Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

aldairek

Knižní předlohu miluji a znal jsem ji dřív než film a proto mám s tímto filmem trochu problém. Sní androidi o elektrických ovečkách? ...to se z filmu bohužel nedozvíme, ale pokud se od předlohy odprostím tak nám zůstane naprosto nadčasové sci-fi. ()

Jurcekk

Nedávno som si to pozrel piatykrát a celkom sa mi to páčilo. Na druhej strane je to rovnako únavné ako tuto dolu Shadwellov pokec. ()

stepnicka

harrison v tomhle filmu předvedl ohromující víkon tento film mě zaujal svím žénrem a scénářem a hlavně že tam hrál HARRYSON ()

Flopps

K samotnému filmu jen několik poznámek - jestli opravdu někdy byla situace, kdy stálo za to přehrát si Blade Runnera, pak je tomu nyní. Přepis do vysokého rozlišení na BD vyšel na 100 % a člověk si s velkým plátnem připadá jako v kině. Vizuální efekty zde dosáhly maximální možné míry diváckého požitku. Snímek však nabral sil i v civilnějších okamžicích - některé detaily nebyly vidět ani v kině. Blade Runner je dílo zásadní a péče mu poskytnutá pro 1080p stojí opravdu za to. ()

kubala

Film, na ktorý som sa dlho tešil a nechával si ho na "vhodnú dobu". Neviem, či to bolo nakoniec tou dobou alebo očakávaním kultovosti, ale Blade Runner ostane u mňa kultom, na ktorý musím ešte vyspieť. Podobne ako sa tu už neraz spomínalo, aj ja som pri prvom pozeraní Blade Runnera asi v polovici zaspal. K ďalšej projekcii som si obstaral lepší zvuk a objavil tak prvé plus filmu. Ten spolu s krásnymi vizuálnymi efektami vytvárajúcimi nie zrovna pozitívnu víziu budúcnosti (v ktorej sa vám podľa Scotta hodia ázijské jazyky) dotvára trefnú noir atmosféru. Zatiaľ čo som pred filmom herecky vsádzal na Forda, počas neho som sa tešil už len na Rutgera Hauera. Nevravím, že Harrison Ford hral zle, ale podľa mňa ho mladší Hauer zľahka zatienil. No a tu by som o plusoch aj mohol skončiť. Dej filmu uťahaný, nenapínavý, okrem posledných 20 minút viac-menej nudný. Za záverečnú scénu na streche hviezdička plus, inak celý dej mínus. Tri hviezdy mi prídu za to úžasné prostredie a zrejme cielenú atmosféru málo, ale kvôli deju sa mi 4 prieči. Ostávam teda na 3plus a verím, že ďalšia projekcia vo mne prebudí viac. ()

hAldarion

Velký odklon od knihy, rozhodně jsem něco takového nečekal. Pro přiznivce sci-fi zajímavé a kvalitní dílo - ačkoli knihu mám radši - je dle mého názoru méně kyberpunková a více sci-fi . ()

Javo26

Audiovizuálně je tento film naprosto fantastický, ale jinak mi přišel zmatený a tak nějak mi nesedl. Což ovšem vyrovnáváji některé dialogy a atmosféra. Na 5* to bohužel není. ()

SunnyMan

Precizně natočené sci-fi vynikající zejména svojí atmosférou, v níž se člověk ponoří a nemít to konec, tak by i ponořen zůstal.....takže za mě jen 99% za to, že to konec má..... ()

Saprofag

Moje první setkání s BR bylo ještě na polské televizi (název - Zabujca androiduw :)). Bylo mi asi 11 a byl jsem z toho hotovej. Od té doby jsem to viděl ještě asi 10x, ale to už bylo na videokazetě. Musím zdůraznit, že je to jediná verze, která se mi líbí. Je to verze, kterou Deckard vypráví a komentuje celý film. Je to verze, která nekončí ve výtahu, ale za vyjasnění odletem. Vypíchl bych tu vedlejší role. Brion James hrál vždycky šmejdy, ale tady je opravdu strašidelnej. O Rutgeru Hauerovi ani nemluvím. Dokonce se mi tu líbila i Daryl, kterou normálně moc rád nemám. Dokonalá atmosféra, dokonalá hudba, dokonalý scénář, dokonalí herci. Dokonalý film!!! Možná to tady někdy přepíšu na něco smysluplnějšího, protože je to můj favorit, ale zatím to takhle stačí! Ještě pro lidi, co to ještě neviděli (velká chyba, ale naštěstí to není úplně pro každého), pokud od toho očekávate akční nářez nebo dobrodružnou komiksovou jízdu, pusťte si raději něco jiného. ()

Segundo

Znepokojivé a tázající se scifi z jakési pokažené budoucnosti, ve které stále prší a nikdo si nemůže být jist, kým je. Hlavní hrdina, Deckard, je placen za to, že vyhledává replikanty (roboty nerozeznatelné od lidí) a odstraňuje je, protože se stali pro lidstvo hrozbou. Zamiluje se do krásné replikantky a je dál přesvědčen o svém lidství. Film je vystavěn na otázce, co činí člověka člověkem. Je to inteligence? Vědomí si sebe sama („Myslím, tedy jsem!“)? Cit? Vším tím replikanti disponují ve stejně hojné míře jako lidé… Film je plný drobných vložených narážek a klíčů, proto je dobré jej shlédnout vícekrát, protože napoprvé může být toto dílo stěží plně doceněno. ()

Shaman::..

Jako zástupce mladší generace, který se v 80. letech teprve narodil, jsem tento (některými) nazývaný kultovní film viděl až dnes. A spíše nastalo zklamání. Je to dobrý film, hudba, herecké výkony a vše okolo. Ano, v době svého vzniku určitě přelomový. Bohužel očekávání z vynikajícího zážitku se nedostavilo. Vizuální charakter snímku, kdy ustavičně byly 3/4 obrazu v temnu, nic jsem neviděl, mě také neoslovilo. Naopak potěšil závěr, který vyhnal hodnocení přece jenom trochu víc. Pro někoho možná kult, pro mě určitě ne! Soundtrack si určitě někdy pustím znovu, u filmu ještě uvidíme. ()

Norzog

Včera jsem to viděl znovu a musím říct že i po 30 letech (!) tohle jedno z nejlepších sci-fi steam punk žánru furt ne a ne zestárnout. ()

Uroboros77

Knižní předloha vystižena dokonale i když podstatná část a myšlenka ohledně zvířat nebyla zahrnuta, film působí ale přesně tak "zvláštně" jako byl autor knihy sám. ()

max cady

Do filmu se musite vcitit.Davam za ctyri hvezdy.Po dalsim shlednuti opet zvysuji.Ridley Scotta zachytil opravdu ponurou atmosferu!Pro me se stava Blade Runner NEJkultovnejsim filmem Ridleyho Scotta a budu muset upravit svoje TOP 10. ()

Ivuska71

Blade Runner je šílená vize budoucnosti. I když vlastně takové to nejhorší bahýnko, do kterého se během sledování filmu boříme je to, že ta vize vlastně až tak šílená není a že všechno je možné. RIdley Scott film natočil tak realisticky a věrohodně, že se jeden (rozuměj já) cítí být jeho součástí. Součástí té deprese, nejisté budoucnosti bez radostných vyhlídek. Přesto se mi film líbí. Hrozně moc. Zřejmě je to tím, že do té černoty občas probleskne malilinkaté světýlko. Asi. ()

martpolak

V dnešní době je to prostě k smrti nudné a neoriginální. Dříve to však mohlo být minimálně zajímavé, to připouštím. Nicméně tématika pochmurného města, ve kterém vyšetřuje samotářský detektiv, coby polohlasný vypravěč, tu byla už tolikrát, že už prostě nemůže nadchnout, ani zabavit. To nemohlo být zábavné snad ani při prvním použití ve filmu... ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků