Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Franc1s

Konečně a taky díky dvojce Blade Runnera, jsem se znovu kouknul(už ani nevím kdy jsem to viděl a kolik jsem toho viděl) na tenhle sci-fi atmosférický kousek, který ani po letech neztrácí nic ze své krásy. Je to klasika, co by každý fanoušek sci-fi měl mít nakoukáno. Atmosféra, výborný hudební doprovod, kulisy, herci ještě za mlada :) Hlavně teda lamač kostí Rutger Hauer, toho herce jsem měl vždycky rád. Na todle vždy rád kouknu, ještě sehnat režisérskou verzi a jsem spokojen. Jen R.Scott už takovou pecku nikdy nenatočí... No a teď se jdu pustit do 2049!!! Juhuuuu :) 8/10 ()

kukkik

Vizuálně precizní práce bez chybičky a s originální atmosférou. Ale to je vskutku všechno. Děj =<0. Nejsem divákem, který cení snímky jenom pro obraz nebo zvuk, pro mě je to velká slabota a zklamání. 2/5 ()

bearmeedek

Tohle vytvořil Ridley Scott? Nechci nikomu nadávat za jeho svobodný názor, ale v tomto případě nechci být ani fajnšmekr, ani ambientní, ani kultovní, ani nadčasový, ani … Film jsem si pustil, abych byl v obraze, než se podívám na BR 2049. Obrazová stránka možná v roce 1982 mohla být zajímavá, ale dnes působí hodně zastarale a nezáživně. Opakování některých exteriérových záběrů dokola je skoro komické (smutně). Příběh samotný je, kromě neustálého vlhka, děsně rozvláčný a dost často nudný. To pár akčních minutek opravdu nemůže zachránit. Harrison Ford je tady jako velká hvězda, ale proboha, proč je tak mdlý a nevýrazný? Jo, a taky jsem měl ze začátku problém neusnout. Jestli toto má být velké umění, ať si to promítají galerie. Opakuji se, že i přes logické požadavky na uměleckou úroveň má být film hlavně zábava, a já byl otrávený jako lední medvěd v domově důchodců. ()

Khamsin

Sci-fi mám rád.. vážně! Ale ať nad tím přemýšlím, jak přemýšlím, mě prostě Blade Runner nebavil. Ona pochmurná atmosféra, která je samozřejmě velmi dobře zvládnutá, mi však místy až lezla krkem. Příběh ve své podstatě až fatálně jednoduchý. A přesto roztahaný do 117 minut.. Abych jen nekritizoval, tak bych zmínil Rutgera Hauera, který mě opravdu bavil - ztvárnil skvělou postavu. Třeba dám tomuto filmu v budoucnu ještě druhou šanci a svůj názor přehodnotím.. Teď jsem však zvědavý, jak na mě zapůsobí Blade Runner 2049, který mám v úmyslu v nejbližší době shlédnout. >׀ ()

Shaddy1

Shlednout tento "kultovni" snimek, jsem se rozhodl az na doporuceni svych pratel. Chystal jsem se podivat na Blade Runner 2049, ale ze pry musim videt predchozi dil, aby mi to davalo smysl. Ehm...co k tomuto filmu rict? Nevim, kde zacit, protoze se v tom filmu vlastne nic nestalo. I kdyz beru v uvahu, ze film je stary 36 let, tak me vubec nicim nezaujal, a dost me desi hodnoceni a komentare, ktere tady ctu. Jsem asi divny, ale za me tedy jedna hvezda, a to jen kvuli zaverecne scene s replikantem Royem. Doslova jsem film protrpel. Hrozne herecke vykony, stupidni hudba, kulisy, dialogy a predevsim Harrison Ford, ktery se po celou dobu tvaril jako retardovany imbecil. Uprimne se bojim podivat na BR 2049, a to jsem se na film opravdu tesil. ()

Warhaus

Nádherně natočený film, který určitě nevypadá tak staře jak doopravdy je. Parádní kamera a hudba, která stvrzuje atmosféru celého filmu. Jediné, ale vzato velké zklamání byla příběhová linie. Ano, film má určitě své silné chvilky, během kterých se na obrazovku díváte bez mrknutí, ale to je pro mě tak 1/10 filmu, a to je na ani ne dvouhodinový film opravdu málo. ()

Klajondr

Tak teď nevím, co bylo víc psycho. Jestli ta hudba, nebo vlastně celej příběh. To mi ale vůbec nevadilo, ba naopak se mi to velmi líbilo a myslím si, že zde Scott udělal skvělou práci. Ale prostě víc už mi to nedalo. Celej film se táhne tak strašně pomalu, že jsem už odpočítával každou minutu do konce. Tohle asi není nic pro mě, ale do koše bych to určitě nehodil. ()

Baron Noktur

Obrovské megamrakodrapy, ktoré zahaľujú Slnko počas 365 dní v roku, špinavá sychravá atmosféra umocnená neustálym dažďom vyvoláva mráz na chrbte, pomalý noirový štýl len slimačími krokmi posúva zaujímavý dej o bývalému členovi jednotky Blade Runner snažiacemu sa zneškodniť nebezpečných replikantov, úchvatná vízia cyberpunkového sveta, preľudneného, premotivovaného a pretechnizovaného. Notná dávka filozofie tento snímok povyšuje na nadčasové dielo a skutočne krásny koniec túto jeho výsadu len potvrdzuje. Na svoj žáner sú výborné aj herecké výkony, obzvlášť Rutger Hauer je excelentný. Vangelisove syňtáky dnes síce úsmevné, no melódie majú obrovskú silu, hlavne skladba hrajúca počas záverečných tituliek. Tento film som prvýkrát videl dnes, The Final Cut verziu. ()

Hashirama

Audiovizuální dokonalost, která může jít příkladem jakémukoliv filmaři. Tohle je TEN Ridley Scott a TEN Vangelis. Blade Runner se napříč časem ubírá po trajektorii ne nepodobné japonskému Ghost in the Shell a s léty jen potvrzuje svoji nadčasovost co do myšlenkové podnětnosti. Kde začíná a končí lidství? Co vůbec dělá člověka člověkem? Polemika zabalená do technicky nenapodobitelného balení, ovšem podaná skrze zápletku, která je v prvním plánu trochu vratká. Během filmu se několikrát dozvídáme, že je Deckard nejlepší a nikdo jiný daný úkol nezvládne, a přitom dostává od všech přes držku a nebýt vůle scénáře, umře ani ne po hodině. Pokud však na Blade Runnera pohlížíme jako na vycizelované zamyšlení na téma stroj vs člověk, ve kterém je příběh druhotnou hnací silou, nelze proti Ridleymu říct ani popel. Origami jednorožce je jeden z nejlepších “twistů” ever. ()

Rohrbacher

Umělecké kultovní sci-fi, které sloužilo jako inspirace pro všechny ostatní cyberpunkové snímky. Perfektní audiovizuální zážitek, který bude už navždy považován za klasiku svého žánru. ()

Hellknight12

Čo k tomu povedať. Film má zaujímavý príbeh, ktorý je na môj vkus až moc nezaujímavo spracovaný. Herecky aj vizuálne je to spracované výborne . Na tento film som sa tešil, že si ho konečne pozriem a očakával som, že to bude pecka bohužiaľ som pri tomto filme skoro zaspal. Netuším čím to je ale mne tento film nesadol tak ako som očakával. H. Forda mám rád aj to hral kvalitne ale niečo mi vadilo. Čo nwm možno viac akcie. Celkové hodnotenie za mňa je 60%. Určite tomuto kúsku dám ešte šancu niekedy. ()

Nix

Bohužel, tohle pro mne není ani průměr. Já jsem čekal daleko víc, když jsem slyšel a četl, jaká je to legenda. Ale je to tak strašná nuda, že člověk když si to pustí po práci, tak to buď vypne a nebo když to chce dokoukat, tak mu to trvá 14 dní protože po pár minutách usne. Hrozný, vůbec mne to nezaujalo, jasný kulisy a to vše kolem je pecka, ale zbytek? eee, sorry Harrisone, ale raději si budu pouštět jak utíkáš před Tommym než tohle. ()

Lupes

Až ve stáří jsem rozpoznal opomenutou perlu. Kdysi mi vadily nelogičnosti (např. proč by policie měla k eliminaci replikantů najímat zabijáky, nebo že Deckard jako replikant nevládne replikantskou silou), teprve s hlubším zájmem o symboliku jsem docenil i děj samotný, který mi dříve přišel banální. Je to film, kde každá postava je důležitá a žádná není vyloženě kladná či záporná. Je to film o smrti (není bez zajímavosti, že Scottovi tehdy zemřel bratr), je to film o hledání smyslu života, je to film o lásce. Je to také film navýsost teologický, který tematizuje stvoření, Boží motivaci i smrt Boha samotného. Ve srovnání se svým pokračováním a navzdory údělu replikantů je to film prostý prvoplánového aktivismu a ideologických masáží o právech utlačovaných. Je to film s mnoha výbornými scénami, které jsou tak (!) dobré, až se těžko spojují dohromady v plynulý celek; o to víc ve vás dlouho rezonují. Silné jsou především „Slzy v dešti“, kdy Roy Batty dává vzpomínkami svému krátkému životu smysl, nebo Deckardovo (márnici evokující) odkrývání přikrývky a naslouchání dechu Rachael, kdy je přítomný strach jedním z největších filmových vyjádření zoufalství lásky, jejíž konec je neodvratně stanoven. Hodně se toho namluvilo o zásazích studia a souhlasím, že "Final cut" je nejlepší možná verze, nicméně ani happyendová sekvence vypůjčená z nepoužitého filmového materiálu Kubrickova Osvícení mne nijak neurážela, neboť krom sluncem zalité scény Deckardovi a Rachel příliš dobré budoucnosti nenabízí.  Zkrátka, sečteno a podtrženo Vangelisovou hudbou... tohle je neuvěřitelně hluboký film. ()

mirakom

Ve filmu Blade Runner se toho ve finále moc neodehraje stejně jako v Ridleyho předchozím filmu Vetřelec. Působí to na mě jako takové klasické policejní drama z 80tých let akorát zasazené do budoucnosti. Nejprve jsem bohužel na HBO Max viděl "The US Theatrical Release" z roku 1982. Po zjištění, že existuje celkem 8 různých verzí, jsem jednotlivé verze prostudoval a nakonec se podíval na vyšperkovaný "The Final Cut" z roku 2007. Musím tedy své hodnocení přehodnotit, protože finální verze již neobsahuje nadbytečné monology hlavní postavy, klišé zakončení během titulků a celkově je vylepšený vizuál a opraveny různé chyby. Výsledek je v mnoha ohledech lepší než Ridleyho předchozí Vetřelec. Poetický závěr filmu nabízí hned několik otázek k zamyšlení. Např. jaké je to být člověkem ve světě, kdy technologie a AI začínájí být více a více cítícími bytostmi. Hlavní "záporák" Roy si ke konci uvědomuje hodnotu života samotného a jeho důvod. Člověk by se měl snažit vytvářet okamžiky a vzpomínky, které budou hodnotné pro naše potomky atd. "I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain." || Režie: 9/10 | Scénář: 8/10 | Hudba: 9/10 | Kamera&Střih: 9/10 | Art: 9/10 | VFX: 9/10 | Masky&Kostýmy&Kulisy: 10/10 | Obsazení: 9/10 | Akce: 7/10 | Napětí: 8/10 | Romance: 5/10 | Humor: -/10 || Celkem: 83,64 % ~ 8/10 || Apple TV | The Final Cut: 117 min | 2Dtit | 4K (Ultra HD) | DolbyVision | 5.1 ()

Pavel82

Blade Runner vypadá i po těch 42 letech pořád dobře a Vangelis se k tomu všemu hodí jak prdel na hrnec. Chápu, že máme každý trošku jiný styl a může se nám líbit něco jiného. Ale tohle je úplně mimo moje smyslové a citové vnímání. Co z tohoto filmu dělá kult? Ploché charaktery, nepochopitelné jednání postav, spousta wtf momentů, žádná zapamatovatelná scéna... Prostě jen proteče mezi prsty a nezůstane nic... A to jsem to zkoušel podruhé. ()

Lenart

Až s masívnym nástupom AI, po treťom pozretí a po tridsiatke začínam pomaly chápať, prečo sa okolo tohto filmu vytvoril taký kult.        90 % ()

Allegro.g.

Kultovní film, který nesmazatelně a jednou provždy ovlivnil moje mládí. Ještě teď se děsím při vzpomínce na papírového jednorožce. Blade Runner v době má děsivé poselství, že každý z nás může být "ten mimo", ten, který není oblíbený, pochopený a tolerovaný. ()

aik

Skvělá atmosféra, prostředí, Vangelisova hudba, pointa i když ne zrovna nejorinálnější,.... atd. Ale 5* zabraňují místy nudné pasáže. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků