Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Clint Eastwood na útěku z nejstřeženějšího a nejnebezpečnějšího vězení na světě. Doživotně odsouzenému bankovnímu lupiči Franku Morrisovi (Clint Eastwood) se v minulosti podařilo uniknout z několika nápravných zařízení, a proto je přemístěn do nejobávanějšího amerického vězení, na Alcatraz. Ocitá se v nedobytné skalnaté pevnosti obklopené mořem a zjišťuje, že tentokrát to s útěkem nebude tak jednoduché. Ve věznici panuje tvrdý režim, pravidelné sčítání vězňů a nikomu se odsud zatím nepodařilo uniknout. Frank se postupně seznamuje s dalšími spoluvězni a začíná spřádat plán na útěk z vězení. K jeho plánu se připojí další tři vězni a po důkladné přípravě se vydávají na cestu za svobodou. Příběh snímku vychází ze skutečné události, ke které došlo v červnu roku 1962, kdy se třem trestancům skutečně podařilo opustit zdi obávaného Alcatrazu. Napínavý kriminální snímek bývá řazen mezi nejlepší snímky odehrávající se ve vězeňském prostředí a završuje dlouholetou spolupráci amerického režiséra Dona Siegela s hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (446)

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Nejzajímavější jsem na filmu shledal jednu jedinou věc, totiž efekt, který byl způsoben tím, že jsem před tímto viděl všechny ostatní filmy o útěcích z vězení, které tu ukradli scénku, tu záběr, tu nápad a podobně. Bylo zvláštní sledovat film, který položil základy všem těm dalším filmům a seriálům. Takovej táta všech. Ale jeho děti byly docela svižné a nápadité snímky. S tátou je nuda jako s gumovým prsem. Samozřejmě chápu, že je to dobou vzniku filmu, opisováním skutečné události a filmařským stylem dané doby (žádná hudba, žádné rychlé nebo dramatické prostřihy apod.), ale i tak, kvůli pověsti kultu jsem čekal od tohoto snímku trochu víc. Takový Motýlek, který je mnohem starší a v podstatě je také podle skutečné události, resp. líčí zážitky samotného Henriho Charrièra, jako film je co do nějakého útěku z míst, odkud je to nemožné, mnohem atmosféričtější, napínavější a asi i kultovnější. Nedovedu však posuzovat kultovnost. Útěk z Alcatrazu vůbec neukazuje Alcatraz jako totálně děsivé místo, odkud není úniku, neukazuje strhané vězně, ani těžké soužití s nimi, vlastně je podle tohoto filmu Alcatraz docela příjemný krim, kde si stihnete namalovat i autoportrét. Ředitel je trochu svině, ale spíše hloupé dobračisko. Je tu jen jeden agresivní gej, negři jsou kámoši, prostě pohoda. Kdo by chtěl utéct a riskovat, no kdo? V podstatě nechápu, proč je tomuto snímku přisuzovaná ta kultovnost. Víc mě sebral obyčejný televizní film Jsem uprchlý trestanec s Valem Kilmerem. Ačkoliv je třeba uznat, že v Alcatrazu je Clint Eastwood opravdu dobrej, to jo. ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Ó jak jsi kráááásné Seeen Frenciskóó... Další klasika, kterou při psaní SHAWSHANKU (i MÍLE) určitě poctivě nakoukal Stephen King (příběh je o něčem jiném, ale hřiště je úplně stejný). Clintovi člověk samozřejmě fandí od samého začátku od jeho příchodu do věznice. Atmosféra se blíž a blíž závěru pěkně zažere pod kůži a pustí vás až v titulcích. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Frank Morris a bratři Anglinové - Ptáčník z Alcatrazu, by měl z těchto tří opeřenců, co frnkli z klecí, dozajista radost.. Poctivě natočený útěk bez festivalu náhod a scénáristických salt ala Prison Break a v mnoha ohledech neodiskutovatelná inspirace pro vězeňská dramata Darabonta, jenž se však na rozdíl od Siegelova strohého realismu více zaměřil na epičnost a postavy (obojí má své kouzlo). Otevřený konec je lahůdka a jelikož hoši z "MythBusters" dokázali, že za daných podmínek lze na raftu z nafouklých kabátů zátoku překonat, není důvod nevěřit odkazu žluté chryzantémy.. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Po mnohých filmov s podobnou tématikou mi útek z Alcatrazu pripadal málinko fádny. Možno to chelo vidieť pred 20 rokmi a bol by som spokojnejší. Taký klasický mainstreamový útekový film, nič viac. Možno ak to budú dávať niekedy v telke znovu, zmením názor a prikloním sa k väčšine, predsa je to už nejaký piatok, čo som to zastihol náhodou v noci na Nove. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Čtvrtou nadprůměrnou hvězdu dávám hlavně za to, že mě velmi bavilo sledovat podobnosti s budoucím Shawshankem (a že jich není málo). Jinak mi to přišlo celé takové komicky naivní, hlavně co se týče složení vězňů. Až jsem se začal podivovat, proč bylo nejstřeženější vězení Ameriky zpravidla používáno pro tak ušlechtilé, hodné lidské bytosti. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (38)

  • Clint Eastwood se při natáčení coby Morris pohyboval v prostorách autentické věznice a mnohdy si zakusil pocity skutečných vězňů, neboť většina scén se točila bez kaskadérů. (Zdroj: Cinema) (Terva)
  • Niekoľko rokov sa verilo, že úniková plť väzňov sa nikdy nenašla, čo zdanlivo naznačuje, že nikdy nedorazila do cieľa Angel Island. Dokument History Channel však predstavil dva nedávno objavené dokumenty FBI, ďalekopis a interné memorandum, ktoré uvádzajú, že plť bola jednou z vecí nájdených na Angel Island. Oba dokumenty boli vytvorené v prvých dňoch po úteku vyšetrovacím tímom FBI. Na opačnej strane ostrova boli civilné člny. Väzni sa na jednom z týchto člnov mohli ľahko dostať na pevninu. (Arsenal83)
  • Ve filmu bratři John (Fred Ward) a Clarence (Jack Thibeau) Anglinovi nastoupili trest v Alcatrazu společně, ve skutečnosti tomu však bylo jinak. John dorazil do této věznice 21. října 1960, zatímco Clarence až 10. ledna 1961. (Posheidon)

Související novinky

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (více)

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (více)

Reklama

Reklama