rutger Hauer. ()

Movie Gourmet

Zajímavé podobenství budoucnosti, ale úplně nechápu proč se stal tento snímek kultovním, nebo proč je za něj někdy označován. Že by právě kvůli tomu? Že bych se na něj potřeboval ale dívat nějak častěji se říci nedá. Verdikt: 3* a 70 %. ()

Ollie235

Perfektní atmosféra bez děje. Příběh jako takový je docela zajímavý, ale je vyprávěn natolik zdlouhavě, že po většinu času jenom zoufale nudí. Bohužel mě nezaujaly ani jednotlivé postavy, ani prostředí, ve kterém se děj odehrává. Pochvalu naopak zaslouží Vangelisova hudba a pár emočně i vizuálně silných scén. Celkově ale slabší 3*. ()

Klajnik

Vzpomínám, že na střední v roce 2017, když jsem Blade Runnera viděl prvně, mě tento film nechal chladným. Přišlo mi, že příběhu je tam příliš málo a ve výsledku nebylo moc nad čím rozjímat. Uznávám však, že jsem toho ve svém povrchním náhledu moc neodhalil a částečně to byla i má chyba. Dnes, o několik let později, jsem schopnější odkrývat jisté skrytosti a věru si užívám výtvarnou stránku a specifičnost celého tématu/žánru/filmu. Zas emě to vede k tomu, že některá díla je třeba vstřebat v tom správném období, jinak nebudou náležitě doceněny. Ridleyho Final cut pak opravdu převyšuje onu původní kino verzi se s hloupými vnitřními dialogy, nižší výtvarnou konzistencí a nemístným happy endem. Osobně považuji sequel za jeden z nejpůsobivějších a nejsilnějších filmů, co jsem kdy viděl a bez jedničky nemá příliš smysl se na dvojku dívat, protože by divák poněkud bezradně tápal a opět - nedocenil. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků