Království Planeta opic

• USA Kingdom of the Planet of the Apes (více)

Režisér Wes Ball přichází s čerstvým a strhujícím příběhem z Planety opic, který se odehrává několik generací v budoucnosti od vlády lidoopa Cézara. V té době jsou opice na planetě dominantním živočišným druhem a lidé musejí přežívat v úkrytech. Zatímco nový opičí tyran buduje své království, jistý mladý lidoop podniká strastiplnou cestu, během níž se musí vyrovnat s minulostí a učinit náročná rozhodnutí, která budou mít zásadní vliv na budoucnost opic i lidí. (Falcon)

Devadesát Dva

Vyznění: "zlí lidé křivdí hodným opičkám." Kde jsem na tuhle ideologii poslední roky jenom narazil, hmm? Asi 300 let po událostech z předchozího dílu 'Válka o planetu opic' se dostáváme do jakési pomyslné "doby bronzové" až "starověku". Lidoopi budují vesnice, v té, kde žije hlavní hrdina, chytřejší syn náčelníka, Noa, je docela v oblibě sokolnictví, takže si chodí pro vejce divokých ptáků vysoko do hnízd a pak používají a cvičí ptáky k lovu. Ale je to jinak celkem nevýrazná malá vesnice, která je brzy napadena, jak řekl režisér, velikou inspirací mu byl film "Apocalypto" a jde to znát. Vesnice je napadena a její členové zotročení místním tyranem Caesarem, který si rád nechává lidským historikem vyprávět zejména o Římě a asi i po jeho vzoru přejímá jméno a titul Caesar, ač skutečně Caesarem samozřejmě není. Caesar se snaží udělat takové spojené opičí království na starém vraku zaoceánské lodi, hlavně se ale pokouší dostat do bunkru, který je zamčený fest vratama, na kterou APES TOGETHER STRONG nemají technologii (v bunkru jsou, jak je odhaleno později, tanky, technika, zbraně atd.), takže Caesar chápe, k čemu se dostává, ale nechápe, jak se k tomu dostat. Takže se tam už měsíce snaží nesmyslně probourat. K opičímu hrdinovi, který se vydává zachránit svůj klan, se přidává inteligentní vědátorka. Zatímco pro opice je fascinující, že je schopná mluvit, protože z většiny lidí se stali primitivové, lidoopům naopak IQ vlivem virusu vzrostlo, takže se ta loďka ne úplně, ale vlivem řady věcí převážila dost ve prospěch lidoopů, ale současně na ní přežívají lidé s naší moderní technologií, ale izolovaní a v malých jednotkách, skrytí kdoví kde (závěr). Objektivně je to zajímavý výlet do "téhle reality", starověkého fanatizování a "hrubé síly tupé vize, která vítězí", ale nevím na kolik to vypovídá o Světě, kdyby tak byl... nebylo by více tyranů, co chtějí opičí nadvládu... rasismus vůči fyzicky podřadným lidem by byl absolutní, neexistovaly by "mírumilovné vesničky opiček" a Noa, lidoopí verze Mirka Dušína. Na dvou a půl hodinách je film dvakrát delší, než bylo potřeba, ale současně nemůžu říct, že by mě vyloženě nudil, asi tak na stejné úrovni, jako všechny předchozí díly z moderní série. ()

Strandmon

Nová planeta je opic mnohem více inteligentním filmem, než akčním bijákem. Sazí spíše na pevně ukořistěný příběh a mixuje zajímavou mozaiku myšlenek a otázek. Kde snímek trochu ztrácí je podle mě lidská část v podobě postavy May. Její příběh mi přišel mnohem méně zajímavý a měl jsem prostě pocit, že z celého filmu trochu vybočuje. Každopádně to je pouze malá kaňka a rozhodně je založeno na velkolepou trilogii, která už je mi teď bližší, než ta předchozí. ()

HydraCZ

Nová planeta opic nám dává zajímavý náhled do post-apo světa 300 let po předchozím filmu. Do světa, kde opice jsou těmi vyvinutějšími tvory a lidé pouze kořistí. Z pohledu nové postavy Noea a jeho orlího klanu objevujeme pozůstatky zaniklého světa, poznáváme nové opičí království a je nám díky Rakovi často připomínán i původní vůdce Caesar. Novým králem opic je Proximus, který jako hlavní záporák moc respektu nenahání, a spíš se ukazuje jeho neschopnost v roli vůdce. Ve druhé polovině se tu řeší i konflikt opicí s lidmi (v tomto případě s jedním člověkem Mae), který není vůbec černobílý, má poutavý spád a nutí diváka k zamyšlení, viz finální dialog. Ke konci jsem sám pořádně nevěděl na čí straně bych v tomto případě měl být. Velmi silná myšlenka o společném soužití lidí a opic... Overall jde o akcí nabitý, dějově bohatý a poctivý výpravný blockbuster, který zajímavým způsobem rozšiřuje opičí ságu a který je třeba vidět. Wes Ball skvěle navázal na Caesarovu trilogii i co se týče kamery, atmosféry, velkoleposti příběhu nebo špičkových vizuálních efektů. Jako start nové trilogie dost povedený a jsem zvědav, co nás čeká dál. (BTW, hned ta úvodní scéna s Ceasarem, naprostá husina, do toho ta Giacchinova hudba z Války... OMG!) 8/10 ()

Frantisek.Fu

Království je důstojné pokračování Caesarovi trilogie a ambiciózní první kapitola nové. Pokračuje se ve vyprávění z pohledu opic a přetváření světa do podoby z původní Planety opic. Scénář krásně vykresluje charakter a motivace postav, zajímavé i když někdy předvídatelné zvraty. Proměnlivé prostředí je díky kameře Guyla Padase asi to nejlepší z celého snímku. A to vše podtrhuje skvělý soundtrack. 7/10 ()

Janega

Som rád, že traileri toho moc neprezradili, takže som si mohol vychutnať príbeh s nečakanými odhaleniami a zaujímavými skutočnosťami. Bavilo ma spoznávať tento postapo svet. Akonáhle sa však začnete nad filmom zamýšľať napadne vás mnoho logických otázok bez odpovedí, čo je škoda, lebo predošlá trilógia sa tomuto vyhýbala, takže všetko v tomto filme pôsobí na efekt. ()

SpaceOdyseus

Fajnové dobrodružství, u kterého bych si moc rád dal nášup v podobě sequelu a dalšího sequelu. A klidně by v pokračování mohla na zemi přistát raketa s lidskými kosmonauty? ()

woodsman

naprosta bomba film paradne pokracovanie 2 najlepsi diel po zrodeni planety opic Freya Allan zahrala perfektne dobra zapletka a je to aj riadna mcha na konci s tou zbranou to bola bomba dufam ze bude pokracovanie ma to vyborny nabech ()

Prochy38

Pecka neskutečná. Jsem fanda od chvíle, kdy jsem viděl první film z roku 1968 a nepustilo mě to. T. Burton si zvolil jiný směr, možná kulhal scénář, ale herecké hvězdy a luxusní masky to u mě zachránili.. ale pak přišla tahle série.... Neskutečná práce! ()

mclenin

Dôstojný nástupca pôvodnej-novej trilógie, ktorý nadväzuje na jej duchovný odkaz no zároveň stojí samostatne na vlastných nohách a nebojí sa skúmať nové oblasti a sféry sveta tentokrát už patriaceho opiciam a prírode. Vyzdvihol by som predovšetkým práve vizuál a záberovanie - dynamická práca s kamerou používajúca rozličné uhly, využívajúca hĺbku priestoru a tiež zobrazenie post-apo ľudského sveta pohlteného prírodou. Samotný príbeh prináša pomerne komornú zápletku, ktorá zaujme a nenudí, pričom by v zásade nepotrebovala ďalšie odbočky na to, aby fungovala, avšak film sa postupom času stáva sebavedomejším a pribaľuje aj ďalšie motívy, ktoré by mali vytvoriť pôdu pre prípadné pokračovania, v dôsledku čoho môžu pôsobiť niektoré linky postáv dostatočne nepodložené a neobjasnené. To by som však nepovažoval za nejaké zásadné negatívum, otázne je či sa tvorcom podarí udržať latku, ktorá bola trilógiou nastavená vysoko, a štvrtý diel ju síce nepreskočil ale rozhodne ju ani nezhodil. ()

filipvrbik

Jeden z nejzajímavějších filmů, jaké jsem kdy viděl.... Po smrti Caesara jsem ani nečekal, že vůbec smysluplná čtverka vzikne - a vznikla. Co se týče vizuálu, jsem dokonale ohromen, protože je to prvně, co jsem nepoznal co je real a co CGI, má to efekty srovnatelné s Avatarem: The Way of Water, a po technické stránce je film v podstatě neuvěřitelně dokonalý... Bohužel se dostaneme k příběhu, který je super - ale je jaksi potřeba vidět všechny předešlé díly ( a to i ty původní, nejen ty nové), aby příběh dával smysl. Pochopím, že jestli se někdo vypravil na film "nepřipraven" bude si ťukat na čelo, o čem to vlastně bylo... Mně se to líbilo moc, ale ne tolik jako jednička a trojka nové tetralogie (zatím tetralogie, konec je pochopitelně otevřený pětce)... Ještě k příběhu, který je vlastně velmi jednoduchý, hlavní hrdina Noe čelí vyvraždění své vesnice a vydává se na dobrodružnou výpravu s cílem zachránit přeživší zajatce. Na své cestě potkává lidskou ženu Maeu, která mu vlastně, i když je lidoop (které nesnáší), pomáhá. No a tady ještě vsuvka, chvílemi je to moc akční, chvílemi zase se to táhne, trošku nevyvážené- ale konec je ultimátně skvělý a celkově takový opak jedničky, kde je Caesar a spousta lidí, tady je Mae a spousta opic... Každopádně opice dokázaly, že jsou stále ve formě a zůstávají jednou z mých nejoblíbenějších franšíz.. Viděno v kině (2D, eng.)...95% ()

bobstock

300let po mezirasové válce ve světě hrají primát hlavně klany opic, tedy zdánlivě na což musí pár hlavních protagonistů na nebezpečné cestě terve přijít. Byl sem naprosto ohromen vizuálními triky, které byly krásné ve velkých scenérií a dokonalé v mimice opičích postav zblízka, ve kterých emoce propukly na plno!  80% ()

mosnak

Průměrný bijak o opicich, kterých je mraky. Na nedělní odpoledne proč ne. Ale jako nezapomenutelný zážitek určitě ani náhodou. Čistý průměr za 50% ()

Tuzinho

Vizuál na 5*, ale ten příběh byl nahoru dolu.... Rozhodně se ale těším na další díly z této nové série. ()

Muel

| 20th Century Studios | Kompozíciu som si veľmi užíval už od začiatku filmu a je veľmi zaujímava, dáva zmysel a k tématike filmu sa nesmierne hodila, ale bolo jej už ku koncu trocha veľa. Chcel som viac akcie, ktorú sme dostali; predsalen akčná scéna vo vode je výborná, ale na film s opičkami tu bolo až piveľa kecania. Záporák tu je super, ale má málo priestoru a ending s ním mi neprišiel až tak uspokojujúci, ako by si zaslúžil. Za to ale dobrá vec a teším sa na ďalšie diely novej trilógie, tie prísľuby tu sú a bola by škoda ich nevyužiť. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

JM87

Tak tento blockbuster se povedl. Planeta už je prakticky vylidněná, z měst zůstaly zarostlý trosky a do toho všeho jeden opičák a jedna žena, která umí mluvit jdou splnit nějaké svoje úkoly. Postapo mám moc rád, proto jsem si užil naši zemi ve stádiu rozkladu. Jediná výtka o které bych se zméínil, je někdy zbytečně moc CGI, ale i tak to byla moc pěkná podívaná. Za mě asi nejlepší ze všech dílů. ()

TheSpearCZ

Hollywoodské opice jsou v dnešní době nejspíše největší jistotou úspěchu, jak výdělečně, tak i u kritiků, žádný z dílů není špatný a příběhově je to snad ještě zajímavější než předchozí díly. Freya Allan do hlavní role byl skvělý tah, Wes Ball po Labyrintu rozhodně potvrdil, že postapo mu není cizí a já se budu opět těšit za nějaký ten rok na další díl. Čisté 4* ()

VojtechAllen

Tady není o čem, už předcházející triologie je naprosto dokonalá, a čtvrtý díl naštěstí pokračuje v její kvalitě. Mohl bych tu teď jako vždy začít rozebírat klady, kterých je tu nespočet, a rozhodně jich po dalších zhlédnutích bude víc a víc. Místo toho jen řeknu, že tohle chcete, ne chcete, ale MUSÍTE vidět na velkém plátně, protože taková podívaná tu prostě nemá žádnou konkurenci. 11/10. ()

ROCK,THE

Tak a máme tu po sedmi letech pokračování s našimi oblíbenými opičkami. Jak dopadlo? Za mě skvěle navazující film na poslední, řekl bych že mezi novým a posledním filmem je tak +- 100 let Caesar je mrtev ale jeho odkaz žije dál avšak některé klany si ho buď nepamatují, jiné zas překrucují jeho slova kuprospěchu sami sobě a těch kteří ho uctívají a s nim jeho odkaz je již ve světě opic zatraceně málo. Příběh začíná v klanu orlů kde pozorujeme mladého Nea jak se vydává vstříc dobrodružství aby zachránil svůj kmen a svou rodinu a zde se spletité cesty střetnou s cestou člověka a orangutana jenž je jeden z posledních co ochraňuje původní odkaz Caesara a všichni tři se vydávají na trnitou cestu aby osvobodily rodinu a někteří aby bojovali za své lidství a za to že je potřeba vrátit věci tak jak kdysi dávno byli. Zbytek už si vykoukejte v kině. Za mě to byl poutavý příběh ale na předchozí tři díly za mě neměl, byl místy zdlouhavý a zbytečně uměle natahovaný za to audio-vizuál naprosto špičkový a hudba Johna luxusní. Jsem každopádně rád že jsem viděl na velikém plátně a mohu všem jen doporučit převážně však fanouškům franšízy. KRÁLOVSTVÍ PLANETA OPIC . 7.5/10 ()

warrenur

Prijemne prekvapenie. Vynikajuca kamera, zvuk, CGI, rezia a velmi fajne spracovany pribeh. Ceasar-ov odkaz po par generaciach "zostarol" nepekne, pripadne sa vytratil. Zazitok v kine odporucam, treba vidiet na velkom platne a s kvalitnym priestorovym zvukom. Zrejme druhy film nebude robit dvojka Ball / Friedman, ale chcel by som, aby tomu tak bolo, pretoze dokazali ustrazit, aby to nesklzlo do blbiny, ci klise. 75% ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

24.12.2023

The Legend of Zelda putuje do filmu

The Legend of Zelda putuje do filmu

11.11.2023

Nejspíš to bylo jen otázkou času. Po letošním obrovském úspěchu snímku Super Mario bros ve filmu, jenž se díky miliardě a dalších 362 milionech dolarů stal nejúspěšnější herní adaptací vůbec, studio… (více)

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá